23 Ocak 2014 13:48

Çocuğa cinsel istismarda 20 yıl ceza indirimi yapıldı

Samsun'da 4 yıl önce iki çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı mahkemece 25 yıl hapse çarptırılan Cihan Yavuz'un itirazı üzerine Yargıtay, çocuklara Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmadığı gerekçesiyle kararı bozdu. Alınan raporda çocukların ruh sağlığının bozuk olmadığı 'tespit edilince' sanığın cezası 5 yıla indirilip tahliye edildi.

Çocuğa cinsel istismarda 20 yıl ceza indirimi yapıldı

Paylaş

Samsun'da 4 yıl önce  iki çocuğa cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılandığı mahkeme tarafından 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Cihan Yavuz'un itirazı üzerine Yargıtay, çocuklara Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmadığı gerekçesiyle kararı bozdu. Alınan raporda çocukların ruh sağlığının bozuk olmadığı tespit edilince de yerel mahkeme sanığın cezasını 5 yıla, indirip tahliye etti.

Olay, 2010 yılında Samsun'un Canik İlçesi'nde meydana geldi. Evde suları kesik olduğu için anneleri tarafından sokaktaki çeşmeden bidonla su almaya gönderilen ve olay tarihinde 4 yaşında olan A.A., 6 yaşındaki H.A. ve 9 yaşındaki M.A., yolda fırıncıda çalışan Cihan Yavuz ile karşılaştı. Cihan Yavuz iddiaya göre çocuklara, "Gelin size bir şeyler alayım" diyerek bakkala götürdü. Ardından da bir internet kafeye götürerek çocuklara oyun oynattı. Yavuz, kafeden çıkışta iddiaya göre sokakta çocuklar A.A. ve H.A.'yı dudaklarından öptü. Eve giden çocuklar, durumu annelerine anlattı. Ailelerin polise gidip şikayetçi olması üzerine Cihan Yavuz, gözaltına alınıp çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan toplam 45 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Yavuz, savunmalarında suçlamaları kabul etmeyerek, "Benden davadan vazgeçmek için 3 bin TL istediler. Kabul etmedim. Bana iftira atıyorlar. Ben kesinlikle kimseyi taciz etmedim. Suçsuzum" dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden alınan raporda iki küçük çocuğun olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğunun tespit edildiğinin belirtilmesi üzerine mahkeme heyeti, 2012 yılı Mart ayında, sanığa 'cinsel istismar' suçundan 25 yıl hapis cezası verdi.

YARGITAY BOZDU

Sanığın avukatının itirazı üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi. Yapılan değerlendirme Yargıtay, çocuklara olayın üzerinden 6 ay geçtikten sonra rapor alınması gerektiğini ve raporun da İstanbul Adli tıp Kurumu'ndan alınmasını gerektiğini belirterek dosyayı yerel mahkemeye gönderdi.

CEZASI 20 YIL DÜŞTÜ

Yargıtay'ın talebi üzerine Ağır Ceza Mahkemesi de küçük çocukları muayene için İstanbul Adli tıp Kurumu'na gönderdi. Kurul da iki çocuğun ruh sağlığının bozulmadığı yönünde rapor hazırladı. Bugün Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir kez daha hakim karşısına çıkan Cihan Yavuz'a, mahkeme heyeti 5 yıl hapis cezası verdi. Ardından da Yavuz'u tahliye etti. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

TÜSİAD\'dan \'4 hasar\' değerlendirmesi

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa