Çatışmaların devam ettiği Silopi'de neler oluyor?

Çatışmaların devam ettiği Silopi'de neler oluyor?

Faruk AYYILDIZ

Silopi'de sabah saatlerinde Zap Mahallesi'ni ablukaya alan polis, halkı taradı. Polisin silahlı saldırısında ilk belirlemelere göre, 2 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi de yaralandı. Polisin 6 evi de ateşe verdiği iddia edilirken, ilçede yaşananları Belediye Eş Başkanı Aydemir, Milletvekili Encü ve gazeteci Koyuncu ile konuştuk.

'MAHALLLERE GİREMİYORUZ'
Silopi Belediye Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, polislerin sabaha karşı mahallelere girmek istemesi üzerine başladığını söyledi. Çatışmaların ardından birkaç evde yangın çıktığını ifade eden Aydemir, “İtfaiye araçlarını yolladık ama engel oldular, itfaiye araçlarına da ateş açıldı” dedi. 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Aydemir, “Yaşamını yitirenler 19 yaşlarında bir genç ve diğerinin yaşı 45’in üzerinde” dedi. Ambulansların dahi çatışma alanlarına bırakılmadığını söyleyen Aydemir, “Keskin nişancılar var, dışarı çıkana ateş açılıyor. Vekiller ile birlikte çatışmaların olduğu mahallelere girmeye çalışıyoruz ama ulaşamadık, çatışmaların olduğu mahallelere yakın bir yerde bekliyoruz” diye konuştu. 5 mahallede silahlı çatışmaların devam ettiğini kaydeden Aydemir, “Yaralılar hastaneye götürülemiyor, silah seslerinden dolayı mahallere de girilemiyor. Mahallelerden yükselen dumanları görebiliyoruz, Silopi’de durum çok kötü” sözlerini kullandı.

‘Polislerin bazı evleri ateşe verdiği’ iddiasını da sorduğum Aydemir, “Mahallere giremediğimiz için evlerde çıkan yangının sebebini henüz tam bilmiyoruz ama yanan evler olduğu doğru bilgi” diye konuştu.

‘KATLİAM GİRİŞİMİ VAR’
HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü Silopi’de katliam girişimi olduğunu söyledi. Çok sayıda yurttaşın yaralandığı bilgisini aldıklarını ifade eden Encü, “Çatılara keskin nişancılar yerleştirilmiş” diye konuştu. 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının artabileceğini vurgulayan Encü, “Çatışma polislerin mahallelere girmek istemesi üzerine oluyor. Gözaltı yapılmak isteniyor, halk izin vermeyince çatışma çıkıyor” dedi.

'PENCEREDEN DAHİ ÇEKİM YAPAMADIK'
Dicle Haber Ajansı (DİHA) Silopi muhabiri Sebahattin Koyuncu ise çatışmalardan dolayı dışarı çıkamadıklarını ve mahallelerden telefon aracılığıyla bilgi almaya çalıştıklarını söyledi. 3. cadde üzerinde polislerin yoğun şekilde beklediğini kaydeden Koyuncu, “İlçede şuan yer yer silah sesleri hala duyuluyor. Olaylar sabaha karşı 04.00 sularında başladı. Mahallelerde hendekler kazılıydı, hendeklere müdahale amaçlıdır” dedi. Dışarıda çekim yapıp, yapamadığını sorduğum Koyuncu şöyle söylüyor: “Dışarı çıkamıyorum, evde resmen mahsur kalmış durumdayız. Hiç çıkamadım, pencereden dahi çekim yapamadık. Çok yoğun silah sesleri geldi ki, 90’lı yıllarda yaşadıklarımızı bugün yaşıyoruz.”

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2015 11:34
www.evrensel.net