02 Aralık 2013 14:23

KURDÎ-DER’e kapatma davası

Başbakan Erdoğan her fırsatta Kürt dili üzerindeki baskıların sona erdiğini söylese de yaşananlar durumun pek de öyle olmadığını gösteriyor. KURDÎ-DER Batman Şubesi hakkında ‘PKK ve KCK ile bağlantılı olduğu’ iddiasıyla kapatma davası açıldı.

KURDÎ-DER’e kapatma davası
Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta Kürt dili üzerindeki baskıların sona erdiğini söylese de yaşananlar durumun pek de öyle olmadığını gösteriyor. KURDÎ-DER Batman Şubesi hakkında ‘PKK ve KCK ile bağlantılı olduğu’ iddiasıyla kapatma davası açıldı.

Batman’da daha önce Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneğinin (MEYA-DER) ve Din Alimleri Derneği (DA-DER) kapatılmasını isteyen Cumhuriyet Savcılığı, bu kez de Kürtçe dil çalışmaları yürüten ‘Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği-Komela Lêkolîn û Pêşvebirina Ziman Kurdî’nin (KURDÎ-DER) kapatılmasını istedi. KURDÎ-DER hakkında başlattığı incelemeyi tamamlayan savcılığın, kapatma istemiyle hazırladığı iddianame Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi. Savcılık gerekçesinde KURDÎ-DER’in ‘dernek tüzüğünde belirtilen hususlar dışında PKK/KCK örgütünün amaç ve ideolojisi doğrultusunda eylemler yaptığı ve dernek yöneticilerinin PKK/KCK örgütünün faaliyetlerine iştirak ettiği’ iddiasında bulundu.

Davaya tepki gösteren KURDÎ-DER Batman Şube Başkanı Şehmus Aslan, AKP Hükümetinin bir yandan barıştan söz ettiğini öte yandan Kürtçeye yeni yasaklar getirdiğini belirterek, “Kürt halkının dilini yasaklamıyoruz, engellemiyoruz diyorlar ama Kürtçe üzerinde çok büyük engel ve yasaklamalar var. Bu dava hukuk dışıdır” dedi. Derneklerine yöneltilen suçlamaların asılsız olduğunu söyleyen Aslan, “Devletin bize verdiği tüzüğe göre çalışıyoruz ve Kürt dili üzerinde araştırma yapıyoruz. Kürt diline kilit vurulmaması için gereken hukuki mücadeleyi yürüteceğiz” dedi. Davanın ilk duruşmasının 18 Aralık’ta Batman Adliyesinde görüleceğini belirten Aslan, davaya katılım çağrısı yaptı. (Batman/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Van Belediyesinden depremzedelere yardım

SONRAKİ HABER

Hatay'da demir çelik fabrikasında patlama, ölen ya da yaralanan olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa