24 Mayıs 2015 14:06

Dağcılık Federasyonu, HDP'li dağcıları bölücülükle suçladı!

HDP ve seçmenlerine yönelik saldırıların tehlikeli boyutlara ulaştığı bir dönemde, HDP'ye desteğini açıklayan dağcılar, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından 'bölücülük'le suçlandı.

Paylaş

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Genel Başkanı Alaatin Karaca, 22 Mayıs tarihinde DİHA'nın servis ettiği "Dağcılar HDP'yi zirveye taşımak istiyor" başlık habere ilişkin, hedef gösteren bir açıklama yayınladı. Federasyon, HDP Kırıkkale Milletvekili Adayı Abdullah Koç'un da aralarında bulunduğu dağcıları, "bölücülük" ile suçladı.

Yapılan açılamada dağcıların desteğini "amaçlı yaklaşım" ifadesiyle değerlendiren Karaca, dağcıların desteğini "nefret" ve "şiddet" ile kınadığını şu ifadelerle açıkladı: "Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun isminin bu kişilerce kullanılarak yapılmak istenen amaçlı yaklaşımlarını nefret ve şiddetle kınıyorum."

Başta ekolojik toplum savunucusu kimliklerinden kaynaklı desteğini açıklayan dağcılar Abdullah Koç, Ahmet Kaya, Şenol Doğan Yiğit, Hakkı Çınar ve Zafer Dede'ye "siyaset siyasetçilerin işidir" ifadeleriyle "akıl" veren federasyon başkanı Karaca, "Amacımız akıllı, şuurlu, vatanını, bayrağını, milletini seven bölücülükten uzak modern gençler yetiştirmektir. İnternette yayınlanmış olan haber haberde isimleri geçen kişilerin sorumluluğundadır" ifadeleriyle milliyetçilik propagandası yapıldı.

Karaca, yaptığı açıklamada, dağcılardan Abdullah Koç, Ahmet Kaya ve Hakkı Çınar için TDF ile hiçbir alakası olmadığını ve diğer dağcıların daha önce federasyon tarafından cezalandırıldığı, eğitim ve kamplardan uzaklaştırılmış kişiler olduklarını iddia etti.

Karaca'nın kendisi için "Federasyonla alakası yok" açıklamasının asılsız olduğunu DİHA'ya yaptığı açıklamayla ifade eden ve halihazırda UIAA (Dünya Dağcılar Birliği) ile TDF'ye bağlı olan Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'nün Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttüğünü vurgulayan Abdullah Koç, "TDF Genel Kurulunda üst üste iki defa delege üyeliği yaptım. Genel kurulda oy kullandım ve federasyon yönetimine de iki defa aday oldum. Mali genel kurulda yer aldım. Her sene federasyondan dağcılık lisansı alıyorum, tırmanışlar yapıyorum. Buna rağmen bizim federasyonla ilgimizin olmadığına yönelik yapılan açıklama kesinlikle doğruları yansıtmamaktadır" dedi.

Yapılan açıklamanın her alanda olduğu gibi HDP'ye yönelik baskıların bir başka çeşidi olduğunu vurgulayan Koç, "Bu açıklama benim HDP milletvekili adayı olmam nedeniyle bir baskı. Her kurum ve kuruluşta olduğu gibi HDP'ye de burada da bir baskı var. Tekçi bir zihniyetin, faşist bir anlayışın ürünü olduğunu düşüyorum. Eğer haberde HDP'ye destek verilmeseydi muhtemelen federasyondan böyle bir açıklama yapılmayacaktı. HDP'ye her alanda baskı yapıldığını görüyoruz, bu da başka bir çeşidi" değerlendirmesinde bulundu.

Koç, TDF sayfasında yapılan açıklamanın karşıt bir görüşle yapıldığını ve kendilerinin "bölücülük" ile suçlandığını belirterek, konu hakkında yasal yollara müracaat edeceklerini ve suç duyurusunda bulunacaklarını bilgisini paylaştı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Yol yaptın diye yolsuzluğuna sessiz mi kalacağız!

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa