Cizre'de polisin vurduğu işçi kolunu kaybetti: Polis önce ‘geç’ dedi sonra ateş açtı

Cizre'de polisin vurduğu işçi kolunu kaybetti: Polis önce ‘geç’ dedi sonra ateş açtı

Cizre’de belediye işçisi İrfan Uysal, Nur Mahallesi’ndeki su arızasını tamir için polise bilgi vererek bölgeye gitti. 155’i arayıp, ‘Arızayı tamir edeceğiz, ateş açmayın’ dedi ve ‘tamam’ cevabı aldı. Bir süre sonra açılan ateş sonucu yaralandı. Kolu kesilen Uysal yaşadıklarını gazetemize anlattı.

Beyar ÖZALP
Ankara

Cizre’de belediye işçisi İrfan Uysal, Nur Mahallesi Kültür Merkezi mevkinde görevi gereği su vanasını açarken polisler tarafından açılan ateş sonucu yaralandı. Koluna isabet eden kurşunlar nedeniyle sol kolunu kaybeden Uysal, yaşadıklarını gazetemize anlattı.
Uysal, prosedür gereği sokağa çıkma yasağı döneminde polis ile koordineli şekilde çalıştıklarını ve onarıma gitmeden önce izin aldıklarını, yol güzergahını belirlediklerini ve nerede bulunduklarını sürekli 155’i arayarak bilgi verdiklerini belirtti. 28 yaşındaki Uysal, buna rağmen kendisine ateş açıldığını söyledi.

155’İ ARAYIP ONAY ALDILAR

Şırnak Devlet Hastanesinde tedavisi devam İrfan Uysal, “Nur Mahallesinde yaklaşık 10 gündür sular kesikti ve vatandaşlar bizi arayarak zor durumda olduklarını ifade edip, suyu açmamızı istediler. Bunun üzerine belediye başkan vekili emniyet kriz masasını arayarak bilgi verdi. 155  arızayı onarmak için çıkmamıza izin verdi” dedi. 155’in belirlediği güzergahtan arıza noktasına giderken, geri dönmeleri istendiği için belediyeye döndüklerini söyleyen Uysal, daha sonra tekrar çıkmalarına izin verildiğini anlattı.

‘ARIZAYI ONARACAĞIZ ATEŞ AÇMAYIN’ DEDİ

Belediye binasından çıkıp arıza noktasına gittiklerini belirten Uysal, “Belediyenin resmi plakalı aracını kullanıyorduk. Belirledikleri güzergahta bir caddeden diğer caddeye geçmeden arayıp bulunduğumuz noktayı söylüyorduk. Onlar da geçip geçemeyeceğimizi bize söylüyorlardı. Vanaların olduğu yere gelmeden 300 metre önce tekrar aradım ve ‘biz arızayı onaracağız, bize ateş açmayın’ diye uyardık. Onlar da hiçbir sorun olmadığını söyledikleri için arızaya müdahale etmeye başladık. İkinci arızaya müdahale ederken ateş açtılar” diye konuştu.Yaralanması üzerine 155’i arayıp olay yerinden çıkmak istediklerini belirttiken sonra  polislerin izin verdiklerini söyleyen Uysal, “Hastaneye giderken çevre yolundaki polis kontrolünde durdurulduk. Polise yaralı olduğum söylenmesine rağmen geçişimize izin vermediler. Sonra 155’i aradılar. Oradan ‘bilgimiz var geçebilir’ denildikten sonra hastaneye gitmeme izin verdiler” dedi.

2 SAAT BOYUNCA AMBULANS BEKLEDİ

Hastanede yapılan doktor muayenesinden sonra kolunun kırıldığı ve damarlarının parçalandığının anlaşılması üzerine Şırnak Devlet Hastanesine sevk edilme kararı alındığını söyleyen Uysal, yaklaşık 2 saat ambulansın gelmesini beklediğini bellirtti. Uysal “Ambulans beklediğim 2 saat boyunca hiçbir şekilde bana müdahale etmediler. Ben hastaneye gittikten sonra çok sayıda yaralı güvenlik görevlisi geldi. Doktorların bana hiçbir müdahalede bulunmamasının nedeni, müdahale şartları mı yoktu yoksa kolluk güçleri mi izin vermedi orasını bilemiyorum” şeklinde konuştu.
Saldırıda ihmali bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Uysal, “Ben belediye ile emniyetin prosedürünü uygulayarak attığım her adımı polise bildirmeme rağmen bana ateş açtılar. Bunda kasti bir durum olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle olayda sorumluluğu olanların olası kast ile yaralamaktan yargılanmasını istiyorum” dedi.

GÖZALTINDA İŞKENCE GÖRMÜŞTÜ

İrfan Uysal, eylül ayında ilan edilen sokağa çıkma yasağında da aynı bölgede su arızasını onarmak isterken özel hareket polisleri tarafından gözaltına alınıp, çıplak aramaya maruz kalmıştı. Yaklaşık 3 saat gözaltında kalan Uysal, hiçbir işlem yapılmadan serbest bırakılmıştı.

www.evrensel.net