22 Kasım 2020 18:30
Son Güncellenme Tarihi: 22 Kasım 2020 18:54

ABD, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekildi

ABD yönetimi, Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan bugün itibarıyla çekildiğini duyurdu.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD, Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan bugün itibarıya çekildiğini duyurdu.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Cale Brown, Donald Trump yönetiminin 22 Mayıs 2020'de aldığı çekilme kararını hatırlattı.

Brown, "Kararın uygulamaya girmesi için gereken 6 aylık zaman diliminin dolmasıyla ABD'nin, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme işlemi, 22 Kasım 2020 itibariyle yürürlüğe girmiştir. ABD, artık anlaşmanın tarafı değildir" ifadesini kullandı.

RUSYA: ÜZÜCÜ

ABD’nin anlaşmadan çekilmesini değerlendiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, üzgün olduklarını belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre Peskov, Rus medyasına açıklamasında, “Üzgünüz ve ABD’nin bu anlaşmadan çıkmasının bu anlaşmayı artık cansız yaptığını düşünüyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada “ABD tarafı, silah kontrolü alanındaki diğer anlaşmalarda olduğu gibi, kasıtlı olarak Açık Semalar Anlaşması’nı bozmayı göze aldı” ifadesine yer verdi.

Açıklamada "Elbette bu, Rusya için kabul edilemez. Açık Semalar Anlaşması’nda kalan üyelerinden, öncelikle tüm topraklarının gözlemlenmesi olasılığının sağlanması, ikincisi de gözlem uçuş materyallerinin, anlaşmaya taraf olmayan üçüncü ülkelere verilmemesi ile ilgili yükümlülüklerini yerine getireceği yönünde sağlam garanti almak için çalışacağız” denildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, 22 Mayıs'ta yaptığı duyuruda, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

1992'de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

"Saat kısıtlaması kararıyla on binlerce tekel bayisi kepenk kapatabilir"

SONRAKİ HABER

Birlikte kazandık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...