14 Eylül 2015 15:51

Siyasi partiler ve sendikalar Cizre’yi ziyaret etti: Savaş sadece Kürtlere değil, hepimize açıldı

Paylaş

Cansu PİŞKİN
Cumhur DAŞ
Şırnak

Cizre’de 21 sivilin katledildiği saldırıların ardından önceki gün cenazeler defnedildi, yeniden ilan edilen sokağa çıkma yasağı sabah saatlerinde kaldırıldı. İlçe halkı yerle bir edilen mahallelerde yaralarını sarmaya çalışırken, dayanışma ziyaretleri de sürüyor. 

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Genel Başkanı Alper Taş, Halkın Türkiye Komünist Partisi MYK Üyesi Erkan Baş, Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut, Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun, Türkiye Komünist Hareketi Üyesi Nuray Yenil, Birleşik Haziran Hareketi’nden Güler Ümit, Eğitim Sen Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, Tüm Bel Sen Merkez Yüneticisi Satı Burunucu, SES Örgütlenme Sekreteri Birsen Seyhan incelemelerde bulunmak ve dayanışma duygularını iletmek için Cizre’deydi. Milletvekilleriyle görüşen heyet daha sonra, saldırıların yaşandığı mahalleleri gezerek halkla kucaklaştı. 

Cizre'ye ulaşan heyet ilk olarak Şırnak Belediyesi’ni ziyaret etti. Heyeti HDP Şırnak Milletvekilleri Faydal Sarıyıldız, Aycan İmret, Batman Milletvekili Ali Atalan ve Cizre Belediyesi Eş Başkanı Kadir Konur karşıladı. 

KUŞLAR DAHİL HAREKET EDEN HER ŞEYİ VURDULAR

Belediye binasında heyete Cizre’de yaşananlar hakkında bilgi veren Faysal Sarıyıldız, ilçede 9 gün süren abluka ve yoğun çatışma sonunda 21 sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Bu süreçte hiçbir iletişim aracının çalışmadığını, elektrik ve suyun kesik olduğunu belirten Sarıyıldız, “Hergün neredeyse 2-3 insan katledildi ve onlarca insan yaralandı. Yaralanan ve hasta olan insanların hastahaneye götürülmesine dahi izin verilmedi” dedi. Öldürülen 21 kişiden 15’inin ateşli silahla, 6’sının ise hastaneye götürülemediği için hayatını kaybettiğini dile getiren Sarıyıldız, “Kuşlar, dahil hareket eden herşeyi vurdular” dedi. 

YARAMIZ DERİN AMA BAŞIMIZ DİK

Cizre’de büyük bir kıyım yapılmak istendiğini belirten Sarıyıldız, “Bölgenin en hassas ili teslim alınırsa AKP Hükümeti, zaferini ilan edip iktidarını devşirecekti. Ama hevesi kursağında kaldı. Yaramız derin, fakat başımız dik. Cizre halkında en ufak bir sinme ya da kırılma yok” şeklide konuştu. 

EŞİT ÖZGÜR YAŞAMIN ZEMİNİ TAHRİP EDİLDİ

Polisin zırhlı araçlardan ‘Hepinizi öldüreceğiz, Ermeni dölleri’ gibi anonslar yaptığını belirten Sarıyıldız, “Eşit, özgür yaşamın zemini tahrip edildi. Devlet, şiddetini terör düzeyinde halka karşı kullanarak siyasal çabalarımızı boşa çıkarmak istiyor. 8 gün boyunca fırın, eczane açılmadı. 2 gün boyunca cesedi evdeki gıda dolabında saklanan 10 yaşındaki Cemile, Cizre’de olup bitenlerin resmiydi. Devlet hâlâ geçmiş yöntemlerden medet umuyor” dedi.

BARIŞ DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Heyette bulunan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ise “Cizre kuşatıldığından beri aklımız ve yüreğimiz sizde” dedi. Vekillere ve Cizre halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Gürkan, “Saray diktatörlüğünün kendi geleceğini korumak için açtığı bu savaş, halkların kardeşliği ve barışına vurulan darbedir. Sarayın savaşçı, mezhepçi ve ırkçı tutumuna karşı biz barış demeye devam edeceğiz. Bu savaş yalnız Kürtlere açılmış bir savaş değil, topyekun hepimize açılmış bir savaştır” dedi. 

KÜRTLERİN TALEPLERİ BÖLÜCÜLÜK DEĞİL

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ise “21. yüzyılda Kürt halkı statü istiyor. Bu onun en doğal hakkı. 21. yüzyılda ulus devlet olarak tanımlanmak istemiyor, çünkü bunun yıkıcı ve tahrip edici olduğunu düşünüyor. Eşit yurttaşlık temelinde birarada yaşamak istiyor Kürt halkı. Demokratik özerklik için birbirimizi öldürmemize gerek yok” dedi. Kürtlerin taleplerinin bölücülük olarak anlaşılmasının yanlış olduğunu söyleyen Taş, “Kürt halkı demokratik özerklik çerçevesinde birarada yaşamak istiyor” dedi. 

Filistin’de yaşanan ambargoda ayağa kalkanların Cizre’de ambargonun uygulayıcısı olduğunu dile getiren Taş, “Güçlü bir barış sesine ihtiyaç var. Büyük bir çığlık atıp, ‘eşit yurttaşlık temelinde birarada yaşamak mümkündür’ demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

HTKP MYK Üyesi Erkan Baş ise “7 Haziran seçimleri, halkların birarada yaşama iradesiydi. Bu irade başladığı yerde bastırılmak isteniyor saray tarafından” dedi. 

KESK’e bağlı sendikalar adına konuşan Satı Buruncu Çalı ise “Sizin iyi olmadığınız koşulda biz de iyi değiliz. Belediye başkanlarına gözaltıların, baskı ve tutuklamaların son bulmasını talep ediyor ve bunun halkın iradesine darbe olduğunu savunuyoruz” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta HPG'li olduğu belirtilen 5 cenaze hastaneye getirildi

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa