Türkiye’de şiddet uygulamayan bölge yok

Türkiye’de şiddet uygulamayan bölge yok

TÜRKİYE’de “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması” sonuçlarına göre; eşi veya birlikte olduğu kişilerden yaşamının herhangi bir döneminde fiziksel şiddet görmüş kadınların en yüksek oranı yüzde 53 ile Kuzey Doğu Anadolu’da, en düşük oran ise yüzde 25 ile Batı Marmara bölg

TÜRKİYE’de “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması” sonuçlarına göre; eşi veya birlikte olduğu kişilerden yaşamının herhangi bir döneminde fiziksel şiddet görmüş kadınların en yüksek oranı yüzde 53 ile Kuzey Doğu Anadolu’da, en düşük oran ise yüzde 25 ile Batı Marmara bölgesinde. İstanbul’da ise bu oran yüzde 37.

CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli’nin soru önergesine yanıt veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin ilk aşamada hangi illerde kurulacağı konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü, 2015 yılına kadar 81 ilde faaliyet göstermesinin planlandığını bildirdi.

FATMA ŞAHİN YANITLADI

Bakan Şahin, kadına yönelik aile içi şiddetle daha etkin mücadele yürütmek, politikalar ve programlar oluşturabilmek için ulusal düzeyde veri ihtiyacını karşılamak amacıyla, Bakanlığı tarafından 2008 yılında “Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması”nın gerçekleştirildiğini söyledi. Şahin, araştırmanın sonuçlarına göre eşi veya birlikte olduğu kişilerden yaşamının herhangi bir döneminde fiziksel şiddet görmüş kadınların oranının bölgeler bazında ortaya çıktığına dikkat çekti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in verdiği bilgiye göre; eşi veya birlikte olduğu kişilerden yaşamının herhangi bir döneminde fiziksel şiddet görmüş kadınların oranında birinci sırayı yüzde 53 ile Kuzey Doğu Anadolu yer alıyor.

Bölgelere göre fiziksel şiddet görmüş kadınların oranı şöyle: “Kuzey Doğu Anadolu yüzde 53, Orta Anadolu yüzde 50, Güneydoğu Anadolu yüzde 48, Ortadoğu Anadolu yüzde 47, Batı Karadeniz yüzde 43, Batı Anadolu yüzde 42, Akdeniz Bölgesi yüzde 42, Doğu Karadeniz yüzde 38, Doğu Marmara yüzde 36, Ege Bölgesi yüzde 31, Batı Marmara yüzde 25.”
Araştırmaya göre eşi veya birlikte olduğu kişilerden yaşamının herhangi bir döneminde fiziksel şiddet görmüş kadınların oranı İstanbul’da yüzde 37. (ANKARA)


ŞİDDET ÖNLEME MERKEZLERİ İÇİN TARİH 2015

Bakan Fatma Şahin, Şiddet Önleme ve İzleme merkezlerinin ilk aşamada hangi illerde kurulacağı konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü, 2015 yılına kadar 81 ilde faaliyet göstermesinin planlandığını bildirdi.

www.evrensel.net