01 Mart 2016 17:57

Cizre'de bodrumda öldürülen Mehmet Tunç ve Orhan Tunç toprağa verildi

Paylaş

Cizre'de mahsur kaldığı  bodrumda "Diz çökmeyeceğiz, halkımız bizimle gurur duysun" diyen Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç, Şırnak'ta binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. "Botan sizinle gurur duyuyor" sloganının dinmediği törende konuşan Şırnak Halk Meclisi Eşbaşkanı Ümran Yiğit, "Bak, Mehmet Heval, müjdeler olsun bahar geldi. Özlemle beklenen bahar geldi" dedi.

Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ile kardeşi Orhan Tunç, Şırnak'ta binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Bahçelievler Mahallesi'ndeki Nalaro Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanan Tunç kardeşlerin cenaze törenine; DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, çok sayıda HDP milletvekili, Şırnak Halk Meclisi eşbaşkanları Ümran Yiğit ile Ayşe Çiftçi, DBP, HDP ve MEYADER yöneticileri de katıldı.

'BOTAN SİZİNLE GURUR DUYUYOR'

Tunç kardeşlerin tabutlarını Bahçelievler Mahallesi girişinde omuzlayan kitle, Mehmet Tunç'un Cizre direnişi sırasında söylediği, "Diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Halkımız bizimle gurur duysun" sözlerine atfen "Diz çökmedik, çökmeyeceğiz", "Botan sizinle gurur duyuyor", "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Cizîrê", "Ey şehîd xwîna we erdê namîne", "İntikam" ve "Şehîd namirin" sloganlarını haykırdı. Üzerinde Tunç kardeşler ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının bulunduğu pankartın da açıldığı yürüyüşle ardından mezarlığa gelindi.

NERGİS VE KARANFİLLERLE UĞURLANDILAR

Yakalarına Mehmet Tunç'un fotoğraflarını asan yurttaşlar, "Rakin şehîdê min rakin" ağıdını söyleyerek, Tunç kardeşlerin tabutlarına baharın gelişinin sembolü olan nergisleri bıraktı. Öte yandan Silopi direnişinde katledilen Sêvê Demir ile Fatma Uyar'ın annelerinin de Silopi'deki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinden gelerek Tunç kardeşlerin tabutlarına karanfil bırakması dikkat çekti.

YÜKSEKDAĞ: BİZ ONLARLA GURUR DUYUYORUZ

Törende konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ , Tunç Ailesi'ne başsağlığı dileyerek, Kürt halkının onurlu mücadelesini selamladığını söyledi. Yüksekdağ, "Mehmet Tunç ve yoldaşları Cizre'de en zor koşullarda direndikleri günlerde bizler onlara karşı görevlerimizi yerine getiremedik. Bugün onlara borcumuzu ödeme günüdür. Bugün Mehmetlerin direnişini zafere ulaştırma günüdür. Onlar her türlü vahşete karşı boyun eğmediler. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Kürdistan onlarla gurur duyuyor" dedi.

IRMAK: ONLAR BAHARI BİZE TESLİM ETTİLER

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak da, mücadeleyi yükseltme gününün geldiğini kaydederek, şunları söyledi: "Yaşanan vahşet ve barbarlık karşısında artık mücadeleyi yükseltme günüdür. Onlar baharı getirdiler. Onlar baharı bize teslim ettiler. Onlar bedenlerini kara kış ile bahar arasında köprü yaptılar. Bizler şu anda o köprüden geçiyoruz. Halkımız bilmeli ki özgürlük her zamankinden daha yakındır ama daha alınacak yol da var. Onların bize teslim ettiği baharı zaferle taçlandırma günü gelmiştir. Susmakla onlara verdiğimiz direniş sözünü yerine getiremeyiz. Onların bize teslim ettiği mirası büyütme günüdür. Yolumuz açık olsun."

'KÜRDİSTAN'IN BAŞI SAĞ OLSUN'

Cenaze merasimi boyunca çocuklarının tabutlarının başından bir an olsun ayrılmayan Tunç kardeşlerin annesi Esmer Tunç ise "Mehmet ve Orhan sadece benim şehitlerim değil. Tüm Kürdistan'ın şehitleridir. Hepimizin başı sağ olsun. Kürdistan'ın başı sağ olsun. Hareketimizin başı sağ olsun" dedi.

Konuşmaların ardından Tunç kardeşler, alkışlar eşliğinde toprağa verildi. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray'da yönetim Denizli'nin istifasını kabul etti

SONRAKİ HABER

İstanbul’un 10 ilçesinde cuma günü elektrik kesilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...