17 Mart 2010 00:00

Halepçe’deki katliam unutulmadı

Halepçe katliamı, dün birçok yerde yapılan açıklamalarla bir kez daha lanetlendi.

Paylaş

Halepçe katliamı, dün birçok yerde yapılan açıklamalarla bir kez daha lanetlendi.
Halepçe katliamı, Diyarbakır’da BDP’nin gerçekleştirdiği bir yürüyüşle protesto edildi.
Katliamın 22. yılında Diyarbakırlılar, Halepçe’de yaşanan zulmü Şivan Perwer’in ünlü Halepçe Ağıtı eşliğinde gerçekleştirdikleri yürüyüşle lanetlediler. Genç yaşlı, kadın erkek binlerce kişi, ellerinde Halepçe katliamına ait fotoğraflar ve dövizlerle BDP il binasından Koşuyolu Parkı’na kadar süren bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş kortejinin önünde “Dün Halepçe ve Qamişlo, bugün siyasi soykırım” pankartı taşınarak, son dönemlerde tutuklanan belediye başkanları ve siyasetçilere atıfta bulunuldu. Koşuyolu Parkı’nda BDP İl Başkanı Cafer Kan, Halepçe katliamını kınayan bir konuşma yaptı. Kan, konuşmasında Gazi Mahallesi, Beyazıt ve Qamişlo katliamlarını da hatırlatarak, sorumluların halen yargı önüne çıkarılmadığını söyledi.
Katliam, BDP Çınar ilçe Örgütü önünde yapılan açıklamayla da kınandı. İHD, Diyarbakır şube binasında yaptığı basın açıklamasıyla, MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi ise yazılı bir açıklama yaparak Halepçe katliamını kınadılar.
SORUMLULAR YARGILANMADI
İHD Ankara Şubesi, Yüksel Caddesi’nde bir açıklama yaptı. Açıklamaya, SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun da katıldı. İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, bir halkın yok edilmek istendiğini belirterek, katliama dünya kamuoyunun sessiz kaldığını hatırlattı. Otlu, katliamın baş aktörü dönemin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin olsa da, ortaklarının ABD ve müttefikleri olduğunu vurguladı. ABD’nin Irak’a kimyasal ve biyolojik silah üretilmesi için destek sağladığını belirten Otlu, Saddam Hüseyin ve ona yardım edenlerin, gerçekleştirilen katliamlardan yargı önüne dahi çıkarılmadıklarına dikkat çekti. Otlu, yıllar sonra Saddam Hüseyin idam edilirken gerekçesinin Saddam’ın Kürtlere yönelik giriştiği katliamlar değil, ABD’nin bölgesel çıkarlarını tehdit etmesi olduğunu söyledi. Otlu, “Halepçe’nin ve diğer katliamların, dünyadaki ve ülkemizdeki faili meçhul cinayetlerin, kayıpların, işkencelerin, savaş ve saldırı emri verenlerin yargılanmasını istiyoruz” dedi.
SAVAŞLAR VE KATLİAMLAR SÜRÜYOR
İzmir İHD üyeleri, mart ayında yapılan katliamlara ve Kürt kurumlarına kaşı yürütülen operasyonlara, sessiz bir yürüyüş ve ardından yapılan basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Konak Pier önünden eski Sümerbank önüne kadar yürüyüş yapıldı. İHD üyeleri adına açıklama yapan İHD İzmir Şube Sekreteri Ahmet Alagöz, “İnsanlık tarihi, utanç duyulan pek çok katliama, vahşete tanıklık etmiştir. Gaz odalarında yakılan Yahudilerden Hiroşima’ya, Nagazaki’ye, Beyazıt’a, Halepçe’ye, Gazi Mahallesi’ne ve Qamislo’ya uzanan bu kanlı ve karanlık tarih, halkları birbirine düşman etmeye çalışan egemenlerin tarihidir. Bugün ne yazık ki belleklerimize kazınan katliamların son bulduğunu söyleyemiyoruz” dedi.
Mersin’de İHD, Türkiye, Irak ve Suriye’de mart ayında işlenen katliamları lanetledi. Mart ayının katliamlarla kirletildiğini söyleyen İHD Mersin Şube Başkanı Mirze Mehmet Söylemez, azınlıklar ve farklı kimlikler üzerinde baskı ve zulüm uygulamalarının son bulması için birlikte mücadele verilmesi gerektiğini söyledi. 16 Mart 1988’de binlerce Kürdün kimyasal silahlarla öldürüldüğü Halepçe katliamının hâlâ hafızalarda olduğunu belirten Söylemez, 12 Mart 2004’te Suriye devletinin Qamişlo’da 30 Kürdü katlettiğini söyledi. Söylemez, “Bugün dünyada Saddam yok ama başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde savaşlar ve katliamlar hâlâ devam ediyor” dedi.
Çağdaş Hukukçular Derneği Mersin Şubesi de bir açıklama yaparak, sermaye devletinin, bir yandan üniversitelerde devrimci, demokrat öğrencilere saldırdığını; öte yandan Kürt halkına yönelik imha ve inkar politikasını sürdürdüğünü söyledi. Batman’da yapılan etkinliklerle, Halepçe katliamı lanetlendi. BDP İstanbul 2. Bölge İlçe Örgütleri, Halepçe, Beyazıt ve Qamişlo katliamlarına ilişkin, Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. (HABER MERKEZİ)

HALEPÇE İÇİN HAYAT DURDU
Halepçe katliamının 22. yıl dönümü nedeniyle Kürdistan Federal Bölgesi’nde yerel saata göre saat 11.00’de hayat beş dakika boyunca durdu. Erbil, Süleymaniye ve Dohuk bölgelerinde seyir halindeki araçlar kornalarını çalarken, bölgedeki kiliseler de bu seslere çanlarıyla eşlik etti. Devrik lider Saddam Hüseyin devrinde 5 bin Halepçeli, 22 yıl önce bugün kimyasal silahlarla katledilmişti. Katliamın sorumlusu Ali Hasan Mecid (Kimyasal Ali), Irak hükümeti tarafından idam edilmişti. 16 Mart, Matem Günü olarak anılıyor.

ÖNCEKİ HABER

Genç kadın yardım bekliyor

SONRAKİ HABER

Saraçoğlu Mahallesi'nde verilen mücadele karşılık buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa