26 Mayıs 2015 09:24

Mevsimlik işçiler ve öğrenciler oy sandıklarına taşınacak

Paylaş

İşsizlik, yoksulluk nedeniyle mevsimlik işçi olarak Türkiye'nin batısına gelen ve çoğunluğu HDP seçmeni olan mevsimlik işçiler ile öğrencilerin büyük bölümü önceki seçimlerde çoğunlukla sandık başına gidemedi. Büyük bir oy kaybına yol açan bu soruna çözüm bulmak amacıyla HDP harekete geçti. HDP Genel Merkezi ve HDP Ankara İl Örgütü, özellikle kendi seçmenlerinin sandık başına gitmesi ve oylarını kullanmaları amacıyla seçmen kayıtlarının bulunduğu yerlere taşıma yapacak.

SANDIKTAN UZAK 15 BİN EMEKÇİ 

İl Örgütü bünyesinde kurulan komisyonla, mevsimlik işçilerin yoğunlukta olduğu Polatlı, Beypazarı ve büyük inşaat firmalarındaki işçiler, otobüslerle memleketlerine taşınacak. 7 Haziran seçimlerinde HDP'nin barajı aşması için bir oy, bile büyük bir önem taşırken, sadece Ankara'da bu durumda olan yaklaşık 15 bin mevsimlik işçi ve emekçi olduğunu hesaplandı.

'EMEKÇİLERİN, ÖĞRENCİLERİN MEMLEKETLERİNDE OY KULLANMALARINI SAĞLAYACAĞIZ'

Başlattıkları çalışmaya ilişkin bilgi veren Ergün, "HDP Genel Merkezi ile ortaklaşa bir komisyon kurduk. Komisyonda bulunan arkadaşlarımız Ankara ve ilçelerinde kaç emekçi, öğrenci olduğunu tespit çalışmalarına başladık. Görüşmeler gerçekleştirdik. Tüm emekçi ve öğrencilerini oylarını memleketlerinde oy kumlanmaları için otobüs firmaları ile görüştük. Seçimden bir gün önce ayarlanan otobüslerle emekçi ve öğrencileri memleketlerine götüreceğiz. Bir gün sonra da yine işlerine dönmelerini sağlayacağız" dedi.

'BİR OY BELKİ BİZE BARAJI AŞTIRACAKTIR'

Seçimlerde her bir oyun önemine işaret eden Ergün, şunları dile getirdi: "Bir oy belki bize barajı aştıracaktır. Biz de bu ciddiyetle yaklaşıyoruz. Bizim yaptığımız tespitlere göre sadece Polatlı ve Beypazarı'nda, 6 binin üzerinde tarım işçisi var. Bu tabi ciddi bir rakam. Yine büyük inşaat firmalarında Kürdistan'dan gelen emekçiler var. Ankara'nın toplamında baktığımızda ise yaklaşık 15 bin kişiye denk geliyor. Bir oyun bile çok önemli olduğu bir ortamda. Bu kadar kişinin kendi illerinde gidip oy kullanmaları yönünden büyük bir beklentimiz var. Bu beklentimizi boşa çıkarmayacak binlerce emekçi, öğrenci var. Biz onlarla bir olup barajı aşacağız." 

HDP'nin barajı yıkıp geçmek için büyük bir istek ve motivasyonun olduğunu söyleyen HDP İl Eşbaşkanı Lokman Ergün, 7 Haziran seçimlerinde herkesin HDP'ye ses olmak ve oyunu kullanmak istediğini belirtti.

'OYU MEMLEKETTE OLAN HERKES BİZE ULAŞSIN'

Ergün 7 Haziran seçimlerinden bir gün önceye kadar da çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Ankara'da bulunan yurttaşlara çağrıda bulun Ergün, "Ankara genelinde 46 seçim büromuza, oyu Ankara'da olmayan herkes başvurabilir. Yine il, ilçe binalarımıza ve HDP Genel Merkeze yurttaşlarımız telefonla olsun yada kendileri bizzat gelerek de müracaat edebilirler. Emekçilerimizle, öğrencilerimizle diyalog içindeyiz. Ama ulaşamadığımız yurttaşlarımızın da duyarlı olup bize ulaşmalarını bekliyoruz. Oy kullanmak için gidecek ve gelecek olan yurttaşlarımızın tüm masraflarını biz karşılayacağız" dedi. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Ankara merkezli 19 ilde KPSS operasyonu

SONRAKİ HABER

Fox TV küçülme nedeniyle 3 isimle yollarını ayırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa