05 Ağustos 2020 16:48

TTB Başkanı Adıyaman: Hasta sayısının söylenenden fazla olduğunu düşünüyoruz

Koronavirüs vaka sayısının 1000’in üstüne çıkmasını değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman: Sağlık Bakanını ve Hükümeti defalarca uyardık. Maalesef dediklerimiz çıktı.

Sinan Adıyaman | Fotoğraf: MA

Paylaş

Türkiye’de vaka sayısı 4 Ağustos’ta yeniden binin üstüne çıktı. Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1083 kişiye daha koronavirüs tanısı konduğunu ve 18 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman “Buna şaşırmadık. Maalesef dediklerimiz çıktı” dedi. Adıyaman kendilerine gelen bilgilere göre günlük vaka sayısının daha fazla olduğunu söyledi. 

Koronavirüs günlük vaka sayısı yeniden 1000’in üstüne çıktı. Bakan Fahrettin Koca verileri açıklarken “Yeni hasta sayısındaki yükselme ciddi. İki gün arasındaki fark, yakın zamanda ilk kez bu kadar belirgin. Bayram ve tatildeki temas ortamının ağır sonuçlara yol açmasını önlemeliyiz. Hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz. Tedbirde birliğe ihtiyacımız var.” dedi. 

"GELDİĞİMİZ DURUM ŞAŞIRTICI DEĞİL"

Vaka sayısının yeniden 1000’in üstüne çıkmasını Evrensel'e yorumlayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman “Buna şaşırmadık. Sağlık Bakanını ve Hükümeti defalarca uyardık. 1 Haziran’dan sonra hızlı ve kademesiz açılmadan sonra endişelerimizi defalarca dile getirdik. Böyle bir süreç işletilmesinin salgının birinci dalgasında sorun olacağını söyledik. Ve 8 Haziran’dan sonra vaka sayısı yükseldi. Test miktarının azaltılmasıyla birlikte biraz düştü ancak tekrar böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Maalesef dediklerimiz çıktı.” dedi. 

“Fiziksel mesafelerin korunamayacağı alanlar olan plajlar, lokantalar, kafelerin açılmasının pandemi dönemindeki mücadeleyi sekteye uğratacağını söylemiştik.” diyen Adıyaman “Plajları açarsanız fiziksel mesafeyi ortadan kaldırırsınız. Sağlık Bakanı, hükümet her gün olumlu mesaj verirlerse, ‘Her şey iyi’ derse insanlarda da gevşeme olacaktır. Biz bunları dile getirdik. Geldiğimiz durum şaşırtıcı değil, böyle olacaktı.” ifadelerini kullandı. 

"FİLYASYONDA BÜYÜK SORUNLAR VAR"

Türkiye’de günlük vaka sayısının binin üzerinde olduğunu ama kendilerine gelen rakamların daha da endişe verici olduğunu söyleyen Adıyaman “65 ilde örgütlüyüz. Kayseri, Adana, Bursa, Diyarbakır gibi yerlerde hasta sayısının söylenenden daha yukarıda olduğunu düşünüyoruz. İki haftadır filyasyonda büyük sorun var. Temas edenlerin testleri yapılmıyordu. ‘Bu yapılmazsa hastaları bulamazsınız’ dedik. Çoğu kişi semptom göstermiyor. Yani farkında değil. Tehlike bu demiştik. Bunların bulunması gerektiğini söyledik. Fakat filyasyon durdu. Ancak aldığımız bilgilere göre filyasyon çalışmasının tekrar başlayacağı ifade ediliyor. Umarım doğrudur. Hastanelerde yer kalmadı. Örneğin Urfa, Malatya gibi yerlerde. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘Ankara'da vaka artışı salgının ilk zamanlarındaki seviyede’ açıklamasının ardından Ankara Tabip Odası da “Ankara’da günlük vaka sayısı 1000” dedi. Toplumun gözünde az da olsa inandırıcılığı varsa onu da kaybetti Sağlık Bakanı. Yoğun bakım ve entübe olanların sayısının da tablodan kaldırılması açıkça halkı paniğe sevk etmektir” dedi. Adıyaman son olarak şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı bizi takip ediyor. Önerilerini dinliyor. Ama sorun şu: Önce dinlemiyor, sonra dinliyor. Keşke baştan dinlese. Keşke Kurban Bayramı’nda toplumsal hareketlilik yavaşlatılsaydı.” 
(İstanbul/EVRENSEL)

{{410963}}

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Seyit Aslan: Dardanel işçilerinin konuşmaması baskının göstergesi

SONRAKİ HABER

Mühendis, mimar, şehir plancısı kadınlar pandemi sürecinde neler yaşıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...