12 Şubat 2020 04:15

Güneşli günler göreceğiz çocuklar

Paylaş

Nâzım Hikmet’in dizelerinden çaldım yazımın başlığını. Neden mi? Ben de usta şair kadar yürekten inanıyorum da ondan gelecek güneşli günlere. Ömrüm yetişmezse de çocuklarım, torunlarım, kadın mı erkek mi genç yoldaşlarım, emek arkadaşlarım, doya doya tadını çıkaracaklar özgür yaşamanın tadını. Barış içinde eşitlikçi, tüm canlılardan sevgi ve şefkatin esirgenmediği bir dünya kuracaklar kendilerine… Çevremizde dolanıp duran din bezirganlarının, beyinleri örümcek ağı bağlamış üfürükçülerin, yalan dolanla ülke yönetmeye soyunan siyaset esnafının esamisi okunmayacak güneşli günlerde. Emek kutsallaşacak, halklar barış içinde kardeş olacak. Sanatın her dalında ülke insanının yaratıları çağdaş toplumlarda hayranlıkla izlenecek. Alanlarda şarkılarla danslarla coşacak gençler. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar güvende olacak. Emekle üreterek büyüyen bir ülkede yaşam sürecek insanımız.

Ütopya diyebilirsiniz bu yazdıklarım için, bense inanç diyorum. Elbette yaşadığımız acılarla yoğrulu topraklarda karanlığın ortadan kalkması, toplumun aydınlanabilmesi için daha uzun bir sürece gereksinim var. Bunun bilincindeyim. Ama unutmayın ki her gün biraz daha gelişen, bilinçlenen kadınlı erkekli genç bir kitle hızla büyümekte. Emek yeniden kutsanmakta. İşçiler yeniden bir araya gelmenin, örgütlenmenin peşinde. Okuyor, yazıyor, çiziyor, görsel alanlarda seslerini duyuruyorlar. Evet dostlar güneşli günler göreceğiz. İlerlemiş yaşıma karşın ben inandım sizler de inanın, gençlere ve halkların direncine inancınızı hiç yitirmeyin.

Yazıyı dünya şiirinin usta isimlerinden Neruda’nın dizeleri ile sonlayalım; Hilmi Yavuz’un yetkin çevirisinden okuyalım: Böyledir Onlar:

BÖYLEDİR ONLAR

Adam iyiydi, kuşkusuz
Bir yaba, bir sabanı var
Düş görmezdi uyurken
Ona bile fırsat yok
Vakit dar

Çok yoksuldu, yoksuldu
Cirmi bir at kadar

Kaf dağında şimdi oğlunun burnu
Ardında otomobiller, arabalar

Bir bakan ağzıyla konuşur
Dolaşır burnu havada
Köylü babasını unuttu
Buldu kendine yeni atalar
Hacimli bir gazete gibi düşünür
Varsa yoksa gelsin paralar
Yatarken bile önemli adam

Oğlanın oğulları çok
Evlendiler, epey oldu
Boş oturup hazır yerler
Gülüşleri tomar tomar

Ya oğulların oğulları
Onlar nasıl bulacaklar dünyayı
İyi mi olacaklar, haylaz mı
Sinekle mi ölçecekler değerleri, buğdayla mı?

Sen bu soruları yanıtlayamazsın

Sorular ölmezler, sorular

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...