30 Kasım 2013 18:29

Eskişehir'de Ali İsmail'in heykeli dikildi

Eskişehir'de 2 Haziran'daki Gezi Parkı protestoları sırasında uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın heykeli dikildi.

Eskişehir\'de Ali İsmail\'in heykeli dikildi
Paylaş

Eskişehir'de 2 Haziran'daki Gezi Parkı protestoları sırasında uğradığı saldırı sonucu 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın heykeli dikildi.

Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun (FKF) katkılarıyla Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencisi Murat Yeşilgöz ile Heykeltıraş Metin Kılıç tarafından Ali İsmail Korkmaz'ın bire bir ölçülerinde yapılan ve Eskibağlar Mahallesi İsmet İnönü Caddesi'ndeki Espark Alışveriş Merkezi'nin yanına konulan heykelin açışı nedeniyle tören düzenlendi. Törene Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, Ali İsmail Kormaz'ın Hatay'dan gelen annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, avukat olan ağabeyi Gürkan Korkmaz, Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul'da yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın annesi Fadime Ayvalıtaş ve babası Ali Ayvalıtaş ile yaklaşık bin kişi katıldı.

Açılış öncesinde Espark Alışveriş Merkezi açık otoparkında Teşi Müzik Grubu konser verdi. Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü önünde toplanan bir grup da sloganlar atarak açılış töreninin yapıldığı yere geldi.

Heyel açılışında Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi Gürkan Korkmaz konuşma yaptı. Kardeşinin heykelinin yapılmasında katkıda bulunan herkese teşekkür eden Gürkan Korkmaz şöyle dedi: "Benim oğlum oldu, 40 gün önce. Eminim, umarım Ali İsmail'in bıraktığı bayrağı en iyi şekilde taşıyacak. Adını 'Ali Yusuf' koyduk. Çünkü hem çocuğa bir misyonla hayata başlamaması için, hem de aile için çok ağır olacağı için Ali Yusuf koyduk, Ali İsmail adını koymadık. Ama o da bir Ali İsmail olarak doğacak olan milyonlarca Ali İsmail gibi Ali'nin yarım bıraktığı bayrağı en iyi şekilde taşıyacaklardır."

Kalabalığın sık sık 'Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür' diye slogan attığı törende yapılan konuşmaların ardından heykelin açılışını anne Emel Korkmaz, baba Şahap Korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz ile Hatay'dan gelen yakınları birlikte açtı. Anne Emel Korkmaz pet şişe ile oğlunun heykelinde avuçlarının içine kuşlar içsin diye su koydu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan gelecek diye önce eteği uzatıp sonra tamamen kaldırdılar

SONRAKİ HABER

Ordu Kadın Platformu: Ceren’e sözümüz adalet olsun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa