12 Ocak 2016 18:40

Cizre’deki öğrencilerle YGS dayanışması

Cizre’deki öğrencilerle YGS dayanışması

Paylaş

Beyar ÖZALP
Ankara

 
Sur, Cizre ve Silopi’de yaşayan öğrenciler, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuru için son bir hafta kalmasına rağmen sokağa çıkma yasakları nedeniyle bu başvuruyu gerçekleştiremedi. Cizre Üniversiteliler Platformu, üniversite sınavına hazırlanan ve ÖSYM sisteminde kayıtlı olan  öğrencilerin başvurularını yapabilmesi için  55 TL olan sınav ücretinin yatırılması çağrısında bulundu. Platformun çağrısıyla beraber diğer illerdeki Cizreli üniversite öğrencileri aldıkları burs ile öğrencilerin sınav ücretini yatırmaya başladı.

MAĞDURİYETİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN KAMPANYA 

20 Ocak’ta başvuruları bitecek olan YGS’ye sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur, Cizre ve Silopi’de yaşayan öğrenciler halen başvurabilmiş değil. Yasağın devam ettiği ilçelerde öğrencilerin mağduriyetinin giderilip giderilmeyeceği konusunda yetkililer sessizliğini korurken, Cizre Üniversiteliler Platformu ÖSYM sisteminde kayıtlı olan öğrencilerin başvurularını yapabilmeleri için bir kampanya başlattı. Cizre Üniversiteler Platformu Sözcüsü Bartın Üniversitesi öğrencilerinden Hakkı Erol gazetemize yaptığı açıklamada, sınava hazırlanan öğrencinin mağdur olmasını engellemek için kampanyayı başlattıklarını belirtti. Erol, “Haftalardır devam eden yasaktan dolayı öğrenciler başvurusunu yapamıyor. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerden başvurular için birçok mesaj  alıyorduk. Bizler de sınav ücretlerini karşılayarak en azından lise mezunu öğrencilerin mağduriyetini en aza indirmek için  böyle bir kampanya başlattık” diye konuştu.

BURSLARIYLA SINAV ÜCRETİNİ YATIRIYORLAR

Cizre’deki öğrencilerin ÖSYM şifreleriyle başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmak için kendileri ile dayanışmak isteyenlere öğrencinin T.C. kimlik numarasını yolladıklarını belirten Erol, daha sonra bankaya giderek öğrencinin kimlik numarası ile 55 TL’lik sınav ücretini yatırdıklarını söyledi. Erol, platform olarak kesinlikle elden para almadıklarını ve sadece gerekli bilgileri verip öğrenciler adına bankaya sınav ücretinin yatırıldığını vurguladı. Erol, “Biz dayanışma çağrısı yaptıktan 24 saat geçmeden 100’e yakın öğrencinin sınav ücretini yatırmak için bize başvuranlar oldu. Özellikle Cizreli üniversite öğrencileri büyük bir destek veriyor. Birçoğu yasaktan dolayı ailelerinden para alamıyor ve sadece aldıkları burs ile geçimlerini sağlamak zorunda ve aldıkları burslarla üniversiteye hazırlanan öğrencilerin sınav başvuru ücretini ödüyorlar” şeklinde konuştu.

SON SINIF ÖĞRENCİLERİ DE MAĞDUR

Lise son sınıf öğrencilerinin de mağdur olduğunu dile getiren Erol, “Lise son sınıf öğrencilerinin mağduriyeti daha büyük. Onların daha önce sistemde kayıtları olmadığı için hiçbir şey yapılamıyor. Mağduriyetlerinin giderilmesi için ÖSYM ile görüşeceğiz ve bir şekilde sorunun çözülmesi talebinde bulunacağız” dedi. Erol, Cizre ve Silopi’de başvurularını yapamayan yüzlerce öğrencinin mağduriyetinin en aza indirilmesi için herkesi dayanışmaya çağırdı. 

Bilgi ve dayanışma için Cizre Üniversiteliler Platformuna sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir. 
Facebook: Cizre Üniversiteliler Platformu
Twitter: @CizrePlatformu
İnstagram:  Cizre Üniversiteler Platform @cizreunuversiteliler 

ÖNCEKİ HABER

'Korku ikliminde bu imzalar çok değerli'

SONRAKİ HABER

Venezuela’da muhalif lider kendini başkan ilan etti, Trump destekledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa