27 Aralık 2001 03:00

Gazetemize beraat

Gazetemiz Günlük Evrensel'in, kapatılan Yeni Evrensel gazetesinin devamı olduğu iddiasıyla açılan davada beraat kararı verildi.

Paylaş
Gazetemize beraat Kapatılan Yeni Evrensel gazetesinin devamı olduğu iddiasıyla gazetemiz Günlük Evrensel'in sahibi Avukat Fevzi Saygılı ile Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz Nizamettin Taylan Bilgiç hakkında açılan davada beraat kararı verildi. Zeytinburnu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında, gazetemizin sahibi Avukat Fevzi Saygılı ile Sorumlu Yazıişleri Müdürü Taylan Bilgiç ile Avukat Kamil Tekin Sürek hazır bulundu. Son savunmalarını yapan Saygılı ve Bilgiç, Yeni Evrensel gazetesinin 22 Temmuz 2001 tarihinde kapandığını, Günlük Evrensel gazetesinin ise 23 Temmuz 2001 tarihinde yayın hayatına başladığını hatırlatttı. Yeni Evrensel gazetesinin hakkındaki kapatma davasının 8 Eylül 2001 tarihinde sonuçlandığını belirten Saygılı ve Bilgiç, Yeni Evrensel gazetesinin bu karardan 48 gün önce kapandığına dikkat çektiler. Mahkeme heyeti, Günlük Evrensel gazetesinin, Yeni Evrensel gazetesinin devamı olmadığına karar verdi. Mahkeme heyeti, bu nedenle Saygılı ve Bilginç'in beraatine karar verdi.

Bakanlığın tazminat istemine retÖte yandan İçişleri Bakanlığı, kapatılan Yeni Evrensel gazetesine açtığı 5 milyar liralık tazminat davasını kaybetti. İçişleri Bakanlığı, kapatılan Yeni Evrensel gazetesine "İzmir'de okuyan üniversite öğrencisi Levent Yüksel'e sivil polisler tarafından ajanlık teklif edildiği ve teklifi kabul etmediği için dövüldüğü" yönündeki haberi yayınladığı için Zeytinburnu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmıştı. Haberin hakaret unsuru taşıdığını ileri süren bakanlık, 5 milyar lira tazminat istiyordu. Mahkeme heyeti, davanın dünkü duruşmasında haberin hakaret unsuru taşımadığı gerekçesiyle bakanlığın tazminat isteğini reddetti. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Duman'ın katilinin iki cinayeti daha varmışHacer Yücel SİP üyesi Hüseyin Duman'ı öldürmekten yargılanan MHP'li İhsan Bal'ın daha önce de iki cinayete karıştığı ortaya çıktı. Bal, bu iki cinayet davasından delil yetersizliğinden beraat ederken cinayetlerden birinin Hüseyin Duman'ın öldürüldüğü Küçükbakkalköy'de meydana gelmesi dikkat çekici. Bal, şu anda Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Hüseyin Duman'ı öldürmek suçundan tutuklu olarak yargılanıyor. Hüseyin Duman'ı öldürdüğü tanık ifadeleri ile ortaya çıkan MHP'li İhsan Bal'ın adının 24 yıl önce Kurtuluş hareketi taraftarı Ali Güngör'ün öldürülmesi olayına karıştığı ortaya çıktı. Mahkeme tutunaklarındaki anlatımlara göre olay şöyle meydana geldi: "23 Nisan 1977 günü Küçükbakkalköy'de Ülkü Ocakları Derneği'ne üye olan İhsan Bal, Mustafa Bilir, Mehmet Bilir, Zeki Yılmaz, Osman Dedeoğlu ve Ali Bilir ile sol görüşlü Ali Güngör, İrfan Karagöz ve Enver Şekerci arasında kavga çıktı. Kavga sırasında silahla yaralanan Ali Güngör kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi. Yaralı olan Bal ise arkadaşları tarafından bir minibüse bindirilerek olay yerinden uzaklaştırıldı."Bal'ın isminin karıştığı ikinci cinayet olayı ise 23 Şubat 1979 yılında gerçekleşti. Fatih Camii avlusunda meydana gelen silahlı saldırıda Akıncılar Derneği Başkanı Metin Yüksel öldü. Cumhuriyet gazetesi olayı, "22 Şubat 1979 günü Ülkücüler ile Akıncılar arasında başlayan kavga kan davasına dönüştü" şeklinde okurlarına duyurdu. Zaten olaydan bir gün önce Metin Yüksel, MHP Bakırköy İlçe Örgütü ikinci başkanı Assubay Faruk Kartal'ı silahla yaralamak suçundan polis tarafından aranıyordu.

Cinayet sonrası firarBu iki cinayet nedeniyle Bal hakkında ilk dava Ali Güngör'ü öldürmek suçundan Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açıldı. Akıncılar Derneği Başkanı Metin Yüksel'in öldürülmesi olayı ile ilgili olarak ise Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No'lu Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı. Ancak Bal iki yargılama sırasında da firardaydı. Çünkü Güngör'ün öldürülmesi olayının hemen ardından askere gitti, ardından da yurtdışına çıktı. Yurda asıl dönüşünü ise 12 Eylül askeri darbesinin ardından yaptı. Bu süre zarfında yurda nasıl girip çıktığı ise muğlak. Çünkü Bal, Akıncılar Derneği Başkanı Metin Yüksel'i öldürdükten sonda Libya'ya gitti. 12 Eylül askeri darbesinin ardından da gelip polise teslim oldu ve delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Duman davası sanığıVe Bal'ın adı 18 Nisan 1999 yılındaki seçimlerde bir kere daha cinayete karıştı. Bal şu anda SİP üyesi tekstil işçisi Hüseyin Duman'ı öldürmek suçundan Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor. Bal'ın karıştığı bu son cinayet şöyle meydana geldi: SİP, 18 Nisan 1999 seçimlerinden bir gün önce Sarıgazi'de bir miting düzenledi. Küçükbakkalköy'de MHP üyesi bir grup parti konvoyuna taşlar ve sopalarla saldırdı. İşte bu arbede sırasında tanık ifadelerine göre İçerenköy Ülkü Ocağı Başkanı İhsan Bal belindeki tabancayı çıkararak Duman'ı vurdu. 11 Aralık 2000 tarihinde Türk Ceza Kanunu'nun 448. maddesinde düzenlenen "Kasten adam öldürmek" suçundan Bal hakkında dava açıldı. 22 Aralık 2000 tarihinde de gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı ancak Bal 4 Ocak 2001 tarihinde kadar yakalanamadı. 4 Ocak'ta ise avukatı ile birlikte giderek polise teslim oldu. Ve Bal, 10 milyar lira kefalet ile aynı gün tahliye edildi. 30 Kasım 2001 tarihine kadar tutuksuz yargılanırken, tanıkların Hüseyin Duman'ı, Bal'ın öldürdüğünü teşhis etmeleri üzerine tutuklandı. Şu anda tutuklu olarak yargılanıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tüzel'den takas önerisine tepki

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa