10 Mayıs 2016 13:25
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mayıs 2016 13:44

Evrensel'in Silopi'yle ilgili 3 haberine soruşturma açıldı

Evrensel'de Erdal İmrek, Faruk Ayyıldız ve Beyar Özalp imzasıyla yayınlanan Silopi’deki saldırılara dair 3 haber nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Evrensel'in Silopi'yle ilgili 3 haberine soruşturma açıldı

Paylaş

Evrensel'in Silopi’yle ilgili yaptığı 3 haber nedeniyle soruşturma başlatıldı. Erdal İmrek’e, 6 Nisan’da yayınlanan “Öldürmekle çözülmez halkın taleplerine kulak verin” başlıklı haber nedeniyle; Faruk Ayyıldız ve Beyar Özalp’e ise 7 Nisan’da yayınlanan “Evler bombalandı 5 sivil katledildi” haberi nedeniyle soruşturma başlatıldı.

VEKİLDEN GÖRÜŞ ALMAK SORUŞTURMA SEBEBİ

Erdal İmrek’in “Öldürmekle çözülmez halkın taleplerine kulak verin” başlıklı haberinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Tamamen temizlendi’ dediği Silopi’deki çatışmalar ve HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’nün, “Burada aylarca evleri yerle bir ettiler, halkımızı katlettiler. ‘Ev ev temizlendi’ dediler ama bugün ilçenin mütün mahallelerinde çatışma var. Bu sorunun şiddet politikasıyla çözülemeyeceği bir kez daha ortaya çıktı” ifadesi yer alıyor.
Haberde ayrıca Encü, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir önceki yasakta ‘Ev ev girilecek’ dediğini hatırlatarak, “Nitekim dediklerini yaptılar. Ev ev girdiler. Burada 37 gün boyunca halkımıza dönük bir katliam, çok ciddi hak ihlalleri yaşandı. Ama geldiğimiz noktada şu anda yine çatışmalar var. 40 yıldır denenmiş tüm yöntemlerin iflas ettiğinin, güvenlikçi politikaların, şiddetin sorunu çözmediğinin, daha da derinleştirdiğinin açık göstergesidir bu yaşananlar” diyor.

5 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ, SORUŞTURMA AÇILDI

Faruk Ayyıldız’ın “Evler bombalandı 5 sivil katledildi” haberinde ise yine Silopi’de şiddetli saldırıların yaşandığı mahallelere dönük bombardımanda 4’ü aynı aileden olmak üzere, 5 sivilin yaşamını yitirmesine yer veriliyor. Soruşturmaya konu olan bu haberde de Ferhat Encü’den alınan “Bu sabah çatışmalar yoğunlaştı. Mahallelere yönelik tank atışları yapıldı. Tank mermileri bir eve isabet etti. Aynı aileden 4 kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda da yaralı bilgisi var” görüşü yer alıyor.

‘SİLOPİLİLER EVLERİNİ TERK EDİYOR’

Beyar Özalp’in soruşturmaya konu olan “Evler bombalandı 5 sivil katledildi” haberinin içinde yer alan “Silopililer evlerini terk ediyor” başlıklı unsuru ise şöyle: “Silopi’de mahallelere dönük top atışlarının ardından halk yanına alabildiği eşyalarla, ellerinde beyaz bayrakla evlerini terk etmeye başladı. Telefonla ulaştığımız yurttaşlardan evlerini boşaltarak güvenli bölgelere geçmeye çalıştıklarını öğrendik. Edindiğimiz bilgilere göre çatışmalar Barbaros ve Başaklı mahallelerinde yoğunlaştı. Mahallelerin bombalanması ile birlikte sokaklara çıkan binlerce kişi, evlerini terk etmek zorunda kaldı. Halk, çatışmaların olmadığı mahallelere geçmeye çalıştı” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

50 el parmağı, 50 ayak parmağı ve birlikte atan 6 kalp

SONRAKİ HABER

Öldürdüğü kadını 'Sonun diğer kadınlar gibi olacak' diye tehdit etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa