Ermenek’te kamu görevlileri hakkında dava açıldı

Ermenek’te kamu görevlileri hakkında dava açıldı

18 işçinin öldüğü maden faciasıyla ilgili Enerji Bakanlığına bağlı kamu görevlileri hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan kamu davası açılacak

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Ekim 2014 tarihinde 18 işçinin öldüğü maden ocağı faciasıyla ilgili Enerji Bakanlığına bağlı kamu görevlileri hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan kamu davası açıldığını duyurdu.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı önceki gün akşam saatlerinde resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ocakta inceleme ve denetleme yapan kamu görevlilerinin ihmalleri olduğu yönünde değerlendirildiğini belirtti. Bunun için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından sorumlu kamu görevlileri hakkında soruşturmanın yapılması için izin istendiği hatırlatıldı. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetim Hizmetleri Başkanlığı tarafından bakanlık bünyesinde görev yapan ve ilgili maden ocağını inceleyen ve denetleyen Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) görevlileri hakkında soruşturmaya izin verilmediği hatırlatılan açıklamada, “Bu karara karşı Cumhuriyet Başsavcılığımızca itiraz edildiği, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından 30/03/2016 tarih, 2016/125 esas ve 2016/187 sayılı karar ile soruşturma izni verilmemesine dair kararın kaldırılması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma sonucunda olayın meydana geldiği maden ocağında inceleme ve denetleme görevlerini ihmal ettikleri değerlendirilen kamu görevlileri hakkında görevi kötüye kullanma suçundan kamu davası açılmıştır” denildi. (KARAMAN)
 

www.evrensel.net