26 Eylül 2016 18:00

BİYOGEN bilim sansürüne karşı koymaya devam ediyor!

Bilim ve akılcı düşünceyi kararlılıkla savunmaya devam edeceğimizi bildiriyor, tüm bilimsever insanları etkinliklerimize davet ediyoruz.

Paylaş

Özgür GÜR
ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu

Geçtiğimiz aylarda MTA Doğa Tarihi Müzesi’nde tamirat bahanesiyle kaldırılan insan evriminin anlatıldığı primat evrimi kısmı, tamiratın bahane olduğunu ispat ederek geri gelmeyip beraberinde evrimsel sürecin anlatıldığı diğer kısımlar da birer birer “tamirata” alındı. Bazı gerici yayınların işaret etmesiyle başlamış MTA Müzesi’ndeki evrim sansürü gibi tüm bu süreçler bilim ve akıl karşıtı düşüncenin tezahürleridir. Bunlara karşın bilim ve aklı temel alan bizler, MTA Doğa Tarihi Müzesi’ni evrimle ilgisi olan insanlarla buluşturmaya eskiden olduğu gibi devam ediyoruz. 

BİLİM SANSÜRLENEMEZ!

Yapılan bu sansüre karşı, Bilim Teknik’teki evrim sansürüne karşı dikkat çekmek için yaptığımız gibi ODTÜ Devrim Stadyumu’nda sansüre hayır diyenlerle basın açıklamamızı yapıp “D” harfini kapatarak tepkimizi gösterdik. Alanının uzmanı hocalarımızın iletişimlerinden sonuç alınamamasıyla beraber “Sansüre Karşı Sansürsüz MTA Tabiat Tarihi Müzesi Gezisi”ni gerçekleştirerek bilimin sansürle engellenemeyeceğini gösterdik. 
Konunun çözümü için MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nde yapılan değişikliklerin konunun uzmanlarınca oluşturulmuş bir bilim kuruluyla incelenip, bu incelemenin sonuçlarına göre hareket edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bilimin tüm insanlara ulaştırılmasını amaç edinmiş bir topluluk olarak bilim sansürüne karşı MTA Müzesi’ndeki sansürde olduğu gibi her alanda mücadele etmeye devam ediyoruz.

TANIDIKÇA SEV, SEVDİKÇE KORU

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu olarak evrim sansürü olduğu gibi bilimin her alanını ulaştırmak adına evrimsel biyoloji ve popüler bilim sayfamız Evrim Ağacı, ekoloji sayfamız Terra gibi yüz binlere ulaşmış takipçili platformlarımızla bilimseverlere ulaşmaya gayret ediyoruz. Biyoloji ve Genetik Topluluğu Ekoloji Grubu olarak insan tanıdıkça bir şeyi sever, sevdikçe korur ilkesini mottomuz kabul ediyoruz. ODTÜ Eymir Gölü ve çevresindeki gelişmeleri sıkı sıkıya takip ediyor, “Eymir’imi Seviyorum, Koruyorum” Tübitak projesine iştirak ediyor ve düzenli aralıklarla Eymir gölü ve Yalıncak Ormanı arazisinde keşif gezileri düzenliyoruz. 

YENİ DÖNEM ETKİNLİKLERİMİZ

Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz konferanslarımızla, atölyelerimizle ve bilumum etkinliklerimizle bilimi tüm bilimseverlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıllar düzenlediğimiz Türkiye Evrimle Tanışıyor, ODTÜ Bilim Günleri, Ulusal Çevre ve Ekoloji Kongresi etkinliklerinin yanı sıra bu sene için de pek çok etkinlik planımız bulunmakta. 12-13 Kasım tarihlerinde 3. ODTÜ Biyokimya Konferansı, 18-19 Şubat tarihlerinde multi-disipliner evrim teması ile 11. Aykut Kence Evrim Konferansı, 15-16 Nisan tarihlerinde 3. ODTÜ Sinirbilim Günleri şeklindedir. Bilim ve akılcı düşünceyi kararlılıkla savunmaya devam edeceğimizi bildiriyor, tüm bilimsever insanları etkinliklerimize davet ediyoruz.


BİYOGEN’E ULAŞIN

*ODTÜ Biyogen Facebook sayfası: facebook.com/biyogen

*Evrim Ağacı internet sayfası: evrimagaci.org

*ODTÜ Biyogen Ekoloji Grubu Facebook sayfası: facebook.com/biyogenekolojigrubu

*ODTÜ Biyogen Ekoloji Grubu internet sayfası: terraekoloji.org

ÖNCEKİ HABER

Fotoğrafın tutkunları İstanbul'da buluşuyor

SONRAKİ HABER

El Salvadorlu göçmen baba ve kızın fotoğrafı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa