Öğrenciye tatilde soruşturma açtılar

Öğrenciye tatilde soruşturma açtılar

Van’da üniversite öğrencilerinin üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Son olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, üniversite tatilde olmasına rağmen açtığı soruşturma ile gündeme geldi. Üniversite yönetimi, öğrencilerin kantinlerin idari personel için yemekhaneye dönüştürü

2 BİN İMZA REDDEDİLMİŞTİ

Öğrencilerin yaptığı yemekhane işgallerinin ilk gününde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, öğrencilere yaptıkları eylemin demokratik hakları olduğunu ancak bundan önce kendilerine resmi talepte bulanmaları gerektiğini söyleyerek dilekçe ile başvurmaları önerisinde bulunmuştu. Öğrencilerde Kazankaya’nıın önerisine uyarak yaklaşık 2 bin imza ile Rektörlüğe başvurmuş ancak üniversite yönetimi olumsuz yanıt vermişti. Bunun üzerine öğrenciler yaklaşık 2 hafta boyunca her öğlen arası yemekhanede etkinlikler düzenlemiş, müzik dinletileri ve küçük skeçler sergilemişlerdi.

YÖDER: REKTÖR SÖZÜNDEN DÖNDÜ

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER) konuyla ilgili yaptığı açıklamada yaptıkları eylemler sonucunda 22 Mayıs tarihinde YÖDER temsilcilerinin Rektör Prof.Dr. Peyami Battal ile bir görüşme yaptığını, hiçbir öğrencinin mağdur olmaması için Battal’ın kendilerine soruşturma açılmayacağı sözünü verdiğini hatırlattı.  Battal’ın göreve başladığı Nisan 2011’den beri onlarca öğrenci tutuklandı ve yüzlercesine de soruşturmalar açıldı. (Van/EVRENSEL)

www.evrensel.net