28 Şubat 2014 11:00

Güneş sisteminin dışında su bulundu

The Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan bir makaleye göre, güneş sistemi dışındaki bir dış gezegenin atmosferinde su bulundu. Bilim insanları yeni geliştirdikleri bir teknik sayesinde tau Boötis’in yıldızının yörüngesinde tau Boötes b adı verilen Jüpiter kadar büyük bir gezegende su olduğunu tespit ettiler.

Paylaş

The Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan bir makaleye göre, güneş sistemi dışındaki bir dış gezegenin atmosferinde su bulundu.  Bilim insanları yeni geliştirdikleri bir teknik sayesinde tau Boötis’in yıldızının yörüngesinde tau Boötes b adı verilen Jüpiter kadar büyük bir gezegende su olduğunu tespit ettiler.

Chad Bender Penn State Üniversitesi Astronomi ve Astro Fizik Bölümünden Chad Bender, “tau Boötes b benzeri gezegenler Jüpiter’den  daha sıcak olabiliyor ve bizim güneş sistemimizde böyle bir gezegen mevcut değil. tau Boötes b’de  su bulunması oldukça önemli çünkü, jüpiter benzeri egzotik gezegenlerin nasıl oluşarak evrimleştiğini anlamada bize yardımcı olabilir. Böylece gezegenlerin atmosferlerinde kızıl ötesi radyasyonu tespit etmeye yarayan kızıl ötesi radyasyonu ölçmeye yarayan tekniğin verimi de gösterildi” dedi.

Bilim insanları bazı kayda değer gezegenlerde su buharını tespit etmişti. Fakat bu sadece gezegen yıldızın önünden geçerse işe yarayan bir teknik. Bilim insanları ayrıca diğer bir görüntüleme tekniği kullanarak gezegen yıldızından yeterli mesafedeyse su tespiti yapabiliyor. Fakat dış gezegen bu kriterlerden hiçbirine uymuyorsa atmosferleri incelenemiyordu.   
Yeni teknik için gezegenin yıldızının önünde veya belli bir uzaklıkta bulunması gerekmiyor. Yeni geliştirilen teknik ve daha güçlü James Webb Uzay Teleskopu ya da Thirty Meter (30 metre) teleskopu gibi son teknoloji teleskoplar sayesinde astronomlar atmosferleri daha soğuk ve yıldızlarına uzak gezegenler sıvı halde su bile tespit edilebileceği belirtiliyor.

Chad Bender Jüpiter benzeri sıcak ekstra dış gezegenlerin atmosferlerini inceleyen dev bir projeye liderlik ediyor. tau Boötis keşfi ise bunun sadece küçük bir kısmı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Verileri buluta yüklemek

SONRAKİ HABER

TRT’nin ‘yandaş medya’ peşkeşi TBMM gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa