08 Haziran 2004 21:00

Erdogan BOP'a katıldı bile

AKP Hükümeti, önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısıyla birlikte, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) konusunda ABD'ye verdiği desteği netleştiriyor.

Paylaş
AKP Hükümeti, önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısıyla birlikte, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) konusunda ABD'ye verdiği desteği netleştiriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün ABD'ye hareket etmeden önce yaptığı basın açıklamasında, Filistin sorununun çözülmesi halinde BOP'un "anlam kazanacağını" öne sürdü. G-8 zirvesine 'demokratik ortak' sıfatıyla katılacak olan Erdoğan, zirvede, Türkiye'nin BOP'a 'neler katabileceği' konusundaki görüşlerini anlatacagini vurguladi. Başbakan Erdogan, "İsrail-Filistin arasındaki ihtilaf çözüme kavuşturulursa BOP anlam kazanacaktır. Aksi halde bu süreç vicdanlarda ve akıllarda karşılık bulmadan masada kalacaktır" dedi.

'Vizyonumuzla uyumlu' Erdoğan, ABD'ye verdiği desteği, "Türkiye, G-8 Zirvesi'ne, Ortadoğu'da gerçekleşmesi arzu edilen reform çalişmalarina destek verebilecek ortak ülke olarak davet edildi. Ortadogu'da olumlu bir değişim yönündeki çabaların desteklenmesi, Türkiye'nin paylaştigi bir hedeftir. Bölgemizde otoriter yapilardan demokratik yapilara geçilmesini yararli görüyoruz. Arzu edilen hedef, bizim Ortadogu vizyonumuzla uyumlu. Amaç, daha demokratik, daha müreffeh ve bariş içinde yaşayan, istikrarli bir Ortadogu'dur" sözleriyle vurguladı.

'İç dinamikler hesaba katılsın' Türkiye'nin "derin bir demokratik deneyime sahip olduğunu" iddia eden Erdoğan, bu deneyimin ortaya konulması bakımından, zirvenin "önemli bir fırsat" olduğunu ekledi. ABD'ye yakın Arap rejimlerinin "Reform dayatmayla değil içeriden gelmeli" şeklindeki tezini yineleyen Başbakan Erdogan, "Biz bu coğrafyadaki açılımları, demokratikleşmeyi, refah üretme stratejilerini destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Bu destek belli ana prensiplere dayanıyor. Ülkemiz ve hükümetimiz, değişimin dışarıdan empoze edilemeyeceği ve her ülkenin farklılıklarının dikkate alınması gerektiği şeklindeki prensipleri vazgeçilmez saymaktadır. Bölge halklarının huzur ve esenliğinin, bölgenin yerli dinamikleri yoluyla yürütülecek reform çalışmaları sayesinde mümkün olacağını düşünüyoruz. İç dinamikleri hesaba katmayan veya dışlayan her değişim projesi sanal kalmaya mahkûmdur" şeklinde konuştu.

Sorumluluk aldi Bölgedeki durumun Türkiye'nin sorumluluğunu artırdığını söyleyen Erdoğan, "Bu sorumluğun bilincinde olarak gerekli çalışmaları sürdürüyoruz. Küresel ve bölgesel düzeyde vazgeçilmez bir güç olan Türkiye, geleceğin tarihini belirleyecek adımlara gerçekçi kazanımı üretmeye devam edecektir. Barışın, güvenliğin ve demokrasinin teminatı olan Türkiye, bu çerçevede bütün uluslararası teşebbüslerde, her türlü katkıyı sağlayacaktır. Onun için masa başı ya da tribünden izlenen politikalar değil, masa başı politikalara katkıda bulunmak suretiyle sürece hizmet vermeye gayret edeceğiz" dedi.

Hangisi doğru? Başbakan Erdoğan'ın sözleri, hükümetin BOP'a "olumlu yaklaştigini" bir kez daha doğruluyor. Bu açıklamalar, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Mısır ziyareti sonrasında söyledikleri ile de çelişki içinde. Gül, önceki akşam gazetecilere yaptığı açıklamada demecinde "Türkiye'nin bu konuda rol alması söz konusu değil. Başkalarının projesi ile bizim hiçbir alakamız yok" demişti. Erdogan'ın, G-8 zirvesinin ardından 11-12 Haziran tarihlerinde Chicago'da 'Başari Akademisi' tarafından düzenlenecek toplantılarda onur konuğu olarak yer alması da öngörülüyor. Zirveye Erdoğan'ın yanı sıra Bahreyn, Yemen, Ürdün, Afganistan ve Cezayir liderleri katılacak.


RUSYA BOP'A KARŞI G-8 zirvesine katilan Rusya'nın, ABD tarafından hazırlanan Büyük Ortadoğu Projesi'ne (BOP) kuşkuyla baktigi bildirildi. Moskova'dan adı açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, "Ortadoğu reformu meselesi, ancak ilgili Ortadoğu ülkelerinin talebi üzerine ve o devletlerle koordineli bir biçimde tartışılabilir. Dahası, bazı ülkelerde reformlar, güvenlik sorunlarını çözemeyecek. Oysa bu projenin amacı, güvenliği sağlamak" diye konuştu. Rusya'nın ilkesel olarak, Ortadoğu'ya yardımcı olacak bir programın oluşturulmasını desteklediğini belirten kaynak, sözlerine, "Ama zaten birçok ülkenin orta düzeyde gelişkin oldugu bir bölgeye büyük miktarda para pompalamak saçma olur" diye devam etti. Aynı kaynak, G-8 zirvesinde BOP'un büyük tartışma yaratacağını, çünkü G-8 üyesi devletlerin bu konuda görüşlerinin birbirinden çok farklı olduğunu dile getirdi.


NATO ZİRVESİNDE IRAK KARARI ALINABİLİR İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, İstanbul'da ay sonunda yapılacak NATO zirvesinde, ittifakın Irak'a asker göndermesi kararı alınabileceğini söyledi. Berlusconi, NATO'nun Irak'a asker göndermesinin "olasılıklardan biri olduğunu" kaydetti. Dışişleri Bakanı Franco Frattini de, geçen ay yaptığı açıklamada, Fransa ve Almanya'nın büyük olasılıkla Irak'a asker göndermeyeceğini, ancak bir NATO gücünü engellemeyeceğini ifade etmişti.


Zirve öncesi tehdit ABD yönetimi, G-8 zirvesinin başlamasına saatler kala, Arap ülkelerıne "demokratikleşme" uyarısında bulundu. Amerikalı yetkililer, Filistin sorununun "demokratik reformları engellemek amacıyla bahane olarak kullanılmamasını" istedi. ABD Başkani'nın ulusal güvenlik danışmanı Condoleezza Rice da, "Reformlar daha fazla bekleyemez. İstikrar adına özgürlüklerin kısıtlanmasına göz yumulması, bölgede aşırı eğilimlerin ortaya çıkmasına yol açtı" açıklamasını yaptı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hesso Qıc'in sürgünü

SONRAKİ HABER

Ölüm mangası lideri
   Şaron'un himayesinde!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...