05 Kasım 2014 10:56

HDP'nin kapatılması kararı alındı

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Milli Güvenlik Kurulu'nda 'kırmızı kitap' denilen bir belgenin ele alındığını ve HDP'nin kapatılması noktasında karar alındığını söyledi

Paylaş

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği kurumunun 2015 yılı bütçelerinin görüşülmesine başlandı. Komisyon, AKP Manisa Milletvekili Recai Berber başkanlığında toplandı. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, gündeme geçmeden önce usul yönünden söz alarak, HDP Ankara İl Binası'nda PM üyesi Ahmet Karataş'a yapılan saldırıyı gündeme getirdi.

HDP Meclis Üyesi Ahmet Karataş'a uğradığı saldırı ile ilgili Kaplan, "Karataş, şu anda yoğun bakımda. Cumhurbaşkanlığı makamının, Başbakanın kamuoyunu tahrik eden, halkı suç işlemeye teşvik eden konuşmalarının olduğu bu günlerde, bu saldırının tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Partimiz IŞİD tarzı bir saldırı ile karşı karşıya kalmıştır" dedi.

KAPLAN : BU KARARLAR TÜRKİYE'Yİ FELAKETE SÜRÜKLEYECEK KARARLARDIR

Kaplan, "Milli Güvenlik Siyaset Belgesi, 'kırmızı kitap' denilen bir belge toplantıda ele alındı. Bu kırmızı kitap Meclis'ten saklanıyor. Bu toplantıda, derneklerin, sivil toplum örgütlerinin, aydınların ve sanatçıların hedefe konulduğunu görüyoruz. HDP'nin kapatılması, yasal dernek ve sendikaların kapatılması noktasında kararlar alındı. Bu kararlar Türkiye'yi felakete sürükleyecek kararlardır. Bu belgeyi Meclis'in bilmesi demokrasinin vazgeçilmezidir. Legal partilere sabotaj yapılacaksa, suikast yapılacaksa, ben bu siyaset belgesini istiyorum, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni bize vereceksiniz" diye konuştu.

CHP'Lİ İZZET ÇETİN : BURADA SİVİL POLİS GÖRMEK İSTEMİYORUZ

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, saldırıyı kınadıklarını belirterek, sabahları komisyona gelirken silahlı silahsız sivil bir çok polisin arasından geçerek salona girmekten hicap duyduğunu söyledi. Çetin, "Burada sivil polis görmek istemiyoruz, koruma ile gelmek isteyenler dış kapıya kadar gelebilirler, silahlara değerek gelmek istemiyorum. Böyle bir şey olursa bu yaştan sonra ben de bir silah temin ederim ve öyle gelirim" dedi. AKP sıralarından "Onlar emekçi" denilmesi üzerine, Çetin, "Onlar emekçi değil" karşılığını verdi.

AKP'Lİ AYDEMİR : SALDIRIYI ERDOĞAN'IN SÖYLEMLERİYLE İLİŞKİLENDİRMEK YANLIŞ

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de HDP'ye yapılan saldırıyı kınadı. Şiddetle bir yere varılamayacağını herkesin bildiğini, saldırganın en kısa sürede yakalanarak hak ettiği cezayı alması için gerekli tedbirlerin alınacağını belirten Aydemir, bu saldırıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemleriyle ilişkilendirmenin yanlış olduğunu belirtti.

Aydemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bütün söylemlerinin 77 milyonu birleştiren söylemler olduğunu söyleyerek, "Ancak birileri, birilerini sokağa dökmek isterse, eline molotof alıp da... Her türlü tahrike rağmen, 77 milyonu birleştiren söylemler duyacaksınız. Biz de sizin peçe takanları, molotof atanları kınamanızı istiyoruz. Bu ülkeyi kimse kan gölüne çeviremez, buna müsaade etmeyiz, bunun teminatı da biziz" dedi.
BEKİR BOZDAĞ'DAN HASİP KAPLAN'IN SÖZLERİNE CEVAP

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP'li Hasip Kaplan'ın 'MGK Toplantısı'nda HDP'nin kapatılması, yasal dernek ve sendikaların kapatılması noktasında kararlar alındı" sözlerine cevap verdi. Bozdağ, "Siyasi partilerin kapatılması devrinin kapandığını düşünüyorum. Bundan sonra Türkiye'de siyasi partilerin kapatılmasının gündeme gelebileceğini pek ihtimal vermiyorum. MGK Toplantısı'ndaki görüşmeler gizlidir. Onlarla ilgili bir açıklama yapmam yasal olarak mümkün değildir" dedi.

Bozdağ şunları söyledi, "Siyasi partilerin kapatılması konusunda Anayasa'da önemli zorlaştırıcı adeta imkansızlaştırıcı değişiklik yaptık. Biz Ak Parti olarak siyasi partilerin kapatılmasına ilke olarak karşıyız. Anayasa değişikliğinin ilk taslağına baktığınızda parlamentoda kabul edilmeyen 8. maddeyi düşündüğünüzde bizim parti ve hükümet olarak tavrımızın ne olduğunu ortadadır. O zaman bu değişikliği 'Hayır' diyen BDP'li milletvekilleri olmuştu. Siyasi partilerin kapatılması devrinin kapandığını düşünüyorum. Bundan sonra Türkiye'de siyasi partilerin kapatılmasının gündeme gelebileceğini pek ihtimal vermiyorum. MGK Toplantısı'ndaki görüşmeler gizlidir. Onlarla ilgili bir açıklama yapmam yasal olarak mümkün değildir. Ancak Hasip Kaplan ve başkaları oradan bir siyasi istismar aracı olarak istifade ediyorlar. Kendilerine bir güç devşirmeye çalışıyorlar." (DHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kızlı erkekli içki içiyorlardı

SONRAKİ HABER

Hamas, Trump'ın "Ortadoğu Planı"na karşı çıkacaklarını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa