Aslı Erdoğan'ın tutuklanması Gündem önünde protesto edildi

Aslı Erdoğan'ın tutuklanması Gündem önünde protesto edildi

Yazar Aslı Erdoğan'ın tutuklanması, meslek örgütleri, aydın, yazar ve sanatçılar tarafından Özgür Gündem gazetesi önünde protesto edildi.

Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu Üyesi Yazarlarından Aslı Erdoğan'ın tutuklanması, meslek örgütleri, aydın, yazar ve sanatçılar tarafından Özgür Gündem gazetesi önünde protesto edildi. Açıklamada konuşan gazeteciler ve aydınlar, Aslı Erdoğan'ın bir an evvel serbest bırakılmasını talep etti. 

Özgür Gündem gazetesi önündeki açıklamaya Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Barış İçin Kadın Girişimi, Barış Bloku, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) gibi birçok kurum katıldı. Açıklamada ilk olarak Özgür Gündem Editörü Ender Öndeş konuştu. Özgür Gündem'in rastgele bir gazete olmadığını vurgulayan Öndeş, gazetenin 25 yıldır her türlü baskıya rağmen varlığını sürdürdüğünü söyledi. Öndeş, "Aslı Erdoğan'ın tutuklanması, rezaletin en son perdesi olmuştur. Kendi deyimleriyle bize haddimizi bildirmek istediler. Biz haddimizi bilmiyoruz. Özgür Gündem çıkmaya devam edecek. Yaptığımız işin külfetini çekmeye hazırız" dedi. 

'BİRİNCİ HEDEF KÜRTLERİN SESİNİ KISMAK'

TYS Üyesi Muazzez Uslu, Özgür Gündem gazetesinin Kürtlerin sesi olduğunu ve bu yüzden hedefte olduğunu ifade etti. Uslu, "Birinci hedefleri Kürtlerin, devrimcilerin, demokratların sesini kısmak. Bu durumu kınıyorum. Bizi yıldıramayacaklar" diye konuştu. 

TYS Genel Başkanı Mustafa Köz ise 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından yaşananları hatırlatarak, "Baskı ve korku imparatorluğu önce kendi dindaşlarını ayıkladı sonra da sıra bize geldi. Yeni Türkiye faşizm, baskı ve korku imparatorluğudur. Aslı Erdoğan'ın yazdıklarıyla halkı kışkırttığı söylenerek tutuklandı. O  kadar kolay mı? Yıllardır yazıyoruz değişen bir şey yok. Kitapları 15 dile çevirilmiş bir yazarı içerde tutmak utanç verici. Bu ülkenin ayıbı" dedi. 

'DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE VURULDU'

Barış Anneleri, özgür basının yanında olduklarını belirterek, "Susmayacağız" mesajı verdi. 
HDP İl Eş Başkanı Doğan Erbaş ise Aslı Erdoğan'ın hukuksuz bir şekilde tutuklandığını ifade ederek bir an önce serbest bırakmakılması gerektiğini söyledi. Erbaş konulmasını şöyle sürdürdü, "Düşünce ve ifade özgürlüğüne darbe vurulmuştur. Bu tutuklamayla bir mesaj verilmek istendi, 'Kürtlerle beraber olursanız sizi cezalandırırız'. Biz mesajı böyle aldık. Mücadelemiz bitmeyecek. Ulusal ve uluslararası kampanyalarla sesimizi duyuracağız."
Son olarak Barış Bloku adına konuşan Bahadır Altay ise saldırıyı metropollerde bir savaş ilanı olarak gördüklerini kaydetti. Altay, "Hakikati gizlemeye çalışıyorlar. Ancak bunu başaramayacaklar. Özgür Gündem gazetesine vurulan mühür mzgür gazetecilerin sesini kısmayacak" dedi. 

NE OLMUŞTU?

Mahkeme kararıyla geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarlarından Erdoğan önceki gün çıkarıldığı 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Hakimlik, Erdoğan'ın gazetenin Danışma Kurulu üyesi olması ve köşe yazılarını gerekçe göstererek örgüt üyeliği ve propaganda suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Özgür Gündem gazetesinin 16 Ağustos’ta kapatılıp binasına polis baskını yapılmasının ardından, gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından, Aslı Erdoğan’ın evi de basılarak gözaltına alınmıştı. Gözaltındayken rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Erdoğan, emniyetteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcılık sorgusu için dün Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Savcılıktaki ifadesinde üzerine atılı hiçbir suçlamayı kabul etmediğini söyleyen Erdoğan, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’nde “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt üyesi olmak” ve “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlamaları isnat edilen Erdoğan, savcılık sorgusunda suçlamaları kabul etmedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net