Turgut Özal’ın idamlarla ilgili mektubu ortaya çıktı

Turgut Özal’ın idamlarla ilgili mektubu ortaya çıktı

DENİZ Gezmiş ve arkadaşlarının idamı, 40. yıl dönümünde Türkiye’nin dört bir yanında lanetlenirken Turgut Özal’ın Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamıyla ilgili mektubu ortaya çıktı. Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Denizlerin idamından 4 hafta önce yazdığı mektupta “Acıyıp bir şans daha vermeyelim

DENİZ Gezmiş ve arkadaşlarının idamı, 40. yıl dönümünde Türkiye’nin dört bir yanında lanetlenirken Turgut Özal’ın Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamıyla ilgili mektubu ortaya çıktı. Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Denizlerin idamından 4 hafta önce yazdığı mektupta “Acıyıp bir şans daha vermeyelim” dediği görülüyor.
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamının 40. yılında “Delikanlım İyi Bak Yıldızlara” isimli bir belgesel hazırlayan Can Dündar, mektupla ilgili detayları dün Milliyet gazetesindeki köşesinde yazdı.

BİR ŞANS DAHA MI VERECEĞİZ?

Dündar yazısında mektubu şöyle anlatıyor:
“7 Nisan 1972 günü, yani idamlara 4 hafta kala, Tercüman gazetesinin 2. sayfasında Ahmet Kabaklı’nın köşesinde bir mektup yayımlanmıştı. Mektubu Amerika’dan yollayan, Turgut Özal’dı. Özal Devlet Planlama Teşkilatından ayrılmış Dünya Bankası’nda danışmanlığa gitmişti.
“Mektubunda o günlerde Washington Post’ta Boğaz Köprüsü’nü öven bir makalenin yayımlandığından söz ediyor ve köprünün Türkiye’deki solcular tarafından nasıl ‘tenkitlere maruz kaldığını’ hatırlatıyordu.”
Dündar yazısının yer verdiği mektupta şunlar yazılı:
“Muhterem Ahmet beyefendi,
“Teknik Üniversite duvarlarına, bir tarafa köprü karikatürü, diğer tarafa da 6. Filo’yu koyarak ‘Köprü ve bekçisi’ diyen komünistlerin, aslında neyin peşinde oldukları bugün daha iyi anlaşılmıyor mu?
“Tarihten, tecrübeden ders alacak mıyız, yoksa sözde bir acıma duygusu ile karıştırılan, aslında maksatlı birtakım oyunlara alet olarak Türkiye’yi yıkmak isteyenlere bir şans daha mı vereceğiz? Türkiye hiçbir zaman komünist olmayacaktır, ama kalkınma yolunda kaybettiğimiz zamanları geri getirmenin mümkün olmamasından korkuyorum.”
Can Dündar, mektuba yer verdiği bölümden sonra yazısında şunları ifade ediyor: “Türkiye Turgut Özal’ın tavsiyesine uydu, ‘bir şans daha vermedi’, ‘acımadı’, ‘astı’ evlatlarını... O günden beri boynunda kanlı bir urla yaşıyor. Bunun utancını da o dönem elleri ‘Evet’ diye kalkan, nice sonra demokrasi havariliğine soyunan isimler taşıyor.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net