03 Ekim 2014 14:20

HDP Humus’taki katliamı kınadı

HDP, Humus İkrime'de Alevi halkına dönük gerçekleştirilen katliamı kınayarak, "Katliamlara gözlerini ve yüreklerini kapatanlara, büyük bir sessizlikle seyirci kalanlara bir kez daha sesleniyoruz; Alevi katliamlarına dur deyin!" çağrısında bulundu

HDP Humus’taki katliamı kınadı
Paylaş

HDP, Humus  İkrime'de Alevi halkına dönük gerçekleştirilen katliamı kınayarak, "Katliamlara gözlerini ve yüreklerini kapatanlara, büyük bir sessizlikle seyirci kalanlara bir kez daha sesleniyoruz; Alevi katliamlarına dur deyin!" çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Pardisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, İkrime'de Alevi halkına dönük gerçekleştirilen katliamı yaptığı yazılı açıklama ile kınadı. Suriye'de, Humus kent merkezinin güneyinde yer alan, çoğunlukla Alevilerin yaşadığı İkrime Mahallesi'nde bir okula yönelik art arda gerçekleştirilen biri intihar saldırısı olmak üzere iki bombalı saldırıda, 41'i 6-12 yaş aralığındaki çocuklar olmak üzere en az 45 kişinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin yapılan açıklamada, "Bir ilkokul önünde yapılan bu saldırı sonucunda başta çocuklar olmak üzere sivillerin öldürülmesinden duyduğumuz üzüntüyü paylaşıyoruz. Hayatlarını kaybedenlerin ailelerine ve Suriye halklarına başsağlığı ve sabır; yaralılara ise acil şifa diliyoruz" denildi.

Kobanê'nin haftalardır saldırıya uğramasından ötürü yeni bir katliama tanık olma endişesini yaşarken, Türkiye'den destek alan cihatçı çetelerin Hıristiyanlara ve Alevilere yönelik katliam haberlerininin alındığının vurgulandığı açıklamada, "Başta IŞİD çeteleri olmak üzere, onlardan farkı olmayan cihatçı çetelere lojistik ve manevi destek sunan AKP Hükümeti, İkrime'de yaşanan vahşetten siyaseten sorumludur. AKP Hükümeti'nin, Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana, başta Lazkiye, Maan, Zanuba ve Adra katliamları olmak üzere Alevilere yönelik tüm imha politikalarına suskunluğu dehşet vericidir" ifadelerine yer verildi.

'KATLİAMLARA DUR DE'

"Katliamlara gözlerini ve yüreklerini kapatanlara, büyük bir sessizlikle seyirci kalanlara bir kez daha sesleniyoruz; Alevi katliamlarına dur deyin!" çağrısında bulunulan açıklamada, son olarak şunlar kaydedildi: "Halkların ve inançların eşitliğini ve özgürlüğünü savunan ve bunun için mücadele eden HDP, her inanç ve etnik kökenden, her cinsiyet ve cinsel kimlikten insanların yaşadığı demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi bir Suriye'nin gerçekleşmesi için mücadele edenlerle dayanışmasını sürdürecektir."

Suriye'de Humus kentinin merkezinin güneyinde yer alan, Alevilerin çoğunlukta olduğu İkrime Mahallesi'nde bir okul kompleksine geçen düzenlenen bombalı saldırıda, çoğu çocuk çok sayıda kişi yaşamını yitirmişti. (DİHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Muhtar HES şirketine, köylü Allah’a emanet!

SONRAKİ HABER

Almanya'daki ırkçı saldırıda yaşamını yitirenler katliamın gerçekleştiği yerde anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...