01 Ekim 2016 18:36

Savaşı 1 yıl uzatan tezkere TBMM'de kabul edildi

Meclis yeni yasama yılına, TSK güçlerinin Irak ve Suriye’ye gönderilmesini içeren tezkerenin süresini 13 ay uzatarak başladı.

Paylaş

Sultan Özer 
Ankara 

Meclis Genel Kurulu, açılış töreninin ardından tezkereyi görüştü. AKP’li Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın’ın yönettiği Genel Kurul’da, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasını” içeren Irak-Suriye tezkeresi görüşüldü. Süresi 2 Ekim’de sona eren tezkere, AKP, MHP ve CHP’nin oyları ile 30 Ekim 2017’ye kadar uzatıldı. Tezkereye “hayır” diyen tek grup HDP oldu. 

Tezkere üzerine hükümet adına konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, tezkerenin tek hedefinin ülkenin içeride ve dışarıda güvenliğini sağlamak olduğunu ileri sürdü. 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Ülkemizin müteaddit uyarılarına rağmen hudutlarımız içine atışlarına devam eden Suriye ordusu ile DEAŞ'a Türk ordusu tarafından uluslararası hukuk ve mütekabiliyet prensibi çerçevesinde cevap verilmektedir. Bugün burada süresini bir yıl daha uzatmayı takdirlerinize sunduğumuz tezkere ile yetki vermeniz halinde söz konusu cevap misliyle verilmeye devam edilecektir" dedi.

TBMM'nin 15 Temmuz'da hainlerin hedefi haline geldiğini belirterek sözlerine başlayan Bakan Işık, "Bu menfur saldırıyı gerçekleştiren hain FETÖ ile amansız mücadelemiz sonuna kadar devam edecek, devletin tüm kurumlarında ve özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerimizde tek bir hain kalmayıncaya bu kararlılığımız sürecektir. Ayrıca bu mücadeleyi sulandırmaya yönelik hiçbir faaliyete de müsaade edilmeyecektir” dedi. Işık“Tezkerenin tek hedefinin bu ülkenin huzuruna saldıran içteki ve dıştaki teröristlerdir” savunmasını yaptı. 

HDP’Lİ BİLGEN SAVAŞ POLİTİKALARINI ELEŞTİRDİ

Tezkereyi ve hükümetin savaş politikalarını eleştiren HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Lozan Anlaşması’nı eleştiren ve zafer olmadığını düşünenlere, kaydedildiği ileri sürülen toprakların Abdülhamit döneminde kaybedildiğini hatırlattı.“Başarıdan, kayıptan ne anladığınız ile yüzleşmeniz gerekiyor” diyen Bilgen, AKP’nin, Lozan’ı başka tartışmaları örtmek için gündeme getirdiğini söyledi. 31 Mart vakası ile 15 Temmuz’un birbirine çok benzediğini belirten Bilgen, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile Eğitim Sen’li öğretmenlere yönelik ihraçlara dikkat çekti. Öğretmenler hakkında rapor hazırlayanların FETÖ’den içeride olduğunu hatırlatan Bilgen, TSK’deki şüpheli asker ölümlerinin araştırılması için verdikleri önergelerin reddedilmesi çelişkisine de vurgu yaptı. 
Cezaevlerinde, gözaltı merkezlerinde yapılan işkence iddialarının araştırılmasını da isteyen Bilgen, darbe sonrası Meclis’in çalıştırılmamasının Meclis tarihine kara bir leke olarak geçeceğini de ifade etti. 
100 gazetecinin tutuklu olduğunu, 2 bin gazetecinin işten çıkartıldığını, 30 civarında kanalın birkaç gün içinde kapatıldığını belirten Bilgen, “Zarok TV. Çocuklara Kürtçe çizgi film gösteriyor.  Darbeyi yapan galiba bu çizgi film kahramanları idi. Babaları işsizlikle terbiye edilmek istenen çocukların kendi anadilinde çizgi film izlemeleri bile engellenmiş ise bu çocukların nefretle büyümesini engelleyemeyiz” dedi. 

CHP’Lİ YILMAZ: SURİYE’DE PYD KAZANDI, SİZ UYUDUNUZ

CHP adına konuşan Dış İlişkilerden Sorumlu Geneş Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Ortadoğu’nun son bir yılda daha fazla kanadığını, sınırların yeniden çizildiğini, Ortadoğu’nun bir geçiş süreci yaşadığını söyledi. 
Suriye’de olanların bir sonuç olduğunu da belirten Öztürk, Suriye’de tek kazançlı çıkanın PYD olduğunu belirterek, “Suriye’de tek kazançlı PYD’dir. Rojava ilan etti, sonra kantonlar oluşturuldu. Kantonlar birleştirildi. Rojava Federal bölgesi ilan edildi. Seçim yapıldı. Siz uyudunuz” diye konuştu. 

HDP’Lİ BALUKEN: SAVAŞTAN YANA OLMAYANLAR VİDANINA GÖRE OY KULLANSIN 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de kısa bir söz alarak, savaş tezkeresini eleştirdi. Partilerin desteklemesine atıf yapan Baluken, “savaştan yana olmayan, savaşın yıkıcılığına inanan tüm milletvekillerinin vicdanlarına göre oy kullanmnasını” istedi. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da tezkereye “evet” dediklerini söyledi. TSK askerlerinin bir aydır Suriye’de olmasına rağmen neden hâlâ Kilis’in güvenliğinin olmadığını, bombaların atıldığını soran Engin Altay, KHK’ler doğrultusunda yapılanları da eleştirerek, “Gazete, tv kapatarak, temel hak ve özgürlükleri engelleyerek kurtulamazsınız” dedi.
Konuşmaların ardından yapılan oylamada tezkerenin süresi 30 Ekim 2017’ye kadar uzatıldı. CHP’lilerin büyük bir çoğunluğu oylamaya katılmadı.  

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kristal-İş’te ihraç kararı geri alındı

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa