14 Ağustos 2018 17:21

ABD, Rusya anlaşmalarını askıya aldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı bütçe planında Rusya ile imzalanmış iki anlaşmanın da dondurulması öngörülüyor.

ABD, Rusya  anlaşmalarını askıya aldı

Fotoğraf: Taylor Herring/Flickr

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, 2019 için 716 milyar dolarlık bütçe planını imzaladı. Bütçe planında Rusya ile imzalanmış iki anlaşmanın da dondurulması öngörülüyor.

EN YÜKSEK BÜTÇE PLANI

ABD Başkanı Trump, New York’ta 2019 mali yılı için Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) imzaladı. ABD’nin şimdiye kadarki en yüksek bütçe planında Rusya ile 1992’de imzalanan Açık Semalar Anlaşması’nın askıya alınması talep edildi. Askıya alma durumu ABD Başkanı, Kongre’ye Rusya’ya ihlaller için ceza verildiğini onaylamadığı sürece devam edecek.

Açık Semalar Anlaşması 1992 yılında imzalanmıştı. 2002 yılından beri yürürlükte olan anlaşma çerçevesinde imzacı ülkeler birbirlerinin askeri eylemleri ve orduları hakkında açıkça bilgi toplayabiliyordu. ABD Haziran 2017’de Rusya’nın Baltık Denizi’nde anakara ile bağlantısı olmayan dışa kapalı yerleşim bölgesi Kaliningrad kenti üzerinde uçuşları yasaklayarak anlaşmayı ihlal ettiğini ileri sürmüştü.

START VE INF DE ASKIDA

Bütçe planında ayrıca 2010 yılında imzalanan START (Stratejik Silahların Azaltılması) anlaşmasının uygulanmasına yönelik kaynakların dondurulması da istendi. Planda, Rusya’nın yeni stratejik silahlarının anlaşmaya uygun olup olmadığının incelenmesi talep edildi. Plana göre, Trump, Rusya’nın elindeki yeni silahların anlaşma çerçevesinde değerlendirildiğine dair bir onay verene kadar bu alanda bir kaynak ayrılmayacak.

Planda Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) de askıya alındı. Plana göre, Trump, Ocak 2019’a kadar Rusya’nın INF’ye uyup uymadığına dair bir rapor sunana kadar bu anlaşmaya yönelik de bütçe harcaması yapılmayacak.

UKRAYNA’YA ÖLÜMCÜL SİLAH İÇİN 250 BİN DOLAR TALEBİ

Plandaki bir diğer madde de Ukrayna’ya ölümcül silah yardımı yapılması oldu. Planda, Ukrayna’daki savunma kuruluşlarında reform çağrısında da bulunuldu. Bu çerçevede Trump, ‘Rusya saldırganlığına karşı koyulması amacıyla’  Ukrayna’ya ölümcül silah gönderilmesi için 250.000 dolar bütçe ayrılmasını talep etti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Mehmet Gündem 10 ay sonra hakim karşısına çıktı

SONRAKİ HABER

Emek ve demokrasi güçleri tartıştı: Nasıl bir Esenyurt istiyoruz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa