25 Şubat 2014 08:22

Rusya’dan Ukrayna’daki yeni yönetime sert açıklama

3 ay süren Kiev merkezli eylemlerin ardından Ukrayna’da iktidarın el değiştirmesi sonrası Rusya’dan ilk sert tepki geldi. Rus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kiev’deki yeni yönetim ülkedeki muhalefeti “diktatöryel” ve “terörist” yöntemlerle bastırmakla suçlandı.

Rusya’dan Ukrayna’daki yeni yönetime sert açıklama
Paylaş

Son gelişmeler: 11:08 Ukrayna Parlamentosu'nun tepesindeki Sovyet yıldızı söküldü.

11:06 Geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov, kurulacak "ulusal birlik" hükümetine dair oylamanın Perşembe günü yapılacağını açıkladı.

3 ay süren Kiev merkezli eylemlerin ardından Ukrayna’da iktidarın el değiştirmesi sonrası Rusya’dan ilk sert tepki geldi. Rus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Kiev’deki yeni yönetim ülkedeki muhalefeti “diktatöryel” ve “terörist” yöntemlerle bastırmakla suçlandı. Rusya’nın açıklamasında muhalefeti destekleyen Batı’nın da kendi jeopolitik çıkarları için hareket ettiği belirtildi.

Rusya’nın Batılı ülkelere yönelttiği eleştiriler arasında Neo-Nazi ve Yahudi düşmanı eylemlerin görmezden gelindiği de var. Açıklamada, “dış sponsorlar”ın ülkede bir “ulusal görüş birliği” aramadan rejimi değiştirmeye çalıştığı ifade edildi.

Rusya’nın açıklamasında “Ukrayna’daki krize karışanlardan sorumluluk göstermelerini, durumun daha da kötüye gitmesini önlemelerini, hukuk devletine dönüşü ve radikallerin iktidar arayışını durdurmalarını istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Lenin ve benzeri tarihi heykellere yapılan saldırılar kınandı. Devlet kurumlarını işgal eden ve şehirleri terk etmeyen “paramiliter gruplar”a tepki gösterildi.
Yeni oluşturulan Ukrayna Parlamentosunun meşruluğunun soru işareti olduğu belirtilirken Rus nüfusun çoğunlukta olduğu bölgelerin fikirlerinin görmezden gelindiği aktarıldı.
Rusya, 21 Şubat’ta varılan anlaşmaya göre seçimlerin anayasal reformdan sonra yapılması gerektiğini hatırlatarak 25 Mayıs olarak açıklanan başkanlık seçimi tarihine de tepki gösterdi. Rusya, Anayasada yapılması istenen değişikliklerin ulusal referandumla belirlenmesini istedi.

ABD: UKRAYNA’YI DESTEKLEYECEĞİZ

ABD’den yapılan açıklamada Birleşik Devletlerin, partnerleri AB ve IMF ile koordinasyon içerisinde çalıştığı belirtilerek şöyle denildi: “Partnerlerimizle birlikte çalışarak reformlarını gerçekleştirerek ekonomik istikrarını sağlaması gereken Ukrayna’yı destekleyeceğiz.” Yapılan açıklamada ABD’nin de Rusya’nın da Ukrayna’da barış ve istikrardan yana olduğu belirtildi.

‘GAZETECİNİN KATİLİ GÖZALTINDA’

Olaylar sırasında öldürülen gazeteci Vyacheslav Veremey’in katilinin gözaltına alındığı açıklandı.

UKRAYNA KOMÜNİST PARTİSİ LİDERİNİN EVİ ATEŞE VERİLDİ

Ukrayna Komünist Partisi Lideri Pyotr Simonenko’nun evi ateşe verildi. Simonenko’nun eşi Oksana Vashenko, Radio Svoboda’ya yaptığı açıklamada Simonenko’yu suçlayacak deliller arayan bir grubun evlerine girdiğini ancak herhangi bir delil bulamayınca evi molotofkokteylleriyle ateşe verdiğini aktardı. Simonenko saldırıyı doğrularken evin oğluna ait olduğunu söyledi. Simonenko olayda kimsenin yaralanmadığını da söyledi.
Volyn Bölgesi Savcılık Ofisi ve Rivne Bölgesi’ndeki Bölgeler Partisi üyelerinin aşırı sağcı Right Sector grubu üyeleri tarafından tehdit edildiği aktarıldı.
Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yanukoviç döneminde görevini suistimal eden devlet görevlileri hakkında bir yolsuzluk araştırması başlatıldığı duyuruldu.

ÖLÜ SAYISI 82, YARALI SAYISI 699

Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere göre Kiev’deki olaylar sırasında 82 kişi yaşamını yitirdi, 699 kişi yaralandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Roboskî\'de \'canlı kalkan\' eylemine gaz bombalı saldırı

SONRAKİ HABER

Ayakkabı kutusundaki paralar Süleyman Aslan\'a iade edilmiş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa