‘Korkmaz cinayeti nefret suçudur’

‘Korkmaz cinayeti nefret suçudur’

MAZLUMDER, Eskişehir’de Gezi olayları protestolarında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz cinayeti ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.Korkmaz’ın protesto hakkını kullanırken aralarında polislerin de bulunduğu kişilerce dövülerek öldürülmesini “nefret suçu” olarak tan

Korkmaz’ın protesto hakkını kullanırken aralarında polislerin de bulunduğu kişilerce dövülerek öldürülmesini “nefret suçu” olarak tanımlayan MAZLUMDER, “Arkadaşları dövüp polisin üstüne atmış olabilirler” diye açıklama yapan Eskişehir Valisi’ni de istifaya davet etti.

Konak eski Sümerbank önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını “Polis-vatandaş el ele: Ali İsmail Korkmazı 1 polis ve 4 vatandaş döverek öldürdü” pankartı arkasında MAZLUMDER Şube Yöneticisi Av. Süphan Erkan okudu.

Polis ve devlet şiddetini kınayan çok sayıda dövizin taşındığı eylemde konuşan Erkan, “Nefret suçu olarak tanımladığı Ali İsmail Korkmaz cinayetini polis ve sivil kişilerin işlediğini belirterek, öte yandan Gezi olayları bağlamında toplumsal çatışmayı besleyen politik söylem sahiplerinin de cinayetlerde sorumluluğu olduğuna işaret etti. Olayın delil toplama sürecinde bağımsız ve özerk olarak çalışan bir adli kolluk gücüne ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydeden Erkan, “Bu cinayet görmek isteyenler için alelade bir cinayet olmaktan öte yaşam hakkı, gösteri hakkı gibi evrensel hakları ihlal niteliği taşıyan ve sistematik sorunları barındıran bir olaydır” diye konuştu.

Baran Tursun Vakfı Başkanı Mehmet Tursun da, polis şiddeti mağduru aileler olarak Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun bir an önce değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net