04 Kasım 2016 14:15

'Toplum  kin ve şidddet ortamıyla beslenmeye çalışılıyor'

İstanbul’daki Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’nde öncekş akşam yapılan saldırıya Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam tepki gösterdi. 

Paylaş

Son zamanlarda sıkça yinelenen saldırıları hükümetin sanata bakışıyla eşgüdümlü olduğunu belirten Baykam, “Toplum bu kin ve şidddet ortamıyla beslenmeye çalışılıyor” dedi. 

Saldırıya uğrayan eserin sahibi Ali Elmacı ise sosyal medyadan hakaretlere maruz kaldığını ve huzursuz olduğunu söyledi.

Bu yıl 11.’si düzenlenen Contemporary İstanbul’un açılış etkinliğine 'Milli Görüşçü' olduğunu belirten bir grup, Ressam Ali Elmacı'nın Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid'in portresinin bir heykele resmedilmesine tepki göstermek için sosyal medyadan örgütlenerek Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi'ne geldi.  Grup Contemporary İstanbul’a, Şili’den katılan Isabel Croxatto Galleria’da sergilenen Ali Elmacı’nın “Ben Senin Duygularına Karşılık Veremem Osman III” adlı eserin kaldırılmasını istedi. Grubun isteği üzerine galerinin sahibi İsabel Croxatto da, heykeli alandan kaldırdı. Olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağladı. Fuar kamuoyu açıklamasında heykelin, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edeceğini belirtti.

ALİ ELMACI ESERİNİ FUARDAN ÇEKTİ

Ali Elmacı ise eserini fuardan çekerek şu açıklamayı yaptı: “İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarında yer alan bir eserime yönelik oluşan tepkiyi üzüntüyle takip ettim.

Ülkemizin olağanüstü bir dönemden geçtiği süreçte, toplumumuzu artık iyiden iyiye yoran, yaşama sevincimizi aşağı çeken gerginlik unsurlarına bir yenisini eklememek adına eserimi Contemporay İstanbul’dan çekme kararı aldım. 

Bu süreçte bana gösterdiği yakın destekten ötürü Contemporary İstanbul Yönetimi’ne, tüm sanat emekçilerine ve dostlarıma teşekkür ederim.”

HASSASİYET İŞİN KILIFI

Plastik sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam ise yapılan saldırıları şöyle değerlendirdi: bu saldırıları yapanlar bir portreden yola çıkarak sanki İŞİD’çilerin Paris tepkilerine benzer havalar yatratmaya çalışıyorlar.  Üzücü bütün bunlar. Bu ülkede yaşayan çağdaş insanların, sanatçıların, tiyatrocuların, aydınların nasıl bir baskı altına altına olduğunun ifade ediyor bu saldırılar. Zaten hükümet bakısı, mahalle, fanatizm baskısıyla kuşatılmış bir ortamda uydurma sanat bahanesiyle sanat üzerinden saldırı keyfiliği gibi veriler de ekleniyor. Bu üzücü ama şaşırtıcı değil. Toplum bu kin ve şidddet ortamıyla beslenmeye çalışılıyor. 

Saldırının ardından kaldrılan eserin yerine geri konulmasını sağlayan Ali Güreli’nin kararına çok sevdim. Sonuçta bu kararlılık önemli. Çünkü ortada tamamen yoruma dayalı uydurulmuş rahatsızlık var. 

Hassasiyet işin kılıfı. Yaptıkları bu. Eleştirbilirler. Hatta “ben bunu yapan sanatçıyı kınıyorum” diyebilir. Bunlar ifade özgürlüğü, fikir özgürlüğü içinde yapılabilir ama kalkıp şiddet ortamı yaratmaları hoş şeyler değil. Yere sağlam basmamız ve kararlı omamız gerektiğini düşünüyorum. (İstanbul/EVRENSEL)


ARKEOLOJİ MÜZESİ TAHRİP EDİLİYOR

Geçtiğimiz yıllarda içi boşaltılan ama çevrecilerin tepkisi üzerine eserleri geri konulan Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi bu sefer bakımsız bırakılarak tahrip ediliyor. Güvenliği sağlanmayan müzenin kendi haline bırakılması birçok tehlikeye davet çıkarıyor. Müzenin camları kırılmış, kapıları tahrip edilmiş durumda. Müzenin içinde Kyme Antik Kenti’nden çıkarılmış bir çok tarihi eser bulunuyor. Müzenin pencerelerinden içeriye bakıldığında tarihi eserler çok rahatlıkla görülebiliyor.Kapıların tahrip edilmiş olması eserlerin çalınma riski altında olduğunu gösteriyor. 

BAKANLIĞI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ 

Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi'nin kendi haline bırakılmasına Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu tepki gösterdi. Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi'nin Aliağa halkına kültürel alanda önemli bir kazanç alanı olabileceğini söyleyen Karaçorlu, Ziyarete açılmayan ve bakımsız bırakılan müzenin korunması için “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı bir kez daha göreve çağırıyoruz!” dedi.
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara Katliamı davasına çağrı

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji: Alıcı kurumla görüşmeler devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa