31 Mart 2016 16:36

Novartis olayı hatırlattı: Türkiye rüşvet cenneti!

Paylaş

İsviçreli ilaç şirketi Novartis, Türkiye’de rüşvet dağıtarak 85 milyon dolarlık iş almak ve rekabet avantajı sağlamakla suçlanıyor. Geçtiğimiz hafta Çin’de rüşvet vermekten 460 milyon dolar cezaya çarptırılan Novartis iddiaları araştırdığını açıkladı.

Daha önce yabancı şirketlerin Türkiye’de rüşvet verdiği ortaya çıkmış, şirketlerin bağlı bulundukları ülkede soruşturma açılırken, hükümet dosyaların üzerini kapatmıştı. Novartis skandalına ilişkin sonuç merakla beklenirken Sağlık Bakanlığı, “Novartis’in rüşvetle avantaj sağladığı” haberlerini ihbar kabul etti ve firma hakkında soruşturma başlattı.

İlaç skandalından ilk söz eden CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu attığı tweetlerle daha önce gündeme getirdiği başka bir skandalı hatırlattı. Erdoğdu hesabından, Türkiye’nin ABD’deki Yahudi kaynaklı lobi şirketlerine 65 milyon dolar ödediğine dair iddialarını yeniden gündeme getirdi.

YURT DIŞI İSTEDİ TÜRKİYE KAPATTI

Daha önce yurt dışında başlatılan rüşvet soruşturmaları nedeniyle Türkiye’ye gönderilen dosyalar hakkında işlem yapılmadı. Söz konusu dosyaların en önemlileri şunlar: “Siemens, Daimler, Delta Pine için yapılan soruşturmalarda şirketler kendi ülkelerinde milyarlarca dolar ceza ödedi. Bu soruşturmaların dosyaları Türkiye’de kapandı. Siemens’in BOTAŞ’taki ihaleler için verdiği rüşvetler, Mercedes’in başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde sekiz kurumda kimlere rüşvet verdiği isim isim ortaya çıktı. Mercedes de verilen rüşvet kapsamında Almanya devletinin Mercedes genel merkezi ve İETT Genel Müdürlüğü ve rüşvet alan belediyelerde inceleme yapılmasını istedi. Almanya hükümeti bu kapsamda başta Kadir Topbaş olmak üzere rüşvete aracılık eden ve alan herkesin ifadesinin alınmasını istedi. Ve bu aramalarda, ifade alınmaları işleminde 3 Alman polis müdürünün ve bir Alman savcının da bulunmasını istedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayın üzerinden çok zaman geçtiği gerekçesiyle (2005-2008 arasındaydı) hiçbir işlem yapmadan dosyayı kapattı. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bölge tabip odaları: Sürenkök’ün yanındayız

SONRAKİ HABER

Çin'de yeni koronavirüs salgınını büyüyor: Etkilenen kişi sayısı 639'a yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...