22 Mayıs 2014 09:34

Dayak mağduru Erdal Kocabıyık maden işçisi

Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma’da, iki özel harekâtçının yere yatırıp tutarken tekme attığı Erdal Kocabıyık adlı kişinin “provokatör” değil, ölen arkadaşları gibi “madenci” olduğu ortaya çıktı.

Dayak mağduru Erdal Kocabıyık maden işçisi
Paylaş

Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma’da, iki özel harekâtçının yere yatırıp tutarken tekme attığı Erdal Kocabıyık adlı kişinin “provokatör” değil, ölen arkadaşları gibi “madenci” olduğu ortaya çıktı. Kocabıyık'ın gazetemizde haberleri sıkça çıkan Uyar Madencilik'te çalıştığı öğrenildi.

Erdoğan’ın 14 Mayıs günü Soma’da konvoyunun geçişi sırasında bir araca tekme atması üzerine Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in saldırısına uğrayan Erdal Kocabıyık’la ilgili ayrıntılara Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ ulaştı.  Kocabıyık için AKP ’ye yakınlığıyla bilinen Esat Ç. adlı Twitter kullanıcısı, “Somalı olmayan TGB üyesi bir provokatör Başbakan danışmanını darp edip şahsına ve Başbakan’a küfür edecek ama karşısındaki susacak öyle mi?” demişti.

Bu iddiaların ardından gazeteciler, sessizliğini koruyan Erdal Kocabıyık’a ulaşmaya çalıştı. Ancak konuşmama kararı alan Kocabıyık telefonlara çıkmadı ve Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ, babası ve bir madenci akrabasıyla konuştu. Bu iki ismin anlattığına göre, Erdal Kocabıyık ölen arkadaşları gibi madenciydi ve facianın yaşandığı Soma Madencilik şirketine ait başka bir madende çalışıyordu. Erdal’ın 7 yakını da facianın yaşandığı madende görev yapıyordu.

10 YILLIK MADENCİYDİ

Kocabıyık, Yusuf Yerkel’den tekme yedikten sonra evine döndü. Ancak kapısını polisler çaldı. Erdal, savcının talimatı üzerine polisler tarafından şüpheli olarak gözaltına alındı. Adliyeye getirilen Kocabıyık, savcı tarafından sorgulanmak istendi. 30 yaşlarında olduğu öğrenilen Erdal, şüpheli olarak gözaltına alınması karşısında isyan etti.

Erdal, “Ben 10 yıllık madenciyim” deyince durumu bilmeyen savcı şaşkınlık geçirdi ve kısa ifadenin ardından serbest bırakma kararı aldı. Madenci Kocabıyık, daha sonra avukatı aracılığıyla Yusuf Yerkel hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcının çağırması üzerine Kocabıyık, bu kez adliyeye “mağdur” sıfatıyla gitti ve ifade verdi, Yerkel’den şikâyetçi oldu. Ayrıca hastaneden alınan darp raporu da dosyaya sunuldu.

HAKLARINI ALAMAMIŞ

Kocabıyık’ın, yakın çevresine konvoydaki araçlara tekme atmasının sebebini, “Uyar Madencilik’te çalışıyordum. Geçen yıl çıkan yangın nedeniyle bu şirkete ait maden kapatıldı. Benim iki aylık alacağımı vermediler. Ayrıca 1.5 yıllık tazminatım da içeride kaldı. Bunların ödenmemesi nedeniyle tepki olarak eylemi gerçekleştirdim” diye anlattığı belirtildi.

Uyar Madencilik’in AKP’li vekillere yakın olduğu belirtiliyor. Söz konusu yangın, 20 Ekim 2013’e Soma’da faaliyet gösteren Uyar Madencilik’e ait Darkale Kömür Ocağı’nda yaşandı. Saat 05.00 sıralarında yerin 300 metre altında meydana gelen göçükle birlikte çıkan yangında, 6 çocuk babası 49 yaşındaki Yunus Güçlü yaşamını yitirirken, 27 işçi de yaralandı. Bu olayın ardından güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle işçiler çalışmayı durdurdu ve iş bıraktı. Uyar Madencilik de aldığı bir kararla madeni kapattı ve işçilere tazminatlarını ödeyeceklerini söylendi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanlı madenden sorumlu bürokrata ödül olarak Mercedes vermişler!

SONRAKİ HABER

Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Başkanı: Yolsuzluk artıyor, mücadele şart

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa