22 Kasım 2020 20:44

Kadıköy'de bir araya gelen kadınlar "Kadın cinayetlerini durdurmak mümkün" dedi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Kadıköy'de Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve İstanbul Kadın Meclisi’nin çağrısıyla eylem düzenlendi.

Fotoğraf: @kadinmeclisleri/Twitter

Paylaş

"25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü" kapsamında İstanbul Kadıköy'de Beşiktaş İskelesi önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve İstanbul Kadın Meclisi’nin çağrısıyla eylem düzenlendi.

Erkekler tarafından katledilen kadınların yakınlarının da katıldığı eylemde İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması çağrısı yapıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, "Bu ülkede kadınlar her gün öldürülüyor. Bir gün içerisinde dört kadın kardeşimizin öldürüldüğünü gördük. Fakat biliyoruz ki kadın cinayetlerini durdurmak mümkün. Bunun için cezasızlığın son bulması gerekiyor. Ve bütünlüklü olarak İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesinin etkin bir şekilde uygulanması şart. Bu yüzden bizler bugün şiddeti, cezasızlığı, şüpheli ölümleri, kadın cinayetlerini durdurmak için, İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatmak için buradayız” dedi.

Mustafa Yetgin tarafından 2017'de öldürülen Helin Palandöken'in babası Nihat Palandöken de "Kadınlar eşit yaşamak istiyor. Kadın cinayeti işleyenler ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkıyor. Benim kızımın da katili elini kolunu sallayarak dışarı çıktı. Kadınlar hak istedikleri zaman ters kelepçe yapıp götürdüler” dedi.

Zeynel Akbaş tarafından 2019'da öldürülen Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül de “6284 sayılı kanun uygulansın, artık bizim çaba göstermemize bile gerek kalmasın. Katiller yeterli cezayı alsın. Bir daha sala bir kadın cinayet olmamasını diliyoruz. Bugün bu yüzden buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Halkevleri, Metin Lokumcu davasının Hopa'dan kaçırılmak istenmesine tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

Zozan Özgökçe: Uğradığı şiddeti şikayet eden kadınları vazgeçirmeye çalışıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...