12 Ekim 2014 20:38

Kobani’ye Güney Kürdistan’dan silah gitti mi?

Neçirvan Barzani'nin açıklamaları üzerine çıkan bazı haberlerde Kobani'ye Güney Kürdistan üzerinden silah gönderildiği iddiaları Türkiye basınında dile getirildi. Peki bunun gerçeklik payı nedir? Fehim Işık yazdı...

Paylaş

Fehim IŞIK

YNK Politbüro Üyesi Mele Bahtiyar, geçtiğimiz 9 Ekim’de Rudaw’a bir demeç vermiş ve Rojava’ya (Kobani’ye değil) silah gönderdiklerini söylemişti. Bugün (12 Ekim 2014) Mele Bahtiyar ile Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani, KYB ile KDP arasında resmen varolan ama bir müddettir işlemeyen stratejik işbirliği antlaşmasını yeniden canlandırmak için bir araya geldi. İki partinin Sülaymaniye kentindeki ortak politbüro toplantısından sonra basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında konuşan Neçirvan Barzani’nin açıklamaları üzerinden yayınlanan bazı haberlerde Kobani’ye Güney Kürdistan üzerinden silah gönderildiği Türkiye basınında da dile getirildi.

Yayınlanan haberlerde ne yazıldığından öte, haberin videosundaki Barzani’nin sözlerini çevirerek vereyim daha iyi. Barzani ile Mele Bahtiyar’ın ortak basın açıklamasında Neçirvan Barzani’nin Kobani’ye yardım konusunda 03.21-04.57 saniyeleri arasında söyledikleri aynen şöyle:

“Diğer bir sorun da Kobani’dir. Tabii Kobani sorunu aynı zamanda bölgedeki tüm siyasi güçlerin yanı sıra Kürdistan hükümeti ve Kürdistan Bölge Başkanlığı’nı da ilgilendiriyor. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kürdistan Bölge Hükümeti ve Kürdistan Bölge Başkanlığı olarak gücümüz dâhilindeki her şeyi yaptık. Tekrar teyit ederek diyeyim, yaptıklarımız imkânlarımız dâhilindedir. Kobani meselesini çok yakından ve dikkatlice izliyoruz. Öncelikle şunu bilin, Kobani coğrafi olarak Kürdistan Bölgesi’nden 200 km uzaktır. Bu nedenle Kobani’ye güç göndermemiz olanaklı değil. İlk olarak gerekli diyalogları sağlayarak ABD güçleri ile diğer güçlerin Kobani civarındaki IŞİD güçlerini bombalamasını sağladık. Buradaki koordinasyon Kürdistan Bölgesi tarafından sağlanmıştır. İkinci olarak insani yardım gönderdik. Üçüncü olarak silah gönderdik. Teyit ederek söylüyorum; Kürdistan Bölgesi olarak bölgede savaşan güçlere bunları sağladık. Tekrar diyeyim, Kobani meselesi bizim için alabildiğine önemlidir ve biz tüm gücümüzle, olanaklarımız dâhilinde elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sorunu anlamak için gerçekler üzerinden meseleye bakmak lazım. Kürdistan Bölge Hükümeti herhangi bir eksik yapmamıştır. Bundan da ötesi, biz sınır kapılarını Suriye’den Türkiye’ye ve oradan bölgemize gelen insanlara da açtık.”

SİLAH NEREYE GÖNDERİLMİŞ OLABİLİR?

Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani’nin dedikleri kelimesi kelimesine böyle.

Yaşanan duruma ilişkin elde somut bilgi olmayınca, ancak kanaatlerimi belirtebilirim.

Kanaatim o ki Kobani'ye değil ama Rojava'ya, daha doğrusu Serêkaniyê üzerinden Telabyad cephesini zorlayan YPG-YPJ güçlerine bir miktar silah desteği sağlanmış olabilir. Neçirvan Barzani’nin ibarelerinden de Kobani’ye silah desteği verildiği anlamını çıkarmadım. Çünkü silah gönderebilen pekala peşmerge de gönderebilir.
Bir kısım eli kalem tutan, Kürdistan Bölgesi’nden Kobani’ye ulaştırılan insani yardım tırlarıyla silah da gönderildiğinden söz ediyor.

Sanmıyorum.

Buna, mevcut yanlış politikasını ısrarla sürdüren Türkiye fırsat vermez.

Ayrıca bu tırlar üzerinden yardım gitmiş olsaydı şimdiye kadar gizli kalmazdı; hiç kimse açıklamasa bile Türkiye bunu ifşa eder/ettirirdi. Ayrıca Türkiye, bu kadar sert bir dille koridor açmayacağını söylemezdi.

Bilinen şu: Kobani'ye Cızire Kantonu üzerinden silah ulaşması bu aşamada fiziki olarak mümkün değil. Kobani’ye ancak Türkiye üzerinden açılacak bir koridorla silah desteği sağlanabilir. Kobani direnişine bu aşamada bir tek Koalisyon güçlerinin hava saldırıları katkı sağlıyor.

Kobani'ye silah ulaştırılması Türkiye'nin buna olanak tanımasına, koridor açılmasına izin vermesine bağlıdır. Türkiye üzerinden bir koridor oluşturulmadığı ya da Koalisyon güçleri havadan yardım gönderme kararı almadığı sürece Kobani'ye silah veya silahlı peşmerge, gerilla desteği gitmez, gidemez, inancındayım.

Koalisyon güçleri uçaklarının Kobani’ye havadan silah desteği sağladığı konusunda da bazı iddialar var. Kobani Kantonu’nun yöneticileri ise kendilerine şu ana kadar bir silah desteği sağlanmadığını ve ellerindeki mevcut silahlarla savaşmayı sürdürdüklerini söylüyorlar.

Durum özetle bu…

Ortak açıklamanın videosunu şu linkten izleyebilirsiniz:

ÖNCEKİ HABER

Kobanê direnişi 28. gününde

SONRAKİ HABER

İnşaat sektöründe alarm: Konut satışları mayısta yıllık yüzde 31.3 düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa