27 Haziran 2011 08:20

‘Öldü’ diye anne karnından alınan bebek hayata tutundu

Yaşam fonksiyonlarını kaybettiği gerekçesiyle 27 haftalıkken 510 gram olarak anne karnından alınarak kuvöze konulan bebek, 109 günlük yaşam mücadelesini kazandı.   Anne karnında yaşam fonksiyonlarını kaybetmeye başlayan Nisan Zeynep, hayata tutundu. Hemşire olan anne Saber Doğan hamileliğinin 27. haftasında yaşadığı rahatsızl

‘Öldü’ diye anne karnından alınan bebek hayata tutundu

Paylaş

Yaşam fonksiyonlarını kaybettiği gerekçesiyle 27 haftalıkken 510 gram olarak anne karnından alınarak kuvöze konulan bebek, 109 günlük yaşam mücadelesini kazandı.   

Anne karnında yaşam fonksiyonlarını kaybetmeye başlayan Nisan Zeynep, hayata tutundu. Hemşire olan anne Saber Doğan hamileliğinin 27. haftasında yaşadığı rahatsızlık üzerine hastaneye muayeneye gitti. Ancak burada yapılan kontrolde anne Doğan’a karnındaki bebeğin yaşam fonksiyonlarını yitirmeye başladığı belirlendi. Yapılan tetkiklerde bebeğin anne karnında yaşam fonksiyonlarının büyük bir bölümünü yitirdiği ve bu nedenle annenin hayatının da tehlikeye girdiği belirlendi.

Bunun üzerine anne Doğan, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde ameliyata alındı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanları tarafından yapılan ameliyatla anne Doğan’ın karnındaki bebek 27 haftalık iken alındı. Tetkiklerde yaşama fonksiyonlarının büyük bir bölümünü yitirdiği belirlenen ve 510 gram ağırlığında olan bebeğin yaşadığı tespit edildi. Bunun üzerine parmak bebek, hemen özel bir kuvöze konularak tedavi altına alındı. “Ölür” denilen parmak bebek, uygulanan tedaviye olumlu yanıt verdi. Nisan Zeynep adı verilen bebek 109 günlük yaşam mücadelesini kazandı. 2 kilo 900 grama ulaşan bebeğin sağlık durumunun iyi olması ve hayata tutunması ise ailesini sevinç gözyaşlarına boğdu.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başındaki isim Dr. Şadi İdem, yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu söyledi. Dr. İdem: “Bu bizim içinde önemli bir durum. Çok gururluyuz. Bebek 27 haftalık doğdu. 14 hafta önce dünyaya geldi. Bazı sorunları vardı. Anne karnında gelişimi yetersizdi. Biz anneyi kurtarmak için ameliyata aldık. Bebek de her şeye razıydı.” dedi.

Sevinç gözyaşlarını tutamayan Anne Saber Doğan ise şöyle dedi: “Ben bebeğin yaşayacağını düşünmüyordum. Çok sıkıntı yaşadık. 2 çocuk doktoru ameliyata girdi. Biri kalp masajı yaptı, biri solunum yaptı. O bebeği onların çabasıyla yaşattık. Fakülteye gittik. 1 dakika dahi bebekler bizi yalnız bırakmadı. Bu ekibe minnettarız. Bebeğimiz yaşama geri döndü.” (ESKİŞEHİR)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul’da 48 saat süreyle su kesintisi

SONRAKİ HABER

Yünanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa