14 Mayıs 2013 11:51

Reyhanlı katliamı her yerde protesto edildi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleşen ve şu ana kadar 51 kişinin cesedine ulaşılan saldırılar Türkiye'nin her yerinde protesto ediliyor.İzmir’de Reyhanlı’daki patlamalar üzerine bir araya gelen sendika, siyasi parti ve kitle örgütleri, düzenledikleri yürüyüşle saldırıyı kınadı. Yapılan açı

Reyhanlı katliamı her yerde protesto edildi

Paylaş

İzmir’de Reyhanlı’daki patlamalar üzerine bir araya gelen sendika, siyasi parti ve kitle örgütleri, düzenledikleri yürüyüşle saldırıyı kınadı. Yapılan açıklamada patlamalardan, Suriye’ye yönelik politikalarından dolayı AKP Hükümeti sorumlu tutuldu. YKM önünden, Eski Sümerbank önüne yürüyen yüzlerce kişi içeride ve dışarıda savaş istemediklerini belirtti.

Kitle adına açıklamayı okuyan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Ferdan Çiftçi, ülke içinde Kürt sorununun barış içinde çözülmesini istedikleri gibi Suriye ile de aynı şekilde sorunların çözülmesini istediklerini dile getirdi. Çiftçi, AKP Hükümetinin Suriye politikasının Türkiye’yi savaş bataklığına sürüklediğini ifade ederek, “ABD’nin Ortadoğu’daki politikalarının en büyük destekçisi konumundaki Türkiye adeta ateşle oynamaktadır. Suriye’de mezhep kavgalarını körükleyerek yaşanan çatışmaların başrolünü oynamaktadır. Suriye’deki müdahalelerde aktif rol alan AKP Hükümeti Reyhanlı’da yaşanan ve onlarca sivil vatandaşımızın canını mal olan ortamı yaratmıştır. Özgür Suriye Ordusu adındaki çetevari örgüt, tamamen dışarıdan getirilmiş, eL Kaide uzantısı organizasyonu destekleyen, silahlandıran ve ülkemiz  topraklarını üs olarak kullanmalarına olanak sağlayanlar yaşanan katliamın sorumlusudurlar. Hükümet izlediği politikayla adeta Suriye’deki kaosu Türkiye’ye taşımıştır” diye konuştu.

KÜRTLER İÇİN DE, SURİYE İÇİN DE BARIŞ

Çiftçi, Türkiye çatışmanın bir tarafının destekçisi olmaktan vazgeçmediği sürece sınır bölgelerinde yaşanan savaş, çatışmalar ve patlayan bombaların devam edeceğini belirten Çiftçi, “Bizler komşularımızın içişlerine karışmama, her ülkedeki halkların kendi geleceklerine özgürce kendilerinin karar vermesini savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Ülkemizde 30 yıldır devam eden ve çözülemeyen Kürt sorununun halkların kardeşliği temelinde ve barış içinde çözülmesini savunuyorsak, Suriye için de söylediklerimiz aynıdır” dedi. (İzmir/EVRENSEL)


Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformunun, Reyhanlı’da yaşanan patlama sonucu hayatını kaybedenleri anmak için düzenlediği yürüyüşe polis müdahale etti. Belediye İş Hanı önünde toplanıp İnsan Hakları Parkı’na yürümek isteyen kitlenin önü Yürüyüş Yolu’nun ortasında kesildi. BES Şube Başkanı Akın Şişman’ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin gözaltına alındığı eyleme Halkevleri, ÖDP, TKP, SYK, EMEP, BDP, SDP ve ESP katıldı.

Yürüyüşün izinsiz olduğunu söyleyen polisler, kitlenin bir an önce dağılmasını, aksi takdirde müdahale edeceğini söyledi. Yürüyerek basın açıklamasını yapmakta kararlı olan demokrasi güçleri ise yürüyüşün en temel hak olduğunu ifade ederek harekete geçti.

Yürüyüşe geçer geçmez tazyikli su ve biber gazı ile saldıran polis bu sırada EMEP İl Başkanı Güner Kizir’e cop ve kalkan darbeleri ile saldırarak alnının yarılmasına neden oldu. Kizir, aldığı darbeler sonucu hastaneye kaldırıldı.

Saldırıdan sonra, sendika ve siyasi parti temsilcisi bir grup, Belediye İş Hanı önünde yaşanan olayları açıklama yaparak protesto etti. (Kocaeli/EVRENSEL)


EYÜP VE MALTEPE'DE PROTESTO GÖSTERİLERİ

HDK Eyüp bileşenlerinin çağrısı ile Akşemsettin Mahallesi,Cengiz Topel Caddesi’nde bir araya gelen Alibeyköy’lüler, sık sık “Reyhanlı için yastayız, barış için ayaktayız”, “Reyhanlı roboskî olmayacak”, “Katil ABD iş birlikçi AKP” sloganları eşliğinde dört yola kadar yürüdüler. Burada Eyüp HDK Yürütmesi adına basın açıklamasını Aynur Seyrek yaptı. Çevreden arabaları ile geçen vatandaşlar da kornalarla, eyleme desteklerini bildirdiler.

Saldırı Maltepe’de de protesto edildi. Maltepe Beşçeşmeler meydanında toplanan Maltepe HDK meclisi “ABD+AKP elini Ortadoğudan çek” pankartı ile Maltepe meydanına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında “Katil ABD İş birlikçi AKP”, “Katil ABD Ortadoğudan Defol” sloganları atıldı. Burada HDK Meclisi adına açıklama yapan Fatih Torum; ABD’nin Ortadoğuyu kan gölüne çevirmeye çalıştığını, Başbakan Tayip Erdoğan’ın düne kadar en yakın dostum dediği Esad’ın şimdi ise Katil Esad olduğunu, AKP’nin gerçek yüzünün bu olduğunu belirterek kardeşlikten, farklı inançlara saygıdan nasibini almamışlardır dedi.

Basın açıklamasını okuyan Şahin Özyıldırım; “Bugün acılıyız. Bu gün yastayız. Bu gün yaşadığımız acıların nedeni egemen sınıfların bu güne kadar gelmiş geçmiş en acımasızı olan AKP Hükümetinin uyguladığı savaş politikalarıdır. Roboskî Katliamı’nın faillerini 500 günde bulamayan AKP, Reyhanlı’yı 7 saatte çözdü iddiası ile katliamın sorumluluğunu Suriye’ye yıkarak sorumluluktan kaçamaz. Biz bu ülke topraklarının her yerinde Ortadoğu’nun her karışında yüzü gülen, barış için de bir arada yaşayan, her türlü kimliği özgürce ifade etme özgürlüğüne sahip olan yeni yaşamın mümkün olduğuna inanıyoruz. O nedenle barışın tarafında dimdik ayaktayız savaşın karşısındayız. Reyhanlı için yasta barış için ayaktayız” dedi. EMEP, BDP, ESP, ÖDP, Partizan basın açıklamasına katılarak destek verdi.
(İstanbul/EVRENSEL) 


ODTÜ'LÜLER 'KATLİAM VARSA DERS YOK' DEDİ

ODTÜ’lü öğrenciler Reyhanlı’da meydana gelen ve 50 kişinin yaşamına ve onlarcasının yaralanmasına yol açan patlamaları protesto edip, derslere girmedi. ODTÜ öğrencileri, “katliam varsa ders yok” dedi. Öğrenciler AKP’nin Suriye üzerinde uyguladığı politikalara tepkisini bir saat derse girmeyerek gösterdi.

Hazırlık binası önünde toplanan öğrenciler, “Hükümet istifa”, “Hatay’ın hesabı sorulacak”, “AKP besliyor, ÖSO vuruyor” sloganları atarken, “Reyhanlı için yasta, Halkların kardeşliği için ayaktayız” pankartı açtılar. Buradan Fizik binası önüne yürüyen öğrenciler adına açıklamayı Arda Araz yaptı. Araz bombaların patlamasına AKP’nin halklar arasında oluşturduğu nefretin yol açtığını dile getirdi. Bölgede yaşanan gerginliğin en büyük kışkırtıcısının emperyalizm olduğunun altını çizen Araz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun istifa etmesi gerektiğini söyledi. Araz, 1 Mayıs 77’de, Sivas’ta, Maraş’ta, Roboski’de katliamların sorumlusu olan devlet zihniyetinin bu katliamda da ortaya çıktığını belirtti.

Öğrenciler Hükümet ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu istifa edene kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler. (Ankara/EVRENSEL)


DENİZLİ: SORUMLU HÜKÜMET

Denizli Barış İnisiyatifi, Reyhanlı’da yaşanan patlamayla ilgili Eski Sinema önünde açıklama yaptı. İnisiyatif adına açıklama yapan Esen Samsum, “Katliamın siyasi sorumlusu AKP’dir. Biz bu vahşeti çok iyi tanıyoruz. Irak’ta, Suriye’de ve birçok ülkede mezhep çatışmalarını kışkırtmak için patlatılan araç bombalarının bir benzeridir Reyhanlı’da patlatılan” dedi. Alkışlar ve ıslıklarla AKP’nin protesto edildiği açıklamada, “Reyhanlı halkı yalnız değildir!” sloganı atıldı.

SAMSUN'DA HDK'DEN TEPKİ

HDK Samsun İl Meclisi, EMEP il binasında yaptığı açıklamada Reyhanlı’da meydana gelen katliamı protesto etti. Açıklamayı okuyan HDK Yürütme Kurulu Üyesi Erdem Avcı, HDK  olarak Reyhanlı Katliamı’nı protesto ettiklerini ve lanetlediklerini söyledi. Avcı, halklarımızı, demokrasi, barış ve emek güçlerini Reyhanlı Katliamı’na ve AKP hükümetinin Suriye’ye dönük savaş kışkırtıcılığına karşı mücadeleye, sesini yükseltmeye çağırdı.  

TARSUS'TA TEPKİ YÜRÜYÜŞÜ

Reyhanlı Katliamı, Tarsus’ta Demokratik Kent Meclisinin çağrısıyla protesto edildi. Tarsus Demokratik Kent Meclisinin çağrısı ile bir araya gelen sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri, PTT önünden Yarenlik Alanı’na yürüdü. Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Özkul, yaptığı açıklamada saldırılardan savaş politikasında ısrar eden AKP’nin sorumlu olduğunu belirtti.

VAN'DA HDK'DEN AÇIKLAMA: YASTAYIZ

HDK Van İl Meclisi Feqiyê Teyrân parkında Reyhanlı’daki katliama tepki gösterdi. Açıklamaya şehirde bulunan bir çok kitle örgütü de destek verdi. HDK adına açıklama yapan  HDP Van İl Eş Başkanı Harun Okay, yaşanan vahşeti çok iyi tanıdıklarını dile getirdi. Okay, Reyhanlı’da yaşanan acının, daha büyük acıların basamağı yapılmak istendiğine dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çok dilli kitap fuarı başladı

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa