09 Şubat 2014 17:09

'Alo Fatih' dedi 4 basın emekçisi işten atıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın medyaya direkt müdahalesinin Habertürk örnekleri İnternet’te yayımlanmaya devam ediliyor.

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın medyaya direkt müdahalesinin Habertürk örnekleri İnternet’te yayımlanmaya devam ediliyor.

Bugün, Haramzadeler Collection adlı Youtube hesabından Recep Tayyip Erdoğan ile Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Saraç arasında olduğu iddia edilen görüşmelerle başlayan bir dizi kayıt yayımlandı.

Habertürk gazetesinin 24. sayfasında çıkan “Bu mu sağlıkta çağ atlayan Türkiye” şeklindeki haber üzerine Fatih Saraç’ı arayan Başbakan Erdoğan, önce haberin tam sayfa verildiğinden şikayet ediyor sonra da “Biz bu kadar adım atarken yaptıklarımızı görmezlikten gelmek bizi üzüyor. El insaf. Nasıl başlık atıyorsunuz. Bakracı dolduruyoruz. Bir tekme vuruyorsunuz, yıkıyorsunuz. Bu yayınları A’dan Z’ye takip edemeyiz ki” diyor.

Fatih Saraç ise “Kaçak var. Efendim bu ayıptır. (Hemen Sağlık Bakanı)Mehmet Müezzinoğlu beyi aratıp 1. sayfadan haber yaptırıyorum. Özür dileriz” dedikten sonra Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı’yı arıyor.

Saraç daha sonra Altaylı’ya Müezzinoğlu ile görüşülüp 1. sayfadan haber yapılması talimatı veriyor.

Haberin İstanbul baskısında girilip, taşra baskısında girilmediğini öğrenen Fatih Saraç, “Namus fukaraları. Benim eşekliğim bu. Allah kahretsin” diyerek haberi taşra baskılarına girmeyen basın emekçilerine tepki gösteriyor.

Saraç daha sonra da Başbakan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ı arayarak editör ve haberi yapan 3 kişinin işten çıkarıldığını haber veriyor.

Olay, yaşandığı tarihte gazetelere de haber olmuştu. Sağlık Editörü Dilek Şanlı’nın işten çıkarılması “AKP’yi kızdıran işinden oluyor” başlığıyla muhalif medyada yer bulmuştu.
Fatih Altaylı ise 25 Eylül 2013 tarihli köşesinde “Eleştiriye evet, nankörlüğe hayır” başlıklı yazısıyla haberi eleştirerek bir anlamda Başbakandan özür dilemişti. (MEDYA SERVİSİ)

SÖZKONUSU HABER

ÖNCEKİ HABER

Dersim’de güç birliği coşkusu

SONRAKİ HABER

Ordu'da elektrik akımına kapılan işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa