01 Ekim 2016 11:07

Barış Bloku'ndan vekillere 'Tezkereye hayır' çağrısı

Barış Bloku, süresinin uzatılması için bugün Meclis Genel Kurulunda görüşülecek olan Irak- Suriye tezkeresine ‘Hayır’ oyu verme çağrısı yaptı.

Paylaş

Barış Bloku, süresinin uzatılması için bugün Meclis Genel Kurulunda görüşülecek olan Irak- Suriye tezkeresine ‘Hayır’ oyu verme çağrısı yaptı.

Barış Bloku’ndan yapılan açıklamada şunlar ifade edildi: “OHAL’i uzatmayın, her türlü darbeci anlayışa karşı demokrasiyi güçlendirin. Halklar arasına beton duvarlar örülmesine izin vermeyin. Güvenlik savaş tezkeresi, OHAL ve beton duvarlarla değil barış ve demokrasi ile sağlanır. Bugün Mecliste ele alınacak olan Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresine HAYIR oyu vermenizi istiyoruz.
Hem sınırlarımız içinde hem Ortadoğu'da sürdürülen savaş politikalarına geçit vermeyin.
Oyunuzu barış için kullanın.
Ortadoğu haritasına baktığımızda gördüğümüz cetvelle çizilen düz çizgilerdir.
Sykes-Picot’un düz çizgileri halkların kendi kaderini belirlemesi gerektiği ilkesine tamamen aykırı bir şekilde, son derece kötü bir anlaşmayla, savaşların üreyeceği bir bölge yarattı.
Birinci Dünya Savaşı'nın yarattığı karmaşanın ortasında emperyalist ülkelerin Sykes-Picot anlaşmasıyla çizdikleri bu sınırların üzerine şimdi TOKİ dünyanın en uzun 3. duvarını örüyor.
Arap’ıyla, Kürt’üyle, Türk’üyle bölge halkları yüz yıldan fazla bir süredir çizilen bu sınırların ceremesini çekiyor.
Bölgeyi emperyalistlerin etki alanlarına göre bölen anlaşmanın en büyük mağduru Kürtler oldu. Bölgenin kadim halklarından olan Kürtler, sınırlar çizilirken dört ayrı ülkede dört parçaya bölündü.
Bölgede Kürtler’le birlikte yaşayan Arap, Süryani, Türk/Türkmen aşiret ve aileleri de Türkiye, Irak ve Suriye arasında çizilen bu düz çizgiler nedeniyle bölündüler.
Bayramlarda sınırın iki yanında toplanan akrabaların tel örgülerin arkasından birbirlerine el sallayıp hasret gidermek zorunda kalmaları hafızalarımıza kazınan bir 20. yüzyıl utancıydı.
Avrupa Birliği ile vize serbestisi müzakereleri yürütmekte olan hükümetin Ortadoğu’da savaştan ve yıkımdan kaçmakta olan mültecilere karşı ve bölgede yaşayan halklarımız arasına devasa bir utanç duvarı inşa ediyor olmasını insani ve ahlaki bulmuyoruz.
Meclisi Ortadoğu’da sürmekte olan yangına körükle gitmek yerine barış ve halkların kendi kaderini tayin hakkı yararına diyalog ve dayanışmayı geliştirmeye davet ediyoruz
Hükümeti savaş tezkeresi, OHAL ve beton duvarlar yerine demokrasiyi güçlendirmeye ve halklar arasına barış köprüleri kurmaya çağırıyoruz.” (İstanbulEVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fehim Taştekin: Ucu açık bir kötülük süreci işliyor

SONRAKİ HABER

Hamburg milletvekillerinden medyaya karartmaya tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...