22 Ağustos 2014 06:00

Sinemanın kadınları

Türk Sinemasının 100. yılı onuruna Dünya Yaşlılık Derneği (DÜYADER) öncülüğünde, Film-San Vakfı ve Kadınca Dergisi işbirliğiyle, 'Sinemanın 100. yılına Kadınca Bir Yolculuk, Efsanenin Adı Kadın' belgeseli çekilecek.

Paylaş

Türk Sinemasının 100. yılı onuruna Dünya Yaşlılık Derneği (DÜYADER) öncülüğünde, Film-San Vakfı ve Kadınca Dergisi işbirliğiyle, “Sinemanın 100. yılına Kadınca Bir Yolculuk, Efsanenin Adı Kadın” belgeseli çekilecek.
Belgeselde, sinemanın dört yapraklı yoncası Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Filiz Akın’ın, 1950’li yıllardan 2000’li yıllara Türkiye sinema tarihine damga vuruşları anlatılırken, son dönemin bir çok ünlü kadın oyuncusunu da bir araya getirecek.
İzleyiciler, 100 dakikalık belgeselle, sinema tarihine tanıklık edecek, beyazperdede efsaneleşen kadın karakterlerin arasında bir yolculuğa çıkacak. Filmlere ilişkin arşiv taraması, afiş, film lobisi, filmlerden parçalar gösterilecek.
Belgin Doruk, Muhterem Nur, Sezer Sezin, Gülistan Güzey, Cahide Sonku, Çolpan İlhan, Selma Güneri, Nilüfer Aydan, Adile Naşit, Sema Özcan, Pervin Par, Sevda Ferdağ, Nebahat Çehre, Selda Alkor, Semra Özdamar, Hale Soygazi, Şerif Sezer, Meral Orhonsoy ve Melike Demirağ’ın filmlerinden set anıları anlatılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Gülsüm Cengiz Hindistan’da şiir antolojisinde

SONRAKİ HABER

Panzer davasında yarın karar bekleniyor: Adil ve tarafsız karar verin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa