16 Nisan 2016 23:50

Diş teli (ortodontik tedavi) hakkında doğru sanılan 5 yanlış

Diş telinin, diş kökü ve kemiklere zarar vereceği, çürüğe neden olacağı söyleniyor. İşte, diş teli tedavisine dair, doğru sanılan 5 yanlış bilgi...

Diş teli (ortodontik tedavi) hakkında doğru sanılan 5 yanlış

Paylaş

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ortodontik tedavi talebinin de hatırı sayılır ölçüde arttığını belirten Ortodonti Uzmanı Dr. Hatice Kübra Kavaz, “Ortodontik tedavilerle ilgili hastaların doğru bildiği yanlışlar var.

Diş telinin, diş kökü ve kemiklere zarar vereceği, çürük oluşumuna neden olacağı söyleniyor. Bunlar tamamen yanlış ve kulaktan dolma bilgiler. Ortodontik tedavi hastanın ağız bakımına azami özen gösterdiği ve 4-6 haftalık periyodik kontrollerine uyduğu sürece ömür boyu sağlıklı ve düzgün dişler sunar” diye konuştu.

Diş teli tedavisine (ortodontik tedavi) dair doğru bilinen 5 yanlış bilgi:

  1. Çapraşık dişler zamanla düzelir. - YANLIŞ
  2. Diş teli, çürük ve leke oluşumuna neden olur. - YANLIŞ
  3. Diş teli, kemiklere ve diş köklerine zarar verir. - YANLIŞ
  4. Tedaviden sonra dişler eski halini alır. - YANLIŞ
  5. Yaşı büyük kişilerde diş teli tedavisi işe yaramaz. - YANLIŞ

Dr. Hatice Kübra Kavaz, halk arasında tel tedavisi olarak bilinen ortodontik tedavi hakkında doğru bilinen yanlışları şöyle açıkladı:

1-ÇAPRAŞIK DİŞLER ZAMANLA DÜZELİR

Hayır düzelmez. Üst çene ve/veya alt çenesi normalden ileri veya geride olan, üst dişleri alt dişlerini çok fazla örten ya da hiç örtmeyen, dişleri çapraşık veya boşluklu olan, diş eksikliği, diş fazlalığı veya gömülü dişleri bulunan bireylerin ortodontik tedavi ihtiyacı vardır.

2-DİŞ TELİ, ÇÜRÜK VE LEKE OLUŞUMUNA NEDEN OLUR

Hayır diş teli çürük oluşturmaz. Diş teli takmadan önce nasıl ağız ve diş bakımımıza özen gösteriyorsak aynı özeni diş teli varken de göstermeliyiz. Diş teli leke de yapmaz. Halk arasında leke diye tabir edilen aslında etkili fırçalama yapılamaması sonucunda oluşan white spot denilen beyaz nokta çürükleridir. Beyaz nokta bu çürüklerin genel adıdır, bu çürükler sarı turuncu lezyonlar şeklinde de oluşabilir.

3- KEMİKLERE VE DİŞ KÖKLERİNE ZARAR VERİR

Hayır vermez. Öncelikle dişin nasıl hareket ettiğinin bilinmesi gerekir. Ortodonti tedavisinde dişlere en basit tabiriyle itme ve çekme kuvvetleri uygulanır, dişlere uygulanan kuvvetler fizyolojik yani dokuya zarar vermeyen kuvvetlerdir bu kuvvetler sayesinde dişin gittiği yerde kemik yıkımı olurken geldiği yerde ise yeni kemik yapımı olur. Bu sayede tedavi esnasında dişlerde minimal düzeyde sallanmalar olmasına karşın diş yuvasından çıkmaz.  

4-TEL TEDAVİSİNDEN SONRA DİŞLER ESKİ HALİNİ ALIR

2. aşama tedavi olan pekiştirme tedavisi yapılmadığı takdirde dişler eski haline döner. Ortodontide temel bir kural vardır. Dişler daimi tedavi öncesindeki konumlarına dönmek isterler. Bu nedenle pekiştirme tedavisiyle birlikte mevcut düzelmenin kalıcı hale getirilmesi çok önemlidir. Bu tedavi dişlerin iç kısımlarına retainer denilen tellerin yapıştırılması ve hastanın aktif tedavi sıklığında olmasa da dönem dönem kontrol edilmesi durumudur. Hastalar pekiştirme tedavisi hakkında en çok ‘’Zaten 1.5 senedir tel takıyorum tam çıktı derken simdi de iç kısma mı tel takacaksınız?’’ diye yakınırlar ancak pekiştirme tedavisinde kullanılan teller son derece ince olan ve takıldıktan 3 gün sonra varlıkları dahi hissedilmeyen tellerdir.

5-YAŞÇA BÜYÜK KİŞİLERDE DİŞ TELİ İŞE YARAMAZ

Hayır, yaşça büyük kişiler de takabilir! Çapraşık dişler yalnızca çocuk yaşlarda düzelir düşüncesi de doğru bilinen bir yanlıştır. Diş teli her yaşta takılabilir.  

Ancak çene problemlerinin tedavisi için ağaç yaş iken eğilir atasözü geçerlidir. Erişkin hastalardaki çene problemleri ciddi boyutlarda değilse kompanzasyon denilen maskeleme tedavisi uygulanarak diş hareketleriyle çene problemleri maskelenebilir. Buna rağmen erişkin hastalarda ileri boyuttaki çene problemlerinin tedavisi için cerrahi alternatifler düşünülmelidir. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hakkında soruşturma açılan Böhmermann Almanya'yı terk ediyor

SONRAKİ HABER

MLSA raporuna göre adil yargılama hakkı sistematik olarak ihlal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa