13 Eylül 2014 06:00

Set çalışanı: Bazı günler 15-20 dakika uyuyoruz

Kaçak Gelinler dizisinin setinde şoförlük yapan 50’li yaşlardaki Engin Küçüktopuz kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Görüştüğümüz bir set çalışanı, defalarca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını aradığını, durum konusunda bilgilendirdiğini ancak ismini veremediği için Bakanlığın hiçbir şey yapmadığını belirtti.

Paylaş

Mısra BELGE
İstanbul


Uzun çalışma süreleri ve iş güvencesizliğiyle bilinen dizi sektöründe ölümler yaşanmaya devam ediyor. Star TV’de yayınlanan Kaçak Gelinler dizisinin setinde kostüm kamyonu şoförlüğü yapan 50’li yaşlardaki Engin Küçüktopuz kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Görüştüğümüz, ancak dizinin yapım şirketinin baskıları nedeniyle ismini veremeyen bir set çalışanı, defalarca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını aradığını, durum konusunda bilgilendirdiğini ancak ismini veremediği için Bakanlığın hiçbir şey yapmadığını belirtti.

YAPIM ŞİRKETİ ÇALIŞANLARI TEHDİT EDİYOR

İki gün önce, Kaçak Gelinler dizisinin Sarıyer’deki çekimlerinin sona ermesinin ardından, toplanma sırasında kalp krizi geçiren Engin Küçüktopuz ve setteki çalışma koşulları ile ilgili görüştüğümüz bir set çalışanı, haftalık çalışma saatlerinin 45 saat olduğunu, ancak kimi zaman 45 saatlik çalışmayı üç günde tamamlamak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Set çalışanı, sözleşmelerinde çalışma sürelerinin 8 saat göründüğünü, ancak bunun 18 saate, zaman zamansa 24 saate kadar çıktığını ifade etti. “Gün geliyor 15-20 dakika uyuyabiliyoruz” diyen set çalışanı, defalarca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını aradığı halde hiçbir sonuç alamadığını ifade etti. Set çalışanı, Bakanlığın harekete geçmesi için, sigortalı çalışanın isminin istendiğini, ancak ismini verdiği takdirde bir daha sektörde iş bulamayacağını söyledi.

Set çalışanı, bundan kısa bir süre evvel, set oyuncularını taşıyan 2 prodüksiyon şoförünün, figürasyon olarak dizide görev alan 17 yaşındaki bir genç kıza tecavüz ettiği haberinin basına yansımasının ardından yapım şirketi olan NTC Medya tarafından, set ekibinin tehdit edildiğini de aktardı. “Haberin basına yansımasının ardından yapım şirketinden geldiler. ‘Bu konuyu kim sızdırdıysa onu bulacağım ve bir daha bu sektörde çalışamayacak!’ şeklinde tehdit etmeye başladılar” diyen set çalışanı, bu korkuyla kimsenin örgütlemeye yanaşmadığını söyledi.

BİR SET ÇALIŞANI DAHA BAYGINLIK GEÇİRMİŞ

Set çalışanı, bundan bir ay kadar önce de, bir başka çalışanın yorgunluktan baygınlık geçirdiğini, yapım şirketinden birkaç kişinin yanına gelip “Bir kişi başında beklesin, biz gidelim, aşağıda araba bekliyor.” diyerek ilgilenmediklerini ifade etti. Set çalışanı, ardından baygınlık geçiren çalışanın istifa ettiğini belirtirken, bunu ancak ismi olan, daha yüksek konumdaki çalışanların yapabilme ihtimali olduğunu dile getirdi ve ekledi: “Onların ismi var, yapım şirketi öyle kolay kolay önünü kesemez, diğer çalışanlar ne yapsın?”
Kendi aralarında setten birilerinin bu insanlık dışı tempoya dayanamayacağını konuştuklarını söyleyen set çalışanı, yapım şirketi NTC Medya’nın cenaze günü saat 17’ye dahi set koyduğunu vurguladı.

GEREKEN YAPILMAZSA BU CİNAYETLER SÜRECEK

Engin Küçüktopuz’un cenazesi sonrasında görüştüğümüz, Oyuncular Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Tilbe Saran, tekrarlanan ölümlerin çalışma koşullarının uygunsuzluğunu gözler önüne serdiğini söyledi. Çalışma koşullarının düzeltilmesi için sendika olarak takipçi olduklarını ve takipçi olmaya devam edeceklerini ifade eden Saran “Ancak yapımcılar, reklam verenler, bir kamu kuruluşu olarak TRT ve her şeyden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da takipçi olmalı.” dedi. Uluslararası sözleşmelere imza atan bir ülke olarak, bu sözleşmelere uymakla yükümlü olduğumuzu aktaran Tilbe Saran aksi takdirde Soma gibi, asansör faciası gibi “kazaların” cinayet olarak kalmaya devam edeceğini dile getirdi.


YAPIM ŞİRKETİ TECAVÜZ İDDİASINI REDDETMİŞTİ

NTC Medya’nın yapımcılığını yaptığı Kaçak Gelinler dizisi geçtiğimiz günlerde, 17 yaşında figüran bir genç kıza tecavüz edildiği iddiasıyla gündeme gelmişti. 25 ile 30 yaşlarında olduğu ifade edilen ve prodüksiyonun şoförlüğünü yapan iki kişinin, genç kıza tecavüz ettiği iddiası üzerine seti basan emniyet ekipleri, şoförleri gözaltına almıştı.
Olayın basına yansıması üzerine açıklama yapan NTC Medya, “Dizi setinde yaşandığı iddia edilen haberlerle setimiz ve şirketimizin herhangi bir ilgisi yoktur. Yapılan araştırma sonunda şirketimize dışarıdan hizmet veren taşeron firma personelinin özel yaşamında meydana geldiği iddia edilen bir olay olduğu ve hukuki sürecin başlaması için olayın ilgilileri tarafından Emniyet birimlerine gerekli şikayetlerin yapıldığı öğrenilmiştir.” dedi. NTC Medya tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Olayda bahsi geçen kişilerin hiçbiri Kaçak Gelinler dizisi figürasyonu değildir. Bu olayın dizi setine mal edilmesi bizi son derece üzmüştür. Setimizle hiçbir ilgisi olmayan bu olayın içinde ismimizin yer alması da düşündürücüdür. Olayı kasıtlı olarak yanlış bir şekilde sanki setimizde yaşanmış bir olaymış gibi kamuoyuna aktaran kişi ve kurumlar hakkında her türlü cezai işlem ve tazminat haklarımızı da kullanacağımızın bilinmesini isteriz. Bir an önce gerekli düzeltmelerin siz  sayın basın mensupları tarafından yapılmasını önemle arz ederiz.”

ÖNCEKİ HABER

İngiliz parlamentosu İskoçya’nın bağımsızlığını önleme gayretinde

SONRAKİ HABER

İsviçre seçimleri: Yeşiller yükselişte, sağ düşüşte

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa