07 Temmuz 2013 07:02

Metan gazından 3 ölüm daha

Hükümet 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu erteleye dursun, alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği önlemleri yüzünden işçiler 3’er 5’er ölmeye devam ediyor. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde kanalizasyon terfi istasyonunda ilaçlama yapan 2 işçi ile onları kurtarmaya gelen bir itfai

Metan gazından 3 ölüm daha

Paylaş

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, Yavansu Mahallesi'nde bulunan belediyeye ait kanalizasyon terfi istasyonda ilaçlama yapmak için inen işçilerden Veysel Turgut ve Osman Sarı ile işçileri kurtarmaya gelen itfaiye ekibinden Uğur Apaydın metan gazından etkilenerek, yaşamını yitirdi.

İtfaiye ekiplerinin de gazdan etkilenmesi üzerine Kuşadası Arama Kurtarma ekiplerinden yardım istenmesi üzerine AKUT ekibi metan gazından zehirlenenleri kısa sürede çukurdan çıkardı. Yaklaşık yarım saatlik çalışma sonunda Veysel Turgut'un cesedine ulaşılırken, gazdan etkilenen Osman Sarı ile itfaiye ekibinden Uğur Apaydın kaldırıldıkları Kuşadası Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Manisa’nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesinde işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almayan Tepe-Akfen Su ve Kanalizasyon İşletmesi’ne bağlı bir birimde 7 işçi zehirlenerek can vermişti.

HÜKÜMET YASAYI ERTELEMİŞTİ

AKP tarafından hazırlanan Torba Yasa ile 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yer alan bazı uygulamalar ertelenmişti. Buna göre 50’den az işçi çalıştıran Az Tehlikeli işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunluluğu 2016 yılı Temmuz ayına, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta yer alan işyerleri için ise 2014 yılı Temmuz ayına bırakılmıştı.

METAN GAZINDAN 7 İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre haziran ayındaki iş cinayetlerinin sayısının en az 104 olduğu açıklanmıştı. Raporda 11 Kadın 93 erkek işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği, Biri 14 yaşında olmak üzere 5 çocuk işçininin de iş cinayetlerinde can verdiği belirtilmişti. 21 inşaat, 20 mevsimlik tarım ve 13 belediye işçisinin can verdiği vurgulanan raporda “Manisa’nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesinde işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almayan Tepe-Akfen Su ve Kanalizasyon İşletmesi’ne bağlı bir birimde 7 işçi zehirlenerek can verdi” denilmişti. Temmuz ayında da bir gün içinde 4 işçi yaşanan iş cinayetlerinde hayatını kaybetmişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

30 işçi zehirlendi

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa