09 Ekim 2014 17:26

Dargeçit ve Nusaybin'de asker halka ateş açtı: 2 ölü

Dargeçit İlçe Tabur Komutanlığı tarafından açılan ateş sonucunda ağır yaralanan 6 kişiden Abdulkerim Seyhan yaşamını yitirdi. Nusaybin'deki saldırıda da sınırın öte tarafında bulunan Beşîr Remezen adlı Rojavalı bir çocuk katledildi.

Paylaş

Gün boyu HDP'den şiddet olaylarının son bulması için çağrılar yapılmasına rağmen Kürt illerinde halka yönelik saldırılar son bulmadı. Dargeçit İlçe Tabur Komutanlığı tarafından açılan ateş sonucunda ağır yaralanan 6 kişiden Abdulkerim Seyhan yaşamını yitirdi. Nusaybin'deki saldırıda da sınırın öte tarafında bulunan 8 yaşındaki Beşir Remezan Arif katledildi. Cizre'deki yürüyüşe polisin saldırması üzerine başlayan çatışmalar şiddetlenerek devam ederken, polislerin açtığı ateş sonucu 2'si ağır 20 kişi yaralandı. Antep'te Şahinbey DBP ilçe binası ırkçı grup tarafından ateşe verilirken, Esenyurt'ta 2 gün önce polis saldırısında yaralanan Mert Değirmenci'nin beyin fonksiyonlarının durduğu  ve yoğun bakım ünitesinde makineye bağlı olarak tedavi altında tutulduğu belirtildi.

Kobanê'ye yönelik saldırılara karşı yapılan protesto eylemlerinde Mardin Dargeçit'te önceki gün hayatlarını kaybeden Bilal Gezer ve Sinan Toprak'ın taziyesinden dönen yurttaşların üzerine askerlerce ateş açılması sonucu aralarında Dargeçit Belediyesi Eş Başkanı Sinan Akan'ın da bulunduğu 6 kişi yaralandı.

Yaralılar Midyat Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılar arasında bulunan ve durumu ağır olan Abdulkerim Seyhan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

SALDIRININ GÖRÜNTÜLERİ

NUSAYBİN'DE DE HALKA ATEŞ AÇILDI: 1 ROJAVALI KATLEDİLDİ

YPG'li Selman Turan'ın (Med Cudi) cenaze törenine katılan kitle, Qamişlo-Nusaybin arasındaki sınırı kaldırarak Rojava'ya geçti. On binin üzerinde kitlenin katıldığı YPG'li Turan'ın cenazesi Şehitler Mezarlığı'nda defnedildiği sırada kitlenin bir kısmı slogan ve alkışlar eşliğinde sınırın diğer tarafından bekleyen Rojavalılara doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından binlerce kişi aradaki sınırı kaldırarak Rojavalılarla buluştu. Kitlenin sınırı geçtiği sırada askerler gerçek mermilerle kitleye saldırdı.

Askerlerin müdahalesine rağmen sınırı aşmaya devam eden yurttaşların birçoğu çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralıların bir kısmı Qamişlo tarafından kalırken, Türkiye tarafından da çok sayıda yaralı olduğu aktarıldı. Bir yaralı Nusaybin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Sınırın kaldırıldığı ve Nusaybin ile Rojava halkının buluştuğu eylemde kitle sınırı aşarken asker saldırısı gerçekleşti.

8 YAŞINDAKİ ÇOCUK KATLEDİLDİ

On binlere açılan ateşte 8 yaşındaki Rojavalı Beşir Remezan Arif isimli çocuk yaşamını yitirdi. Saldırıda 10'u Nusaybin'den, 3'ü de Qamişlo'dan 13 kişi de yaralandı.

16 GENÇ YPG'YE KATILDI

Öte yandan sınırın kaldırılmasıyla birlikte 16 gencin Rojava tarafına geçerek YPG-YPJ saflarına katıldığı öğrenildi. (Mardin/DİHA)


CİZRE'DE 20 YARALI

Cizre'de Kobanê'deki IŞİD saldırılarını kınamak için yapılan yürüyüşe polisin saldırması üzerine başlayan çatışmalar şiddetlenerek devam ederken, polislerin kitleye av tüfekleriyle ateş açtığı belirtildi. Yapılan müdahalelerde şimdiye kadar 20'den fazla kişi yaralandı. Nusaybin Caddesi başta olmak üzere bütün cadde ve sokaklara yayılan çatışmalarda halk ilçedeki bütün mobese direklerini keserek indirdi. Yine elektrik direklerini keserek indirip barikatlar yaptı. Nusaybin Caddesi'nde bir araç ateşe verildi. Ateşe verilen arabanın ateşi söndükten sonra aracı barikat yapan eylemciler, bu barikatlar ardından akşam saatlerine kadar polise karşı molotof, taş, havai fişek ve ses bombalarıyla karşılık verdi. Çatışmanın devam etmesi üzerine polis, kitleye av tüfekleriyle saldırdı ve müdahale sonucunda 20'den fazla yurttaş yaralandı.

Saldırı sırasında yerel gazete muhabiri Mesut Güleş'in de aralarında bulunduğu iki yaralının durumunun ağır olduğu öğrenilirken durumunu ağır olan yaralıların başka hastaneye sevk edilmesi bekleniyor. (Şırnak/DİHA)


ANTEP'TE DBP İLÇE BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Kobanê'ye destek vermek amacıyla Antep'te eylem yapan kitleye saldıran ırkçı gruplar, DBP Şahinbey ilçe binasını ateşe verirken, İzmir'de ise bir grup, DBP'lilere saldırdı.

IŞİD'in Kobanê kentine saldırılarını protesto etmek amacıyla yurttaşlar Vatan Mahallesi'nde eylem gerçekleştirdi. Eylem sırasında ortaya çıkan ırkçı gruplar kitleye saldırdı. Irkçı grup ardından DBP Şahinbey ilçe binasına doğru geçerek burayı ateşe verdi. (Antep/DİHA)


ESENYURT'TA YARALANAN DEĞİRMENCİ'NİN BEYİN FONKSİYONLARI DURDU

Esenyurt'ta, 2 gec eönce Kobanê'ye destek eylemine polis saldırısı sırasında boynuna aldığı kurşunla yaralanan Mert Değirmenci'nin, beyin fonksiyonlarının durduğu ve yoğun bakım ünitesinde makineye bağlı olarak tedavi altında tutulduğu belirtildi.

Değirmenci'nin yakınlarından alınan bilgilere göre Değirmenci'ye isabet eden kurşunun çıkartıldığı fakat beyin fonksiyonlarının sonlandığı ve yoğun bakım ünitesinde uyutulmaya devam ettiği öğrenildi. (İSTANBUL)


URFA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto eylemlerinin sürdüğü Urfa'da 3 kişi tutuklandı. Viranşehir'de ise gözaltı sayısı 48'e yükseldi.

Urfa kent merkezinde ve ilçelerinde de yaşanan protesto eylemlerinde gözaltına alınanlardan O.Y. , C.C. ve İ.R tutuklanırken gözaltı sayısı da arttı. Viranşehir'de gözaltı sayısı 48'e yükselirken, Siverek'te 10, Ceylanpınar'da 3 kişi daha gözaltına alındı.

Urfa kent merkezinde 3 gün önce başlayan protestolar bu gece yeniden başladı. Merkez Eyyübiye İlçesi'nde, Bağlarbaşı, Süleymaniye, Devteşti ve Sırrın Mahallelerinde gençler yola barikatlar kurarak yolu trafiğe kapattı. Kent merkezinde de olaylar devam ediyor.

Kobanê protestolarının en yoğun yaşandığı ilçelerden Viranşehir'de ise 3 gündür kepenkler açılmazken, polis helikopterleri de ilçeye sevk edildi. Yoğun çatışmaların yaşandığı protestolarda gerçek silahlar kullanılırken gün boyu helikopterler keşif uçuşları gerçekleştirdi. Olayların devam ettiği ilçeye çok sayıda özel harekatçı sevk edildi. (Urfa/DİHA)


VAN'DA SALDIRI: İKİ AĞIR YARALI

Van'ın Beyüzümü Mahallesi'nde çıkan çatışmalar devam ederken, polisin açtığı iddia edilen ateş sonucu Yunus Aktaş ve Savaş Yücedağ isimli 2 yurttaş ağır yaralandı. Hayati tehlikesi bulunan Aktaş, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak ameliyata alınırken, Yücedağ ise Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı.

BİSMİL'DE GERÇEK KURŞUNLA ATEŞ

IŞİD'in Kobanê'ye yönelik eylemleri kapsamında Bismil'de yurttaşlar, Batman-Diyarbakır yolunu trafiğe kapatarak eylem yaptı. Yurttaşların eylemine müdahale eden polis gerçek mermiyle halka ateş açtı. Atılan mermiler, birçok yurttaşın evine de isabet ederken ilçenin birçok noktasına asker konumlandırıldığı gözlendi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Tarsus’ta provokasyon tehlikesi

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa