Aykut Kocaman'a niye saldırıyorlar?


14 Eylül 2017 04:15
Cropy

Fenerbahçe sezona iyi başlamadı. 

Beklenen transferlerin zamanında gerçekleşmemesi, takıma 10 yeni oyuncunun katılmasının uyum sürecini uzatması, sezon başı hesapta olmayan sakatlıklar, bu beklenmeyen başlangıcın görünen nedenleri.

Bunlara bir de futbol “şanssızlığı” eklenince, sezona camianın da, taraftarın da istediği gibi bir girişin yapılamadığı aşikar.

Takımın bütün omurgasının değiştiği göz önüne alınırsa aslında bu duruma şaşırmamak gerekiyor.

Kaldı ki Süper Lig’in geçen 4 haftasındaki maçlara bakıldığında son iki sezondan farklı bir kurguyla oynayan Fenerbahçe’nin, istatistiklerin hemen hepsinde rakiplerine üstünlük kurduğu ama bunu skora yansıtamadığı görülüyor.

Eh memlekette oyun analizi değil, skor yazarlığı geçerli olunca bu uzun maratonun daha 4. haftasında hem Aykut Kocaman hem de bazı futbolcuların hedef tahtasına konmasına da şaşırmamak gerekiyor. Oynatılan oyun, teknik-taktik anlayış, futbolcu tercihleri, futbolcuların kullanıldığı mevkiler üzerine yapılan eleştiriler, yapılacaktır, yapılmalıdır ve kuşkusuz futbolun içindedir. Zaten üzerinde bu kadar konuşulabilir bir oyun olmasaydı, futbol bu kadar sevilir miydi?

Buraya kadar bir sorun yok.

Ama son günlerde eleştiri kavramının içeriğini misliyle aşan bir saldırıyı da herkes gözlemliyordur.

Aykut Kocaman’ın futbol bilgisini, kariyerini, futbol tarihini ve hatta kişiliğini hedef tahtasına koyan, artık memleket medyasında çok alıştığımız algı manipülasyonu yapmaya çalışan yorumcular yeniden sahneye çıktı.

Bu koro, hafızamızla, aklımızla, zekamızla alay eder gibi kibirli bir üslupla üstten konuşarak, memleketin futbol bataklığındaki ender değerlerden biri olan Aykut Kocaman’a saldırarak ne elde etmeye çalışıyor?

Bu soruyu şimdilik buraya bırakıp, devam edelim.

Son örneklerden biri sosyal medya üzerinden yayın yapan 10 numara programındaki Aykut Kocaman değerlendirmesiydi. “Aykut, büyük takım hocası falan olamaz. Bunu bu sezonki bu kısa sürede gördüm. Aykut Kocaman Fenerbahçe’nin hocası olamaz ancak sekreteri olur. Aykut Kocaman bu zamana kadar ne yaptı? Heyecanı yok, ruhu yok, soğuk. Oyuncuyu motive edemez. Avrupa’da ne yaptı?” 

Kim söylüyor bu sözleri? “Fenerbahçe, Sevilla’yı elerse bikini giyerim” diyerek” futbol bilgisini” bütün memlekete sergileyen Ahmet Çakar.

Kime söylüyor? Fenerbahçe’ye tarihindeki en büyük başarılardan biri olan UEFA yarı finali oynatmış, Konya’yı tarihinde ilk defa Avrupa’ya taşıyan, her gittiği takımda kendi başarı öyküsünü yazan Aykut Kocaman’a. 

Gerçek gazetecilerden Mustafa Hoş hep altını çiziyor ya “Yeni Türkiye’nin panzehri hafızadır” diye, biz de hafızalarımızı tazeleyelim. Sahi, futbol bilgisi kadar “siyasal gözlemi de güçlü” olan Çakar 3 Temmuz sürecinde ne diyordu? “Aziz Yıldırım’ın şike operasyonunu başka taraflara çekmesini kaygıyla izliyorum. Özellikle ‘cemaat operasyonu’ demesi hem büyük haksızlık hem de sosyolojik açıdan büyük tehlike. (…) Bütün bu işler, cemaatin üzerine yıkılmaya çalışılıyor. Bu hem kul hakkı yemektir hem de gelecek nesilleri olumsuz şekilde dizayn etmek, Fenerbahçe’den uzaklaştırmaktır. (...) Aziz Yıldırım’ın söylemine göre bu işi cemaat yaptıysa demek ki cemaatin elinde erk ve güç var. Polisi de yargıyı da istediği gibi organize edebiliyorlar.”

Bu sözleri söyleyen birinin hele ki 15 Temmuz’dan sonra bugün hiç konuşmaması gerekir değil mi? Oysa Çakar kaldığı yerden ahkam kesmeye devam ediyor.

Benzer şekilde, Alex’in transferi sırasında, “Alex Fenerbahçe’ye gelmez, Fenerbahçelileri kandırıyorlar” diyerek gazetecilik konusundaki “engin deneyimini” memlekete sergileyen Fatih Altaylı da bu koronun elemanlarından. Hiç şaşırtıcı değil, Altaylı da 3 Temmuz sürecinde genel yayın yönetmeni olduğu Habertürk gazetesinde yayımladığı haber ve resimlerle, adeta cemaat operasyonunun yolunu temizlemişti. Öyle ki o dönemde, Fenerbahçe Kulübü yanlı ve manipülatif yayınları nedeniyle Habertürk’e ambargo koymuştu.Bu yaşananların unutulduğunu düşünen Altaylı da, Bloomberg TV’de Spor Saati programında, Aykut Kocaman’ın aklı başında analizlerini höykürerek küçümsedikten sonra “Kocaman büyük laflar konuştuğunu zannediyor ama bir bok demiyor” diyerek adeta nefretini kustu.

Bu koronun daha çok elemanı var ama yerimiz dar. Yalnız merak etmesinler hafızamız taze. Gerçi  “Bir lafa bakarım laf mı diye, bir söyleyene bakarım adam mı” sözünde denildiği gibi geçip gitmek lazım ama yazının başında sorduğumuz soru duruyor. Aykut Kocaman’a böylesine nefretle saldırmalarının nedeni ne?

Sakın 3 Temmuz sürecinde Cemaatin operasyonuna yancı düştükleri ortaya çıkanlar, o zamanlar kafalarındaki planları gerçekleştiremeyenler, “Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır” diyen Aykut Kocaman’dan intikamlarını almaya çalışıyor olmasınlar?

www.evrensel.net
  • mavi kartal 7 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

   yazarın yazdığı yazıları biri derlese sanki bu yazıları aziz yıldırım yazıyor zanneder ama burası evrensel gazetesi mümkün değil.özelikle her yazıda beşiktaş çarşıya laf sokan, fenerbahçenin her başarısında yönetimi yere göğe sığdıramayan, başarısızlıkta çarşıya laf söyleyerek gündem saptıran yazarımız fenerbahçe dışındaki diğer diğer takımların başarısı üzerine de hiç değerlendirme yapma ihtiyacı hissetmiyor.sahi geçen sene şampiyon olan beşiktaş için demirören ligi yakıştırması yapmıştı hakkını yemeyelim.beşiktaşın portoyu 3-1 yendiği maçın değerlendirmesi yok ama fenerbahçenin vardara elenmesini sezon başı-eksikler-yeniler vs.olarak değenlendiriyor.bırakın portoyu yenmeyi fenerbahçe vardarı eleseydi acaba yazarımız nasıl bir destan yazısı yazacaktı.yazık çok yazık

  • Burhan Duran 8 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

   Tam anlamıyla 10 numara Yazı olmuş fakat bunu Fenerbahçe li arkadaşların farklı yerden görüp zayıf nokta araması enteresan eksikliği türübüne gidip taşın altına elimizi koyarak hep beraber aşacağız.

  • Karadağlı 9 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

   Transferlerın zamanında yapılmadığı için elendık ne demek ya. Hıc transfer yapılmasa bıle koskoca Fenerbahce oylemı oynamalı. Bır vardarı ezıp gecemedı. Şu takımı fb her halıyle elemelıydı. Defansa adam bulamayıp Topalı koyuyorsa Değil Feneri, Antrenörlüğü tamamen braksın Aykut Kocaman.

  • Serhat 10 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

   Aykut Zhoca nın yarı final oynayan takımında alex yoktu. Aykut Kocaman ı para ile ilişkilendirmek mümkün değil. Ayıp yahu. Krasiçi yazan kuyt ısow u da yaz. Caneri yaz. Valbuenayı yaz.

  • Emre Albayrak 10 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

   Madem "oynatılan oyun, teknik-taktik anlayış, futbolcu tercihleri, futbolcuların kullanıldığı mevkiler üzerine yapılan eleştiriler, yapılacaktır, yapılmalıdır ve kuşkusuz futbolun içindedir", o zaman arada bir de siz eleştirin de inanalım. Ama yok, varsa yoksa Aykut Kocaman'a haksızlık ediliyor, Aykut şöyle başarılı böyle iyi hoca ... Aykut'a bir şey olmasın. Aziz Yıldırım'a bir şey olmasın. Fenerbahçe'nin anası ağlamış mühim değil. Fenerbahçe'nin inancını da, umudunu da kaynaklarını da tükettiler hep beraber. Ama sizce tek sorun transferlerin biraz gecikmesi, bir de şansızlık kısmetsizlik. Fenerbahçe düşmanı olsam Ahmet Çakar'ın yaptığını değil sizin yaptığını yapar vizyonsuz basiretsiz beceriksiz bu adamlara arka çıkardım ki hiç gitmesinler hep kalıp Fenerbahçe'yi batırıp yok etsinler.

  • Burak Cihaner 11 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 3

   Bu yaziyı Krasici futbolcu diye getiren Alexi takımdan gönderen bir adam icin yazinca komik olmuş
   Avrupadaki basarının tek sahibi diye tarih bu Aykut degil Alexi yazmiştır ayrica hatırlatim
   Yine getirdigi futbolculari görüyoruz futbolculuk zamaninda cikan trasferden para aliyordu dedikodularini tek hatirlamamak gelenlere bakinca akillarada gelmiyor degil hani umarım tez zamanda gider umarim soylentiler yalandir

  • Ekrem Güngör 11 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

   Imza atıyorum bu yazının altına.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.