02 Mayıs 2015 20:45

Erdoğan'ın Diyarbakır mitingi sönük geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batman'dan sonra Diyarbakır’da da düzenlediği miting sönük geçti. Toplu açılış töreni için İstasyon Meydanı’nda yapılan mitinge katılan Erdoğan, meydanın sadece konuşmaların yapıldığı platformun önünü doldurabilen az sayıdaki kalabalığa hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında çok sayıda vatandaşın da meydandan ayrıldığı görüldü. (FOTOĞRAF: CİHAN)

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batman'dan sonra Diyarbakır’da da düzenlediği miting sönük geçti. Toplu açılış töreni için İstasyon Meydanı’nda yapılan mitinge katılan Erdoğan, meydanın sadece konuşmaların yapıldığı platformun önünü doldurabilen az sayıdaki kalabalığa hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sırasında çok sayıda vatandaşın da meydandan ayrıldığı görüldü.

Kamu yatırımları ve projelerinin açılışı için Diyarbakır’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’u makamından ziyaret ettikten sonra mitingin yapılacağı Yenişehir ilçesindeki İstasyon Meydanı’na geçti. Erdoğan, mitingte yaptığı konuşmada açılışını yaptıkları kamu yatırımları ile bunlara harcanan paraları anlattı. Erdoğan’ın Diyarbakır’daki mitinginin daha önce yaptıkları mitinglere göre oldukça sönük geçti. Yaklaşık 100 bin kişinin toplanabildiği İstasyon Meydanı’na bu sefer sayının çok düşük olduğu görüldü.

11 BİN POLİS GÖREV ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’daki programı olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı. Diyarbakır’da bulunan 7 bin polise takviye olarak 4 bin 500 polis daha görev aldı. Çevre il ve ilçelerinden Diyarbakır’a gönderilen polis memurları, bütün cadde ve sokaklara belli aralıklarla yerleştirildi. Valilik çevresinde ise TOMA ve zırhlı araçlara özel harekat timleri eşlik etti.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI: HDP BİZİM İNSANCIMIZLA OYNUYOR

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Bize gönlünü açan, kalbini açan tüm kardeşlerime sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Diyarbakır’a eli boş gelmek olmaz.  Toplu açılış törenini gerçekleştirdiğimiz 637 trilyon lira değeri olan eserlerin hayırlı olmasını diliyorum.

Diyarbakır tarihi boyunca coğrafyamızdaki tüm büyük medeniyetlerin merkezinde yer almış bir şehrimiz.  1376 yıldır bu mübarek beldenin üzerinden ezan sesi eksik olmadı. Fethinden bu yana Diyarbakır’da coğrafyamızda İslam’ın bayraktarlığını yaptı.  Sarıkamış’ta Çanakkale’de bu ülkenin tüm evlatları birlikte mücadele verdi. Çanakkale’deki şehitliklere gidip mezar taşlarını incelediğinizde bu kardeşliği çok iyi görürsünüz.

Cumhuriyet döneminde etle tırnak gibi iç içe geçmiş bu ülkenin her insanının kılık kıyafetinden, etnik kökeninden, inancından dolayı ayrımcılğa maruz kaldığı oldu. Terör örgütünün vahşeti bölge insanını iki ateş arasında bıraktı. Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Sizin Kürt oluşunuz, Zaza oluşunuz, Boşnak’ı ile, Gürcü’sü ile, Romanıyla vs… beni hiç biri ilgilendirmiyor. Yaratılanı yaratandan ötürü sevdim.

Birileri Kürtlerin yegane temsilcisi biziz diyor. Bu yuhlar güzel de bu yuhların demokraside asıl atılması yer belli değil mi?

Hakkari’de Yüksekova’da 150 yataklı hastanenin açılışını yapacağım, Gidemezsiniz” dediler. Aynı gün ikinci hastaneyi açacağım, onları da tehdit ettiler, kimse gelemedi. Genç bir bayan doktor yanıma geldi “Biz evlerimize giderken tehdit ediliyoruz. Ne olur hastanenin yanında lojman yapın rahatlayalım. Hemen talimat verdik. Düşünebiliyor musunuz?

'DANA GİBİ YÜREK VAR'

Sloganlar üzerine erkeklere seslenen Erdoğan “Bak hanımlar ne diyor. “Allah’tan başkasından korkmayız. Bak şimdi burada dana gibi yürek var“ dedi.  Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti:

Neden işsizlik buralarda fazla. İşadamı buraya gelip yatırım yapamıyorum. Çekiniyor, korkuyor. Bunlarda insaf yok. Bunlar, okulları, kütüphaneleri, camileri yakıyorlar. Çıkmış Diyanet’i kaldıracağız diyor. Benim Kürt kardeşim, Zaza kardeşim dindardır, dindar.

'İNANÇLARIMIZLA OYNAMAYA BAŞLADILAR'

Bunlar adeta bizim  inançlarımızla oynamaya başladılar. Beyefendi rahatsız oluyor. Cumhurbaşkanı meydanlara kimin parasıyla çıkıyor. Devletin parasıyla çıkıyorum. Benim hakkım. Yüzde 52 oyla buraya geldim. Sen yüzde 52’yi alsaydın sana da ben saygı duyardım ama sen saygısızlık yapıyorsun. Geçen gün baktık ki ağabeyi de dağlardaymış meğerse.

Kaldıracağız dedikleri Diyanet, Kuran-ı Kerim’in Kürtçe mealini hazırladı. Pek çok eseri de Kürtçeye tercüme ediyor.  Neden? Ben 78 milyonun Diyanetiyim diyor.

Bu ülkede bu millet imam hatip okulları kurdu, sahip çıktı. Bir ara sayısını 60 bine indirdiler. Şu anda imam hatip okullarının sayısı 1 milyona ulaştı. Zorla mı, silahla tehdit edilerek mi ulaştı. Yok yok. Eğitim özgürlüğü bu.

Ben dertliyim. Kızlarım imam hatipte, üniversitelerde başörtüsüyle okuyamadı. Ama şimdi bu dertler kalktı.  Biz bunun gereğini yaptık. Bizi bölemeyecekler, ayıramayacaklar. Sizden ricam şu. Aman ha. Et ile tırnak gibi olmalısınız. Hiç ayrım yok. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bizim Rabia’mız da bu.

Şimdi bunlar yanlarına paralel yapıyı aldılar. Beraber çalışıyorlar. Bugün Mehdi Bey ile konuşmuştum. Diyarbakır Belediyesi’ni ziyaret edecektim. Dediler ki havalimanında sizi karşılayacaklar. Yüzde 52 oy ile seçilmişsin. Belediye Başkanı sizi gelip karşılamaz mı? Son anda bunlar Kandil’den talimat almışlar. Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yetirdi, onun için havalimanına gitmeyeceksiniz. Buradan sesleniyorum. Ben her patiye eşit mesafedeyim. Gönlümde bir parti var tabi. Gelmeyince Hanımefendi ben de belediyeyi ziyaret etmedim. Bunlar bilinsin ki, istismar edilmesin. Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li, geldi karşıladı. Ben de belediyeyi ziyaret ettim, kendisinden brifing aldım. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Biz ‘insanca yaşam’ diyoruz... O ‘ille de başkanlık’...

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa