03 Ekim 2016 13:09

Özgür Gündem'e ilişkin soru önergesi iade edildi

Özgür Gündem'in kapatılmasına ilişkin verilen soru önergesi Meclis Başkanlığı tarafından, "her konuda bilgi istenmez" denilerek engellendi. 

Paylaş

Özgür Gündem Gazetesi'ne 16 Ağustos Salı günü yapılan baskın sonrası çalışanların gözaltına alınması ve gazete binasının mühürlenerek kapatılmasını soru önergesi olarak Başbakan Binali Yıldırım'a soran Dersim Milletvekili Alican Önlü'ye cevabı TBMM Başkanlığı verdi. Başbakanın yanıtlaması istenen önergeyi, her konuda bilgi alınamayacağı şeklinde cevaplayan Meclis Başkanlığı, soru önergesini de iade etti. 

Soru önergesinde 2014 yılında hazırlanan "Çöktürme planı"nda gazetenin kapatılmasının da planlandığını söyleyen Önlü, baskının da bu plan dahilinde olduğuna dikkat çekti. Yine İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen geçici olarak kapatma kararının gazete yetkililerine tebliğ edilmeden ve gazetenin itiraz hakkını kullanmadan hukuk dışı bir şekilde gazeteye baskın yapıldığını vurgulayan Önlü, bu hukuksuzluğun yanıtlanmasını ve gazete üzerindeki baskıların son bulması için bir girişimde bulunup bulunulmayacağını başbakana sormuştu. 18 Ağustos'ta soru önergesini Meclis Başkanlığı'na veren Önlü'nün sorularına yanıt verilmeyerek, 3 gün gibi kısa bir süre sonra önerge iade edildi.

Önergenin iade gerekçesinde ise, "açık ve belli konular hakkında bilgi istenir" denilerek gazetenin kapatılmasının beli bir plan çerçevesinde yapıldığı kabul edilmiş olundu. (DİHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belediye önündeki açıklamaya OHAL engeli

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...