27 Ağustos 2013 09:24

ODTÜ’lülerin nöbeti sürüyor

Öğrenciler ile Yüzüncüyıl ve Çiğdem halkının, ODTÜ ormanından otoyol geçirilmesine karşı başlattığı nöbet sürüyor. Çadırlar, polisin “kaldırmazsanız saldırırız” tehdidi karşısında mahalle halkına zarar gelmemesi için toplandı. Öğrenciler ve mahalleli polisin TOMA’lı gözdağı

ODTÜ’lülerin nöbeti sürüyor

Paylaş

‘KAHROLSUN BAĞZI YOLLAR’

Öğrenciler ve akademisyenlerin çabasıyla 50 yılda yeşeren ODTÜ ormanından “bağlantı yolu” adıyla otoyol geçirilmek istenmesine karşı “Kahrolsun Bağzı Yollar” sloganıyla başlayan nöbet ikinci gününü geride bıraktı. Nöbetin sürdüğü ve Konya Yolu-Anadolu Bulvarı bağlantı yolu yapılması planlanan bölgenin girişine polis dün akşam yığınak yaptı. Gözdağı verircesine 6 Çevik Kuvvet otobüsü ve 1 TOMA ile gelen polisler, “Çadırlar kalkmazsa müdahale ederiz” sözleriyle tehdit etti.

Kendilerini ziyarete gelen çocuk ve hastaların zarar görmesinden endişe duyan “orman nöbetçileri” eyleme çadırsız devam etme kararı aldı. Çadırların sökülmesinin ardından polis araçları nöbet yerinden uzaklaştı.

Çadırların sökülmesinin ardından mahalleliler ve ODTÜ mezunları, nöbet tutan gençlere battaniyeler, yemekler götürdüler. Şarkılar, türküler söyleyen gençler, gecenin ilerleyen saatlerinde nöbetleşe uyudular.

Sabah ise önce temizlik yapıldı, sonra kahvaltı. Nöbettekileri ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da inşaat alanında incelemelerde bulundu.

BELEDİYE: ‘UCUNDAN ACIK’

Ankara Büyükşehir Belediyesi ise projenin bitmiş halinin simülasyon fotoğrafını basına dağıttı. Fotoğrafın açıklamasında, “Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisinin çok az bir bölümünden geçecek Anadolu Bulvarı-Konya Yolu bağlantı yoluyla ilgili havadan çekilen görüntüler” ifadesi kullanıldı.

RANTI DEĞİL YAŞAMI KORU

ODTÜ’lüler yarın Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacak. Saat 12.30’da gerçekleştirilecek basın açıklamasında Koruma Kuruluna “Rantı değil, yaşamı koru” mesajı verilecek. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bozdağ: BM ölüleri sayıyor

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa