17 Kasım 2014 10:40

HDP İmralı'ya somut gelişmelerle gitmek istiyor

Bugün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile biraraya gelecek olan HDP İmralı Heyeti, İmralı'ya gidişin netleştirilmesini isterken, "Biz oraya somut bir takım yeni gelişmelerle gitmek istiyoruz" dedi.

Paylaş

Hükümetin çözüm sürecini askıya almasının ardından yaşanan krizin çözümü için hükümet ile HDP İmralı heyeti arasındaki görüşmeler yeniden başlıyor. Kobanê eylemlerinden sonra tıkanan süreç geçen hafta Çarşamba günü HDP İmralı Heyetinin, Çözüm Kurulu ile yaptığı görüşmeden sonra, "Sürecin kaldığı yerden sürdürülmesi yönünde ortak iradenin oluştu" açıklamasının ardından hükümetle ilk temasta bugün gerçekleştirilecek.

‘İMRALI'YA SOMUT BİR TAKIM GELİŞMELERLE GİTMEK İSTİYORUZ’

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, saat 13.00'te Başbakanlık Merkez Binada Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşecek.

Yapacakları görüşmeye ilişkin bilgi veren İdris Baluken, görüşmede "Süreçle ilgili tıkanan diyalog kanallarının açılması, diyalog sürecinden müzakerelere geçiş yapılması için atılması gereken adımlar, güven sorunun aşılması ve İmralı'ya gidişin netleştirilmesi" gibi konuların ele alacaklarını bildirdi.

Yine hükümetin Kürt hareketine yönelik kullandığı dilden vazgeçmesini gerektiğini belirten Baluken, İmralı'ya gidin netleştirilmesinin önemli olduğunu belirterek "Ancak, sorun salt İmralı'ya gidişle çözülecek bir sorun değil, diyalog aşamasından müzakereye geçişin netleşmiş olması gerekir. Biz somut bazı gelişmelerle İmralı'ya gitmek istiyoruz" diye konuştu. (DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Kaçırarak evlendiği iki eşini öldürdü

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa