01 Ekim 2016 17:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yenikapı ruhu titizlikle korunmalı

TBMM açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yenikapı ruhunun' titizlikle korunması gerektiğini savundu.

Paylaş

TBMM'de yeni yasama yılı açılış konuşmasını yapmak için girdiği Genel Kurul salonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal KIlıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle birlikte milletvekilleri ayakta karşıladı. HDP grubunun tamamı ve bazı CHP milletvekilleri ise ayağa kalkmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, darbe girişimi ve o gece yaşananlara dikkat çekti. "Kurtuluş Savaşından sonra, meclisimiz ikinci defa gazilik şerefine nail oldu" diyen Erdoğan, darbeye karşı çıkanların da gazi olduğunu, "Darbeye destek vermesi muhtemel herşeyi saran halkımız gazilik sıfatını hak ediyor" sözleriyle dile getirdi.

"Milletimiz tüm dünyaya demokrasi ve özgürlük dersi vermiştir" sözleriyle konuşmasını sürdüren ve herkesin "Yenikapı ruhunun" titizlikle korunması gerektiğini ve bunun herkesin sorumluluğu olduğunu savunan Erdoğan, "Bizden beklenen ülkemizin bekasını ilgilendiren konularda güçlü durmamızdır. PKK, DAEŞ, sınırlarımız konusunda, devletimiz tekliği, bayrağımızın yüceliği konusunda birlikte hareket edemiyorsak büyük bir sorun var demektir" diye konuştu.

BÖLGE HALKI OPERASYONLARA DESTEK VERİYORMUŞ

"PKK'nin DAEŞ'e karşı yaptıkları saldırılara cevap verdiğini" ileri süren Erdoğan, "Bu eylemlerin amacı bölge halkı tarafından görülmüştür. Bunların son yıllarda kitlesel eylemlerine baktığınızda katılım oranı itibariyle yüzde 10'u bulamayacak düzeyde düşmüştür. Bölge halkı bu örgütle bağını büyük oranda koparmıştır. Bölge halkı güvenlik güçleri tarafından yapılan bu operasyonları destekliyoruz" iddiasında bulundu. 

Erdoğan, HDP'nin dışlandığı anayasa konusunda da, "Yeni bir anayasa ya da kapsamlı bir anayasa değişikliğinin süratle hayata geçirilmesi gerektiğini" savundu. 

Yürütme ve yargı organlarıyla uyumlu bir görev yaptığını iddia eden Erdoğan, "bu anlamsız tartışmanın bir tarafa" bırakılması gerektiğini istedi. 

"Suriye konusundaki pozisyonumuz nettir" diyerek Suriye sorununun Suriye'nin toprak bütünüyle çözüleceğini dile getiren Erdoğan, yaşananların dışarıdan gelen yabancı savaşçı sorunuyla sınırlı olmadığını ve her iki ülkede yapılan politikaların herkes tarafından kullanılan elverişli bir durum sunduğunu dile getirdi. Erdoğan, yabancı savaşçıların da bilinçli bir şekilde Suriye ve Irak'a yönlendirildiğini savundu. 

'AMAÇ GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURMAKTIR'

Avrupa Birliğinin mülteciler konusunda "sınıfta kaldığını" dile getiren Erdoğan, "Musul'da yaşanan vahşete seyirci kalanlar bunun hesabını tarih ve toplum önünde vermek zorunda kalacaklardır. 600 bin kişinin hayatını kaybetmesi sözün bittiği yeri ifade ediyor" diye konuştu. Rojava'ya yönelik işgal girişimini de, "Suriye'deki bütün terör örgütlerine karşı yaptığımız meşru bir operasyondur" diyen Erdoğan, Dilok'taki saldırının da "bardağı taşıran son damla" olduğunu savundu. "Hedefimiz bu bölgede 5 bin metrekare terörden arındırılmış güvenli bölge yaratmaktır" diyen Erdoğan, Kürtlerin kazanımlarını da, "terör koridoru" olarak nitelendirdi. 

IŞİD'le sadece PYD ve YPG'nin mücadele ettiği tezinin "Fırat kalkanı tarafından bozulduğunu" ileri süren Erdoğan, mezhep ve etnik köken savaşına itilmekten korunacaklarını belirterek, "Türkiye olarak masanın dışında kalamayız, masanın etrafında olmak zorundayız" dedi. 

ARABİSTAN'A SAHİP ÇIKTI

İsrail ile yaptıkları anlaşmayı, "Taleplerinin tamamanın karşılanmasına" bağlayan Erdoğan, ABD ile geleneksel ittifaklarını sürdürmek istediklerini belirterek, "Ancak son dönemlerde ABD politikalarında ciddi bir tutarsızlık ve çok başlılığa şahit oluyoruz" dedi. ABD'nin bir kısmının "PYD'yi savunurken" bir kısmının da kendi politikalarına yakın durduğunu savunan Erdoğan, ilişkilerinin bozulmaması için gayret göstereceklerini belirterek, ABD kongresindeki Arabistan ile ilgili tasarıya da, "Bu suçların şahsiliği ilkesine aykırıdır. Bu yanlış adımdan bir an önce dönülmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

'AB TÜRKİYE KONUSUNDA KARAR VERSİN'

Konuşmasında AB'yi eleştiren ve darbe sonrasında yaşananlara rağmen AB değerleri ile, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ile hiç bir sorunları olmadığını savunan Erdoğan, AB ile vize uygulamasının bu ay uygulanması gerektiğini belirterek, "Bu oyunun sonuna geldik. Türkiye ile ya da Türkiye'siz yoluna devam edeceklerine AB karar vermelidir" diye konuştu. 

Moody's'in kredi notunu düşürmesinden sonra dile getirdiği, "Bize yönelik ekonomik komplo kuruluyor" savlarını yeniden gündeme getiren Erdoğan, ekonomi üzerinden Türkiye'ye gözdağı verildiğini iddia etti. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim anması için bildiri dağıtanlar gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Soyuz MS 11 uzay kapsülü Dünya'ya döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa